Je vhodné dávat dětem sliby?

Datum přidání: 14. 2. 2019

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému vybudování vede dlouhá a náročná cesta.

Slibujte jen výjimečně

Ať chceme, nebo ne, dáme-li dítku slib, měli bychom jej dodržet. Ale může se stát nepředvídatelná situace, kdy např. dítě nemůžeme vyzvednout ze školky dřív, jak jsme mu slíbili. Zaměstnavatel požaduje, abychom dokončili práci, uvízneme v zácpě, zdrží nás zdravotní indispozice… V takových případech pak nezbývá než dítěti pravdivě vysvětlit, co se stalo, příp. mu to i doložit fotkou ze zácpy. Děti nemají potíž vysvětlení přijmout, nesmí se však stát běžnou praxí, že sliby neplníte.

Neuvážené sliby

Než dítěti něco slíbíte, dobře si promyslete, jestli jste schopní slib splnit. Je to stejné, jako z dáváním nesmyslných zákazů, trestů – jestli si neuklidíš pokojík, vyhodím ti naprosto všechny hračky do popelnice. Neslibujte dítku např. že pojede na víkend k babičce, když si nejste jisti, jestli to skutečně půjde. Nebo že mu koupíte stejné tričko, jako má jeho kamarád, když nevíte, kde jej jeho rodiče koupili a jestli se ještě prodává. Není pak příjemné poslouchat výčitky dětí: „Ale, ty jsi mi to slíbila!“ Stejně tak není dobré dávat sliby, jejichž splnění vyžaduje přemíru naší snahy, výsledek je nejistý. Např. slíbit dítku, že mu upečeme dort ve tvaru oblíbené postavičky, když vůbec nepečeme a narozeniny dítko slaví zítra.

Lepší je se dohodnout

Než pronášet ošemetné „Slibuji.“, je lepší na věcech se domlouvat. Domluva je vzájemná a lépe se s ní pracuje. Ano, i tady platí, že byste domluvu, dohodu neměli porušovat, ale co se týče komunikace, je mnohem lepší než jednostranný slib. Např. zmiňované vyzvednutí dřív ze školky – domluvte, se s dítkem, že uděláte vše proto, abyste jej vyzvedli dřív. Avšak neslibujte. Nebo že mu zkusíte sehnat stejné tričko, jako má jeho kamarád, atd.

Nedodržené sliby mohou mít ještě další výchovný dopad. Dítě si začne časem myslet, že slíbit něco a nedodržet to, je v pořádku. Slib bude brát jako plácnutí. Ukonejšení někoho, kdo po nás něco chce. Slibem jej odbude. A k tomuto se určitě nechcete dopracovat. Proto sliby šetřete a dávejte je po zralém uvážení. Dodržíte-li je, důvěra mezi vámi a dětmi bude výborná a dětem půjdete skvělým příkladem. Budou vědět, že je na vás spolehnutí.

Podobné články

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Píše Michaela Černá

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok? Celý článek

Zůstaly vám křečové žíly i po porodu? Nejde jen o estetický problém

Možná jste s nimi měla problémy již v těhotenství a doufala jste, že se jich po porodu zbavíte. Ve většině případů to tak bývá, ovšem stále je vysoké procento žen, které mají s křečovými žílami problémy i po porodu. Jaké je tedy řešení? Celý článek

Komentáře