Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaké tajemství skrývá mateřské mléko?

Datum přidání: 16. 4. 2020

Prvních tisíc dní hraje klíčovou roli ve vývoji miminka. A to nejen z pohledu růstu a budování sociálních vazeb, ale i z pohledu vývoje imunity. Až 80 procent imunity ovlivňují vnější faktory – především výživa. Bezpochyby nejlepším způsobem, kterým můžete pomoci svému miminku poskytnout ochranu, je kojení.

Nejenže mateřské mléko obsahuje optimální poměr živin, minerálů a vitaminů pro správný růst a vývoj, ale je vědecky podložen i pozitivní vliv na snížení rizika mnohých civilizačních chorob. Kojení navíc má, kromě zdravotních benefitů, i ty sociální – upevňuje vztah mezi matkou a dítětem.

Proč některé ženy nemohou kojit a obézní ženy mají s kojením potíže?

Kojení je mezi ženami jedním z nejdiskutovanějších témat. Každá máma má vlastní názor, ať už se to týká délky kojení nebo kojení na veřejnosti. Mnohem méně se už mluví o tom, že některé ženy opravdu kojit nemohou nebo že nadváha snižuje produkci prolaktinu, takže obézní maminky mohou mít s kojením potíže.

Mateřské mléko je unikátní

Unikátnost mateřského mléka spočívá i v tom, že se během růstu dítěte mění poměr živin, vitaminů a minerálů tak, aby splňoval nutriční požadavky v každém věku. Mateřské mléko se skládá z tekuté a pevné složky. Největší pevnou složku tvoří laktóza, následovaná tuky, „znovuobjevenými“ bioaktivními oligosacharidy mateřského mléka (HMO) a bílkovinami. Laktóza neboli mléčný cukr dává mléku chuť, slouží jako zdroj energie a zároveň podporuje osidlování střeva a vstřebávání minerálních látek. Tuky mají svoji roli při zpracovávání vitaminů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu.

K nejvýznamnějším tukům patří omega-3 mastné kyseliny (např. DHA), které jsou významné při rozvoji nervové soustavy dítěte.

Co jsou to HMO?

Třetí nejdůležitější částí jsou HMO –oligosacharidy mateřského mléka. Tato unikátní složka se stala předmětem intenzivního vědeckého výzkumu, díky kterému dnes víme, že HMO jsou bioaktivní složky stojící za rozvojem imunity dítěte. Mají schopnost posilovat funkce střevní bariéry, snižují počet patogenů, a především podporují zrání imunitního systému. V současné době již existují kojenecká mléka, která obsahují oligosacharidy 2´FL se strukturou, která je identická s HMO, jež se vyskytují v mateřském mléce.

Až 80 procent imunitního systému se nachází ve střevech. Velkou roli tak pro jejich správnou funkci hrají probiotika a prebiotika. Probiotika jsou kultury živých prospěšných bakterií, které se podílejí na tvorbě vyváženého zdravého střevního mikrobiotu. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, např. Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium lactis. Růst těchto bakterií je, v případě kojených dětí, podporován právě HMO.

Podobné články

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Jak reagovat, když vaše dítě dbá o svůj vzhled a čistotu přespříliš?

Děti jsou různé, stejně jako my dospělí. Najdete mezi nimi takové, které se rády brodí loužemi, nevadí jim, když se umažou od bláta nebo písku a naopak z toho mají obrovskou legraci. Celý článek

Komentáře