Kam se obrátit v případě otravy dítěte?

Datum přidání: 29. 1. 2018
MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

O dalším tématu na článek jsem přemýšlela dlouho. Nápadů bylo hned několik, ale tolik se v poslední dobou rozšířily dotazy na otravy a intoxikace malých dětí, že jsem se rozhodla věnovat tomuto tématu. Kolikrát se vám už stalo, že dítě snědlo, olízlo nebo ochutnalo něco, co jste věděli, že dětem nepatří a nevěděli, zda nezpůsobí problém? Na kurzech první pomoci, které pro maminky pořádám je to velice časté téma k diskuzi a málokterá maminka ví, že z domova a velice pohodlně se můžete dovědět co a jak.

TIS není jen jehličnatým stromem. Je to pro nás důležitá zkratka Toxikologicko informačního střediska. Jde o lékařskou telefonní službu, která je k dispozici 24 hodin denně. Sem můžete volat kdykoli máte podezření, že se mohlo dítě, vy nebo váš domácí mazlíček přiotrávit a vy nevíte co dělat.

Cílem TIS je snížit počet a závažnost intoxikací (větší informovanost veřejnosti prostřednictvím preventivních programů) a příznivě ovlivnit průběh již vzniklých nehod (znalost kontaktu na TIS a jeho využití zajistí adekvátní zacházení s pacientem a jeho optimální zajištění).

Toxikologické informační centrum

Kontaktní údaje na TIS doporučuji dát doma na lednici, tatínkům do mobilních telefonů (spolu s fotografií kartičky pojištěnce všech vašich dětí), ve školičkách na nástěnky a mít číslo na očích všude, kde by mohlo k potenciální otravě dojít.

Toxikologické informační centrum
tel.: 224 91 92 93
tel.: 224 91 54 02

Na co se vás budou při telefonním hovoru ptát?

  • Kdo je postižený – dítě, dospělý, věk, váha, identifikační údaje pacienta (jméno, rodné číslo, pojišťovna).
  • Kdo volá, Kdy k nehodě došlo.
  • Čím se dotyčný poškodil (např. léky, komerční přípravky, chemikálie, rostliny, houby atd.).
  • V jakém je postižený stavu – popsat, jaké jsou potíže.
  • Jaká opatření první pomoci zatím byla provedena.

A co nás může s dětmi potkat v domácím prostředí

Dítě doma ochutná saponát, prášek na praní nebo do myčky - celková otrava nehrozí, ale nevyvolávejte zvracení, aby nedošlo k vdechnutí pěny, která se po požití saponátu v zažívacím traktu vytvoří. Dejte napít vodu nebo mléko, nevhodné jsou nápoje s bublinkami. Podejte léčebný přípravek se silikony (např. SAB simplex, Lefax, Espumisan), který zamezí tvorbě pěny v žaludku. Kašel může znamenat, že došlo ke vdechnutí pěny do plic. U mycího prostředku do myčky nádobí se doporučuje kontrola u lékaře ORL (specialisty v oboru ušní, nosní, krční). Pokud po nehodě dítě zvrací, pláče, sliní, odmítá polykat, je toto vyšetření nezbytné.

Požití organických rozpouštědel (benzín, lampový olej, řada ředidel, leštěnek na nábytek apod.) - Nevyvolávejte zvracení, je velké riziko vdechnutí kapaliny do plic, nedávejte pít mléko, vyhledejte lékařskou pomoc, přípravek i s obalem vezměte sebou. Pokašlávání nebo přetrvávající kašel po nehodě je známkou, že došlo ke vdechnutí tekutiny do plic.

Prevence je nejdůležitější

Pamatujte si, že lepší než první pomoc je vždy prevence. Předpokládám, že lékárničky, saponáty a tablety do myček máte dobře uschované. Co však bývá častým problémem jsou léky, které nosíte vy, maminky, v kabelkách a ke kterým se děti velice snadno dostanou. Myslete prosím proto na dobré zabezpečení takto dostupných léčiv. Pokud už se stane, zjistěte chybějící množství léku, uvědomte si dobu, kdy mohlo k požití dojít a poslední váhu dítěte a kontaktujte neprodleně TIS (konzultační linka 224 919 293 a 229 915 402) nebo lékaře. Bez porady s TIS nevyvolávejte zvracení. Tento zákrok má svá rizika a omezení, často není nutný, někdy neúčinný a někdy více nebezpečný, než požitý lék nebo jeho dávka, ve většině případů je vhodné spolupracujícímu dítěti podat aktivní uhlí (3-10 černých tablet např. Carbosorbu nebo Carbotoxu rozpuštěných ve vodě, džusu, ovocné dřeni apod.).

Pokud dítě už má příznaky otravy, laická první pomoc spočívá v péči o zachování základních životních funkcí a ochraně před komplikacemi (např. zranění pádem, vdechnutí zvratků apod.) do chvíle, kdy je předáno do rukou zdravotníků.

Domácí květiny, jedovaté houby...

Domácí okrasné květiny dětem do úst nepatří. Vyjměte zbytky z úst, dejte napít vodu, čaj či mléko, kontaktujte TIS nebo lékaře. V případě, jde-li o neznámou rostlinu, vezměte s sebou do zdravotnického část rostliny (např. větvičku s plody). Po požití části rostliny s krystaly šťavelanu vápenatého (např. dieffenbachie, zamioculcas zamifolia, spatiphyllum apod.) dát pít velmi chladné tekutiny, větší dítě může cucat led nebo zmrzlinu. Dítě s bolestmi a pálením v ústech patří do nemocnice!

Otrava jedovatými houbami. Vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS (konzultační linka 224 919 293 a 229 915 402),  pokud TIS nebo lékař doporučí, pokuste se co nejdříve šetrně vyvolat zvracení,  nedaří-li se zvracení vyvolat, podejte větší počet (8-10 i více) tablet aktivního uhlí (černé tablety např. Carbosorbu nebo Carbotoxu), zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků a dopravte s dítětem do zdravotnického zařízení.

Ve všech případech nehod dětí zachovejte klid, nejednejte překotně a násilně. Zjistěte chybějící množství léků, přípravků, rostlin apod. a vyžádejte si radu TIS (konzultační linka 224 919 293 a 229 915 402), nebo ošetřujícího lékaře. Od odborníka získáte přesné pokyny pro první pomoc a radu, jak dál postupovat. Všechny domácnosti by měly být vybaveny alespoň jedním balením aktivního (rostlinného) uhlí (např. přípravky Carbosorb nebo Carbotox). V řadě případů podání několika tablet aktivního uhlí laikem zamezí rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní.

Podobné články

Miminko pláče a je neklidné. 3 tipy, jak uklidnit a utišit miminko

Všichni rodiče, kteří se těší z narození potomka si přejí, aby bylo zdravé, prospívalo, bylo spokojené, dostatečně spalo a nic mu nechybělo. Někdy se ale stává, že je novorozeně neklidné a jsme nuceni přemýšlet, čím to je a jak mu pomoci. Vyloučíme-li bolesti Celý článek

Spolupracujeme s Nevýchova.cz

Jak hnout s umanutým dítětem? Klidný a vstřícný krok udělá více než křik

Zásek dítěte umí přijít přesně v tu nejnevhodnější chvíli. Spěcháte do školky, abyste nepřišli po uzamčení, chcete stihnout autobus, potřebujete být včas v práci... Ale dětská hlavička si zrovna něco usmyslí, a tak si nebude obouvat boty, zrovna teď ho... Celý článek

Objevte talent svých dětí... Hrajte si a rozvíjejte

Bezpečné, edukativní hraní – přesně to ukazuje firma SES Creative a její produkty. Všechny hračky jsou pedagogicky hodnotné a pomáhají při vývoji dětí ve všech vývojových fázích. Celý článek

Komentáře