Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Je vhodné dávat dětem sliby?

Datum přidání: 14. 2. 2019

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému vybudování vede dlouhá a náročná cesta.

Slibujte jen výjimečně

Ať chceme, nebo ne, dáme-li dítku slib, měli bychom jej dodržet. Ale může se stát nepředvídatelná situace, kdy např. dítě nemůžeme vyzvednout ze školky dřív, jak jsme mu slíbili. Zaměstnavatel požaduje, abychom dokončili práci, uvízneme v zácpě, zdrží nás zdravotní indispozice… V takových případech pak nezbývá než dítěti pravdivě vysvětlit, co se stalo, příp. mu to i doložit fotkou ze zácpy. Děti nemají potíž vysvětlení přijmout, nesmí se však stát běžnou praxí, že sliby neplníte.

Neuvážené sliby

Než dítěti něco slíbíte, dobře si promyslete, jestli jste schopní slib splnit. Je to stejné, jako z dáváním nesmyslných zákazů, trestů – jestli si neuklidíš pokojík, vyhodím ti naprosto všechny hračky do popelnice. Neslibujte dítku např. že pojede na víkend k babičce, když si nejste jisti, jestli to skutečně půjde. Nebo že mu koupíte stejné tričko, jako má jeho kamarád, když nevíte, kde jej jeho rodiče koupili a jestli se ještě prodává. Není pak příjemné poslouchat výčitky dětí: „Ale, ty jsi mi to slíbila!“ Stejně tak není dobré dávat sliby, jejichž splnění vyžaduje přemíru naší snahy, výsledek je nejistý. Např. slíbit dítku, že mu upečeme dort ve tvaru oblíbené postavičky, když vůbec nepečeme a narozeniny dítko slaví zítra.

Lepší je se dohodnout

Než pronášet ošemetné „Slibuji.“, je lepší na věcech se domlouvat. Domluva je vzájemná a lépe se s ní pracuje. Ano, i tady platí, že byste domluvu, dohodu neměli porušovat, ale co se týče komunikace, je mnohem lepší než jednostranný slib. Např. zmiňované vyzvednutí dřív ze školky – domluvte, se s dítkem, že uděláte vše proto, abyste jej vyzvedli dřív. Avšak neslibujte. Nebo že mu zkusíte sehnat stejné tričko, jako má jeho kamarád, atd.

Nedodržené sliby mohou mít ještě další výchovný dopad. Dítě si začne časem myslet, že slíbit něco a nedodržet to, je v pořádku. Slib bude brát jako plácnutí. Ukonejšení někoho, kdo po nás něco chce. Slibem jej odbude. A k tomuto se určitě nechcete dopracovat. Proto sliby šetřete a dávejte je po zralém uvážení. Dodržíte-li je, důvěra mezi vámi a dětmi bude výborná a dětem půjdete skvělým příkladem. Budou vědět, že je na vás spolehnutí.

Podobné články

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Jak dosáhnout tzv. work-life balance?

Dnešní doba je charakteristická svým rychlým tempem, velkým množstvím povinností a tlakem na výkon. Pro udržení fyzického i psychického zdraví a funkčních vztahů v rodině je nalezení rovnováhy mezi prací a volným časem téměř nutností. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Komentáře