Je vhodné dávat dětem sliby?

Datum přidání: 14. 2. 2019

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému vybudování vede dlouhá a náročná cesta.

Slibujte jen výjimečně

Ať chceme, nebo ne, dáme-li dítku slib, měli bychom jej dodržet. Ale může se stát nepředvídatelná situace, kdy např. dítě nemůžeme vyzvednout ze školky dřív, jak jsme mu slíbili. Zaměstnavatel požaduje, abychom dokončili práci, uvízneme v zácpě, zdrží nás zdravotní indispozice… V takových případech pak nezbývá než dítěti pravdivě vysvětlit, co se stalo, příp. mu to i doložit fotkou ze zácpy. Děti nemají potíž vysvětlení přijmout, nesmí se však stát běžnou praxí, že sliby neplníte.

Neuvážené sliby

Než dítěti něco slíbíte, dobře si promyslete, jestli jste schopní slib splnit. Je to stejné, jako z dáváním nesmyslných zákazů, trestů – jestli si neuklidíš pokojík, vyhodím ti naprosto všechny hračky do popelnice. Neslibujte dítku např. že pojede na víkend k babičce, když si nejste jisti, jestli to skutečně půjde. Nebo že mu koupíte stejné tričko, jako má jeho kamarád, když nevíte, kde jej jeho rodiče koupili a jestli se ještě prodává. Není pak příjemné poslouchat výčitky dětí: „Ale, ty jsi mi to slíbila!“ Stejně tak není dobré dávat sliby, jejichž splnění vyžaduje přemíru naší snahy, výsledek je nejistý. Např. slíbit dítku, že mu upečeme dort ve tvaru oblíbené postavičky, když vůbec nepečeme a narozeniny dítko slaví zítra.

Lepší je se dohodnout

Než pronášet ošemetné „Slibuji.“, je lepší na věcech se domlouvat. Domluva je vzájemná a lépe se s ní pracuje. Ano, i tady platí, že byste domluvu, dohodu neměli porušovat, ale co se týče komunikace, je mnohem lepší než jednostranný slib. Např. zmiňované vyzvednutí dřív ze školky – domluvte, se s dítkem, že uděláte vše proto, abyste jej vyzvedli dřív. Avšak neslibujte. Nebo že mu zkusíte sehnat stejné tričko, jako má jeho kamarád, atd.

Nedodržené sliby mohou mít ještě další výchovný dopad. Dítě si začne časem myslet, že slíbit něco a nedodržet to, je v pořádku. Slib bude brát jako plácnutí. Ukonejšení někoho, kdo po nás něco chce. Slibem jej odbude. A k tomuto se určitě nechcete dopracovat. Proto sliby šetřete a dávejte je po zralém uvážení. Dodržíte-li je, důvěra mezi vámi a dětmi bude výborná a dětem půjdete skvělým příkladem. Budou vědět, že je na vás spolehnutí.

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Mateřská dovolená v roce 2019 a její výpočet

Mateřská dovolená je bezpochyby spojena s radostnými situacemi. Jedinou chybkou v jinak veselém období je povinnost řešit peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Jak ji získat a jak na výpočet mateřské v roce 2019? Celý článek

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat? Celý článek

Píše Adam Šmíd

Angličtina u dětí... kdy je vhodné začít a jaké jsou výhody a obtíže?

Odborníci z různých oborů se prozatím rozchází v tom, kdy je ideální věk zahájit výuku druhého jazyka. Vývojoví psychologové se však více méně shodují na doporučeném nejnižším věku dítěte. Výuka angličtiny by neměla začít u menších než tříletých dětí Celý článek

Komentáře