Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jste matka samoživitelka? Přečtěte si, na co máte nárok

Datum přidání: 25. 1. 2018

Žádná žena asi dobrovolně neplánuje, že se stane svobodnou matkou. Osud to tak ale někdy zamotá a najednou zůstaneme s dítětem samy. Aby to bylo co nejsnazší, je dobré vědět, na co máme v této situaci nárok, kam se můžeme obrátit pro pomoc.

Abychom byli spravedliví, samozřejmě platí, že dítě mnohdy vychovává sám i jeho otec. Koneckonců na to myslí i zákon, který používá jednotnou definici: „osaměle žijící rodič“. Termín se vztahuje na všechny svobodné, rozvedené nebo ovdovělé muže a ženy, neplatí pro ty, kdo žijí s druhem nebo družkou.

Specifický je pak ještě termín „neprovdaná“ matka. Za tu je považována žena, která není provdána za muže, jenž je otcem dítěte. Už více než deset let platí, že při čerpání mateřské a rodičovské dovolené zákon nerozlišuje svobodnou matku a ženu, která žije ve vztahu takzvaně na psí knížku.

Alimenty i příspěvek na bydlení

To, že otec, který s rodinou nežije, má povinnost platit alimenty na dítě, ví asi každý. Až do dvou let věku dítěte má však vyživovací povinnost i vůči jeho matce. Ta má právo na pravidelný příspěvek na výživu i na jednorázovou finanční pomoc, která pomůže uhradit třeba náklady vzniklé v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Spadají sem takové položky, jako je těhotenské oblečení, vitaminy či výbavička pro miminko. O peníze lze žádat s předstihem již během těhotenství a stejně tak je lze vymáhat se zpožděním, nejpozději však do tří let věku dítěte.

Čerpání peněžitých dávek v mateřství souvisí s narozením dítěte a péčí o něj, nikoli s partnerskou situací. Mateřskou dovolenou tedy i svobodné matky čerpají 28 týdnů. Rodičovský příspěvek je pak opět stejný, 220 tisíc korun na dítě, který lze vyčerpat maximálně do čtyř let věku dítěte.

Finanční pomocí je také takzvané porodné. Nemají na něj nárok automaticky všichni. Porodné se vyplácí ženě, jejíž příjem (případně příjem celé rodiny) v posledních třech měsících před narozením dítěte nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Osaměle žijící rodič má nárok na ošetřovné pro dítě do deseti let. Využije ho v situaci, kdy dítě onemocnění a nemůže zůstat doma samo, nebo třeba tehdy, je-li uzavřena škola třeba kvůli chřipkovým prázdninám. Ošetřovné se vyplácí po dobu devíti kalendářních dnů, jeho denní výše je 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu.

Rodičům-samoživitelům nezaopatřených dětí náleží přídavky na děti, pokud jejich příjmy nepřesahují 2,4násobek životního minima. Výše přídavku se odvíjí od věku dítěte. Do šesti let je to 500 korun za měsíc, do 15 let 610 a do 26 let 700 korun.

Další finanční pomocí může být příspěvek na bydlení. Na ten má rodič nárok v případě, že jeho náklady na bydlení přesahují 30 procent měsíčního příjmu (v Praze 35 procent). Musí bydlet ve vlastním nebo družstevním bytě či domě nebo v pronajatém bytě. O příspěvek nelze žádat, pokud si pronajímá jen část bytu, třeba jeden pokoj.

Je-li osamělý rodič v situaci, kdy ani příspěvek na bydlení nestačí, může zažádat ještě o takzvaný doplatek na bydlení. Na něj má nárok ve chvíli, kdy jsou příjmy i po započtení příspěvku na bydlení tak nízké, že na zaplacení bydlení zkrátka nestačí. Výši doplatku stanovuje úřad práce. Cílem je, aby žadateli po zaplacení nájmů a energií zůstala částka potřebná na živobytí.

Příspěvek na živobytí je dávkou pro lidi, kteří se ocitnou v opravdu velké finanční tíži. Rodiče samoživitelé o něj mohou žádat tehdy, pokud po zaplacení bydlení nezbývají už žádné peníze na obživu a nelze zajistit základní životní potřeby ani na té nejnižší úrovni. Dávka je přiznána ovšem jen v případě prokázání, že rodič nemůže potřebné finance nijak získat vyděláním peněz nebo třeba prodejem majetku.

Mimořádná pomoc v nouzi

V případě nejvyšší nouze svobodné matky či otcové mohou zkusit požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Na řadu přichází v situacích, kdy jde o zdraví nebo dokonce život. Třeba pokud chybějí peníze na potřebné léky, rodina přijde o střechu nad hlavou třeba kvůli požáru, nebo rodiči chybějí peníze na potřebné doklady, které potřebuje předložit při nástupu do zaměstnání.

Peníze se pak používají na nejnutnější vybavení domácnosti nebo třeba na vzdělání dítěte. Jejich výše se stanovuje individuálně podle konkrétní situace.

Chce-li svobodná matka žádat o jakoukoli finanční pomoc, musí prokázat, že dítě opravdu vychovává sama. Pokud je totiž v rodném listě dítěte uvedeno jméno otce, úřady to automaticky berou tak, že partneři žijí ve společné domácnosti. Žena tak musí prokázat, že tomu tak není minimálně poslední tři měsíce.

Prokazovat, že s vámi někdo nežije, je samozřejmě obtížné. S konkrétními návody a postupy nejlépe poradí pracovníci úřadu práce. Cesta vede například přes nájemní smlouvy, vyživovací povinnost, uplatňování daňových slev na děti a podobně.

Určitou formu zvýhodnění mají osaměle žijící rodiče u svého zaměstnavatele. Oproti „běžnému“ zaměstnanci mohou služební cestu odmítnout až do patnácti let věku dítěte (lidé žijící v páru mohou totéž udělat do osmi let věku dítěte). Samoživitelé také nesmějí být bez svého souhlasu přeloženi k výkonu práce mimo obvod obce, kde pracují či bydlí.

Podobné články

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky. Pokud se rozhodneme jít do možnosti pořízení vlastního bydlení, je dobré vědět... Celý článek

Omezujeme plasty a začínáme u potravin

Mezi čím dál diskutovanější témata patří v posledních letech jednoznačně ta ekologická. Mnohem více lidí si začíná uvědomovat dopad současného životního stylu lidstva na přírodu a velká část z nich se také rozhodne omezit stopu... Celý článek

Píše Michaela Černá

Proč je důležité číst recenze zaměstnavatelů?

Hledáte novou práci? Doporučujeme zjistit si co nejvíce informací o firmě, kam hodláte nastoupit. Jaké benefity společnost nabízí, jak vypadá pracovní prostředí, nebo jaké jsou vztahy na pracovišti a tak dále. Pokud ovšem ve firmě nikoho neznáme... Celý článek

Komentáře

E Eva napsal(a)

Dobry den jsem sama s 12 letym synem momentalne v praci mi naridili nocni smeny maj nato narok?

J Jiřina napsal(a)

Ano maj na to nárok. Vzhledem k věku dítěte to uz zvladne v noci i sam byt doma.. ve 12 letech ví co smi a co ne.. neni to mimino.. je to dospívající dítě který umi se o sebe postarat..