Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaký v tom je rozdíl? Body, overal, dupačky…

Datum přidání: 2. 1. 2015
Zuzana

Píše Zuzana

Až přijde miminko do vaší rodiny, tak počítejte i s tím, že najednou se váš „svět“ úplně změní a najednou budete řešit typické mama-záležitosti (kde koupit plínky nejvýhodněji, jak dát dítě odgrgnout bez toho aby vás pozvracelo :D, jak se vyspat, jak poznat, jak dlouho dítě ještě bude spát…) a budete znát nové „pojmy“, které najednou budete brát jako automatiku (jak se zaběhnete) a když dané slovo zmíníte před kamarádkou, která děti ještě nemá a zatím neplánuje (proboha, jen to ne…byla její reakce :D), tak budete lehce rozhořčena, že ona tyto pojmy nezná… :-D Takže například při přebalování, kdy se mimčo tak pokaká, že to má až za ušima (ne doslova, ale do poloviny zad to dá :D) zkusíte machrovat a oslovíte bezdětnou kamarádku, ať vám podá bodíčko…a nesouhlasně mlasknete, když vám podá dupačky :-D

Takže pojďme na vysvětlení, co je vlastně co … :-) …aspoň já jsem v tom jako prvorodička měla trošku mišung :-D

Dupačky

Dupačky jsou vlastně takové kalhoty s „laclem“. Zapínají se na ramínkách na cvočky a zpravidla mají i cvočkový přístup k inkriminované oblasti – tedy k plínce :-) Opravdu nedoporučuji kupovat takové, které tyto cvočky dole nemají, protože 8x za den (nebo i více) miminko svléknout a obléknout… na to nemáte nervy ani vy, natož miminko :-)

Dupačky – značky Pinokio s peříčky, G-mini růžové, G-mini krteček a Nini se zvířátky.

Body

Pod dupačky se zpravidla dává body. Lidově bodíčko. Může být s krátkým nebo dlouhým rukávem. Je se zapínáním mezi nožkama, takže hned první nevýhoda kombinace body-dupačky – k plénce vedou až dvě zacvočkované zóny. A druhá nevýhoda už samotného bodíčka je, že se nejčastěji obléká přes hlavu a málo miminek to snese. Zvlášť když výrobce udělá malý otvor na hlavičku. Zpravidla jsou tam cvočky, ale my jsme si více oblíbili jakési záhyby u krčku, které jdou libovolně a pořádně roztáhnout. To se Sandrička ani nenaděje a má to nejnepříjemnější za sebou :-)

Body – Pinokio liška, 2be3 králíček a růžové Pinokio s praktickým a ideálním zapínáním  :-)

Ideální bodíčko je tzv. zavinovací (zvlášť na první dny a novorozenecké období) se zapínáním přes celé tělo – jako i na růžovém body na obrázku :-)

Polodupačky

Polodupačky se dají taky kombinovat s bodíčkem. Jsou to jen ty kalhotky, bez laclu. Ty už nemají mezi nožkama žádné cvočky, takže při přebalování se musí sundat komplet. Je dobré otestovat si, aby guma v pase neškrtila. Náhodou budete mít doma takového pupkáče jako máme my a ten by potom byl nervózní :-) Oblékat polodupačky několikrát za den je celkem boj… my tam už zpravidla narveme jednu nožičku a než chytíme tu druhou, tak si Sandrička tu první zase vysune ven :-D
Alternativou jsou samozřejmě „klasické“ tepláčky/legíny. U nich ale nutnost dát i ponožky… ok, to je asi každému jasné, ale i to pidi miminko si je dokáže vyzout. Netušíme jak, ale vozili jsme jí v kočárku bosou…ještě, že to bylo v čase babího léta :-D

Tepláčky Pinokio se zvířátky, zateplené legíny Topo, polodupačky Pinokio

Overálek

A proto nejpohodlnější je overálek. Overal je vlastně něco jak pyžamko. Celé miminko je zahalené v jednom kusu oblečení se zapínáním na hrudníčku a přijde mi to asi nejvíce praktické. Nejen na spaní, ale celkově na dny doma…však miminku je to ukradené :-) Maximálně je rádo za to, že má ručičky/nožičky v teple, nikde ho nic neškrtí (žádná guma v pase, když se volí zvlášť vrch/polodupačky nebo jiná kombinace) a opět – maminka ma ideální přístup k plénce :-) Na některých e-shopech overalky, které mají dole „ponožky“ pojmenovávají dupačky a jako overal označí pouze takový kus oblečení, při kterém má miminko holé nožky.

Overaly Carter’s zelený, Mamatti dívčí s hvězdou a Pinokio s ptáčky

Některé dětičky nosí 62 velikost až v 3-4-tém měsíci, jiné (jako i naše malinká) už od začátku druhého měsíce, protože v pátém týdnu už měřila 60 cm :-) Když tedy budete kupovat někomu jako dárek oblečení pro miminko, tak se nejdříve nenápadně zeptejte: „No, ta/ten už je velká/velký. Kolik má cm?“ Nenápadně zjistíte jakou velikost oblečení hledat a maminka se potěší, že jste si všimli :-D A pak hledejte oblečení o něco větší než je délka řečena maminkou. Už jsem poučená a vím, že označení „do 3 měsíců“ u nás znamenalo asi první 3 týdny :-)

Overal Pinokio je kvalitně zpracovaný a šitý, což ocenila hlavně moje mamina (čerstvá babička), která je švadlena a všimne si vždy každé niťky a stehu, který není podle jejích představ :-D Barva na límci a ukončení rukávů je cihlová, takže není to tak intenzivní červená jak vypadala na obrázku a co mě trošku děsilo. Naštěstí při praní nedošlo k žádné nehodě (prané na doporučených 40 stupňů).

Cvočky drží pevně ale zároveň jdou dobře „rozcvaknout/zacvaknout“ :), což je fajn, protože se mi podařilo na dvou jiných bodíčkách odervat kus látky, když jsem se snažila cvočky od sebe oddálit :-) Asi si dovedete představit, jak jsem nadávala, protože jedno z nich bylo super extrémně drahé body z eko bavlny z Lindexu, které jsme měli v plánu použít na odchod z porodnice. Sakriš …:D A samozřejmě, absolutně „cute“ mi přijdou pruhované záplaty na rukávech :-) Jo a je ze 100% bavlny jako většina oblečení pro miminka :-)

Po několika praních vypadá overálek stále stejně, pár „kuliček“ (žmolky) je jakoby na kolenech (viz. první obrázek výše, po rozkliknutí a zvětšení). Ale to může být i tím, že jsme jí sem tam dali přes overálek ještě i takové vysoké ponožky :-) Byl to nejoblíbenější kus oblečení naší Sandričky (pro nás, samozřejmě :D), protože takový overal v této velikosti jsme měli jen jeden :-) Teď už se poohlížíme po dalších, větších.

…z toho vyplývá – jak kupovat oblečení jako dárek? 

  • zjistit velikost miminka od maminky – zdání klame a některá nosí v 2 měsících už velikost, kterou výrobci uvádějí jako 6-9 měsíců (ehm…opět mluvím o naší princezně :D) a naopak :-)
  • nedívat se jen na roztomilost, ale na praktičnost – zapínání na cvočky dole u plínky, pro novorozence ideální zapínání přes celé tělíčko. Když přes hlavu, tak s pořádným otvorem na hlavičku :-)
  • 100% bavlna
  • nekupovat u číňanů (kdo ví čím to barví), radši zvolit ověřenou firmu a trošku připlatit (někdy je rozdíl minimální)
  • bílá by měla být nejméně „škodlivá“, než nějaké přehnaně barevné oblečení (alespoň pro novorozence, cca do 28 dne života)

Škoda jen, že to krásné oblečení děti nosí opravdu jen chvilku… overal už „odpočívá“ v boxu s označením „už je nám malé“ a čeká na případné další potomky…:)

Dáváte dětské oblečení jako dárek? Sledujete doporučený věk na štítku nebo centimetry? :-)

Taky jste měly v označení kojeneckého oblečení mišung? :-)

Podobné články

Little B

Píše Little B

Video: výbavička do postýlky pro miminko

Jukněte na krátký sestřih videa od Little B, kde vám ukáže sladce vybavenou postýlku pro holčičku. Nechte se inspirovat, třeba ještě něco pořídíte i pro svá zlatíčka. Celý článek

kakaová Vafle

Píše kakaová Vafle

Albi Kouzelné čtení a elektronická tužka

Minulý rok Vilíka začaly bavit Staré pověsti české, ale nic, co by mu mohlo rozšířit zájem (krom samotné knihy) jsem nenašla, právě krom jednoho dílu Kouzelného čtení. Celý článek

Jak vybrat dětskou autosedačku? Jen správná autosedačka bude bezpečná

Obecně platí, že se při výběru autosedačky nevyplatí šetřit, jde o ochranu vašeho dítěte. Už z porodnice jeďte bezpečně s autosedačkou. Mít autosedačku nám „velí“ zákon, ale především zdravý rozum a láska k dětem. Celý článek

Komentáře