Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaké tajemství skrývá mateřské mléko?

Datum přidání: 16. 4. 2020

Prvních tisíc dní hraje klíčovou roli ve vývoji miminka. A to nejen z pohledu růstu a budování sociálních vazeb, ale i z pohledu vývoje imunity. Až 80 procent imunity ovlivňují vnější faktory – především výživa. Bezpochyby nejlepším způsobem, kterým můžete pomoci svému miminku poskytnout ochranu, je kojení.

Nejenže mateřské mléko obsahuje optimální poměr živin, minerálů a vitaminů pro správný růst a vývoj, ale je vědecky podložen i pozitivní vliv na snížení rizika mnohých civilizačních chorob. Kojení navíc má, kromě zdravotních benefitů, i ty sociální – upevňuje vztah mezi matkou a dítětem.

Proč některé ženy nemohou kojit a obézní ženy mají s kojením potíže?

Kojení je mezi ženami jedním z nejdiskutovanějších témat. Každá máma má vlastní názor, ať už se to týká délky kojení nebo kojení na veřejnosti. Mnohem méně se už mluví o tom, že některé ženy opravdu kojit nemohou nebo že nadváha snižuje produkci prolaktinu, takže obézní maminky mohou mít s kojením potíže.

Mateřské mléko je unikátní

Unikátnost mateřského mléka spočívá i v tom, že se během růstu dítěte mění poměr živin, vitaminů a minerálů tak, aby splňoval nutriční požadavky v každém věku. Mateřské mléko se skládá z tekuté a pevné složky. Největší pevnou složku tvoří laktóza, následovaná tuky, „znovuobjevenými“ bioaktivními oligosacharidy mateřského mléka (HMO) a bílkovinami. Laktóza neboli mléčný cukr dává mléku chuť, slouží jako zdroj energie a zároveň podporuje osidlování střeva a vstřebávání minerálních látek. Tuky mají svoji roli při zpracovávání vitaminů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu.

K nejvýznamnějším tukům patří omega-3 mastné kyseliny (např. DHA), které jsou významné při rozvoji nervové soustavy dítěte.

Co jsou to HMO?

Třetí nejdůležitější částí jsou HMO –oligosacharidy mateřského mléka. Tato unikátní složka se stala předmětem intenzivního vědeckého výzkumu, díky kterému dnes víme, že HMO jsou bioaktivní složky stojící za rozvojem imunity dítěte. Mají schopnost posilovat funkce střevní bariéry, snižují počet patogenů, a především podporují zrání imunitního systému. V současné době již existují kojenecká mléka, která obsahují oligosacharidy 2´FL se strukturou, která je identická s HMO, jež se vyskytují v mateřském mléce.

Až 80 procent imunitního systému se nachází ve střevech. Velkou roli tak pro jejich správnou funkci hrají probiotika a prebiotika. Probiotika jsou kultury živých prospěšných bakterií, které se podílejí na tvorbě vyváženého zdravého střevního mikrobiotu. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, např. Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium lactis. Růst těchto bakterií je, v případě kojených dětí, podporován právě HMO.

Podobné články

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře