Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jde změnit malého mamánka k větší samostatnosti?

Datum přidání: 8. 2. 2016

Píše Hedvika Kachlíková

Jde změnit malého mamánka k větší samostatnosti?

Každá maminka miluje své dítko a těší se z jeho přítomnosti. Líbí se nám, když nás drobeček vítá s úsměvem na rtech okamžitě, co nás uvidí ve dveřích pokojíčku. Jsme potěšeny, že se nám rádo pochlubí komínkem postaveným z kostek, že se s námi mazlí, má rádo, když jej nosíme, krmíme, svoji vzájemnou přítomnost si jednoduše užíváme a je nám velmi příjemná.

Docela často se však setkáváme s případy, kdy si matky stěžují, že se bez nich dítko vůbec neobejde. Jakmile se ztratí z jeho dohledu, okamžitě pláče, volá, vyžaduje spolupráci při hraní, usínání, jídle, maminka nemá chvilku času pro sebe, dokud potomek nespí.

Kdy jde ještě o běžné vyžadování přítomnosti maminky a kdy už jde o „nezdravou“ závislost?

Miminka vyžadují dotek a pocit bezpečí

Malá miminka, která se před pár dny či týdny narodila, byla s maminkou ještě nedávno non-stop. Není proto divu, že některá jsou plačtivá, ukonejší je jen cítění matky ať už po čichu, nebo dotekově.

Proto některé ženy musí chtě nechtě koupit šátky či jiná nosítka a děti odnosit do doby, než dozrají. Nemějte obavy, nepotrvá to dlouho, i když vám to možná bude trochu vadit, snažte se si to užívat, za pár let bude dítko stále venku a vy budete s láskou vzpomínat na chvíle, kdy jste byli společně neustále.

I sourozenci chtějí jistotu v podobě maminky

Dalším případem jsou děti, kterým se narodí sourozenec. Cítí se odstrčené, už jim není dopřáno tolik pozornosti, jako dřív. Není divu, určitě bychom se tak cítili také, kdyby si naše nej kamarádka našla jinou kamarádku a čas už nevěnovala jen nám, ale i jí.

Možná by nás přepadl pocit žárlivosti, soupeření, nepřátelství, chtěli bychom, aby na nás měla kamarádka zase čas, jako dříve. Dospělí dokáží své emoce zvládat, rozumově si situace vysvětlit, ale děti to berou jinak.

A právě při narození sourozence mohou vyžadovat víc pozornosti, být plačtivé, mazlivé… Chce to jen čas, a jakmile se vaše prvorozené ujistí, že je doma a ve vašem srdci místo pro obě děti, bude vše v pořádku.

Jde mamánkovství odnaučit?

Z obou případů uvedených výše děti vyrostou. Když se ale podíváme na povahové mamánkovství dětí, jde o něco jiného. Je to, jako bychom po introvertovi chtěli, aby byl extrovertem a cítil se tak dobře.

Introvert se může tréninkem, zvykáním si trochu zpřístupnit, ale nikdy nebude takovým extrovertem, jako ten, kdo se tak narodil. A stejně to mají děti s mamánkovstvím. Jestliže bude vaše dítě povahově domácký typ, který chce mít svou matku na blízku a tak se cítit dobře. Můžete se snažit ho navyknout i na jiné lidi, jiné prostředí, ale vždy bude tíhnout k vám.

Tři sourozenci

Stačí podívat se na rodinu se třemi dětmi. I když jsou všechny děti vychovávány stejnými rodiči, mohou být děti úplně odlišné. Jedno je průbojné, nedělá mu potíž ani v novém kolektivu aktivně spolupracovat s dalšími dětmi, dospělými.

Druhé ostýchavé se bez matky do hry vůbec nezapojí, cizím lidem nebude důvěřovat, cizí děti ho mohou štvát, může mu být nepříjemné, že ho hladí, má jim říkat, co má rádo… Třetí dítě naopak kolektiv vůbec nemusí zajímat. Bude se rádo hrát venku, zabaví se samo dlouhé hodiny a bude tak naprosto spokojené. Jde o povahy dětí…

Mamánka netrapte, ale zase mu nedělejte po vůli

Jestliže máte mamánka, snažte se v něm vázanost na vás nepodporovat, ale stejně tak ho nenuťte násilím trávit čas bez vás, když u něj můžete být a nijak vás to neomezujte. Zkuste ho postupně pomalu zvykat na situace, že i samo bez vás zvládne zábavu, spánek, nenechte ho ale brečet po desítky minut, jestliže vás bude volat. Pak by se vás také o to víc mohl nechtít pustit…

Mamánkové (kluci i holky) byli, jsou a budou. Dokud jsou malé, nevěšte hlavu. Jednou vám vylétnou z hnízda a vy budete vzpomínat, jak hezké to bylo, když byli malí. Ráznější buďte až v případě, že by se osamostatnit nechtěli ani jako dospívající a dospělí. Řešit tohle u malých dětí je ale předčasné.

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Komentáře