Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jednorázové brigády pro maminky na mateřské dovolené

Datum přidání: 10. 6. 2019

Píše Michaela Černá

Asi každá rodina uvítá koruny navíc do společného rozpočtu. Proto se stává čím dál častěji, že si ženy nebo muži během rodičovské dovolené chtějí najít práci.

Co na to legislativa?

Pokud je to i váš případ, měli byste si na samém začátku zjistit, jaké pro vás platí zákonné podmínky. Obzvlášť, pokud budete vykonávat povolání během pobírání rodičovského příspěvku. Byť stát podporuje snahu rodičů polepšit si, vztahují se na vás jiné podmínky, než na běžné žadatele o práci, jestliže pobíráte rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Ačkoliv zákon práci na hlavní poměr výslovně nezakazuje, je málo rodičů, kteří dokážou skloubit hlavní pracovní poměr s výchovou dítěte. Proto raději volí brigádu na DPP, DPČ nebo práci na živnostenský list.

Jaká možnost je nejlepší?

Nejvýhodnější je bezpochyby dohoda o provedení práce. Díky čerpání rodičovského příspěvku nemusíte řešit placení zdravotního pojištění, a pokud váš měsíční příjem nepřekročí deset tisíc korun, nemusíte se bát zdanění mzdy. U jednoho zaměstnavatele můžete odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Nikdo vám ovšem nemůže zakázat pracovat na DPP u více zaměstnavatelů současně. Ve výsledku tak vaše měsíční výplata může přesáhnout i zmíněných 10 0000 korun.

Rodiče s malými dětmi si musí dát pozor na jednu věc. Dítě do dvou let můžete umístit do institucí jako je mateřská školka nebo jesle, maximálně na 46 hodin v měsíci. Pokud tuto dobu překročíte, ztrácíte právo na pobírání příspěvku.

Jakou práci zvolit a kolik si můžete vydělat?

  • Lepení obálek a kompletování propagačních materiálů

Nejčastěji se mzda odvíjí od počtu zpracovaných kusů. Za jeden balíček/obálku se běžně účtuje od 8-11 korun. Tato brigáda většinou funguje na DPP, ale i s živnostenským listem zde pochodíte.

  • Psaní textů na zakázku – copywriting

Čím více a déle budete psát, tím více bude Vaše cena stoupat. Typická je zde práce na živnostenský list nebo DPP. Cena za normostranu se pohybuje od 100 – 1000 korun.

  • Administrativní práce

V mnoha případech se může i administrativní práce dělat z domova nebo s občasným docházením do kanceláře. Typická forma spolupráce je na DPP a plat se vypočítává podle hodinové sazby. Ta se pohybuje v rozmezí od 120 do 200 korun za hodinu.

  • Výpomoc v cateringu/hostesing

Typická jednorázová práce, kdy peníze dostanete po skončení akce “na ruku”. Průměrně si na takových akcích vyděláte kolem 120 korun na hodinu.

A na co dát pozor?

Přestože touha po práci může být veliká, musíte být při jejím hledání obezřetní a neskočit hned po první nabídce. Nejprve si pořádně zjistěte, o jakou práci se jedná a pokuste se zaměstnavatele vyhledat na internetu a trochu ho “proklepnout”. Bohužel podvodníků a lidí, kteří se nestydí vytáhnout z vás peníze, je pořád dost.

Pokud uvidíte pracovní nabídku, kde někdo slibuje 40 000 korun měsíčně za 3 hodiny práce denně, radši takový inzerát přeskočte. Totéž platí v případě, kdy vás společnost nejdříve nutí nakoupit produkty, které pak můžete dále prodávat a je vám “garantován” dvojnásobný výdělek. Jakmile nabídka vypadá příliš výhodně, většinou se jedná o podvod. Stále platí, že bez práce nejsou koláče.

A když už najdete nějakou ověřenou nabídku, myslete na to, že se vždy vyplatí pojistit se smlouvou. Jednorázové brigády, kde vám nabízejí peníze na ruku, jsou lákavé a pro člověka příjemné. Může to ale dopadnout i tak, že odpracujete den nebo dokonce měsíc, a žádné peníze nedostanete. A bez smlouvy se takovým praktikám brání těžko.

Než něco podepíšete, se přesvědčte, zda vám práce za obětování úsilí a času skutečně stojí. Byť všichni víme, že obzvlášť s malým dítětem, nebo dětmi je finanční injekce více než příjemná, ujistěte se, že se vám vyplatí na úkor času, který byste věnovali dětem.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře