Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kdy je ta správná doba na dítě

Datum přidání: 26. 5. 2016

Píše Jana Kantorová a Martina Vitmanová

Kdy je ta správná doba na dítě

Ne každá z nás si dokáže naplánovat, kdy bude mít dítě, kdy bude ta správná doba a především taky ten plán dodržet. Můžete být ženou, co chce mít ve dvaceti letech svoji vlastní rodinu, přestože to v dnešní době není běžné. Nebo už vám třicet bylo, ale jste spokojená se životem bez dětí a zatím se na jejich výchovu ani necítíte být připravená.

Nebo se vám nedaří najít toho vhodného partnera podle plánu :-)

Jak to je tedy ve skutečnosti?

Když jsem začala studovat vysokou školu a ujasnila si, co chci v životě dělat, rozhodla jsem se, že dítě porodím nejdřív v 35 letech a budu mít jenom jedno. Na vstupní prohlídce do zaměstnání mi bylo necelých 25 let, když mi doktorka řekla: „Právě teď máte ten nejlepší věk na dítě.“ Smála jsem se a řekla, že děti pěkných pár let rozhodně neplánuji. Z těch pár let se vyklubaly pouhopouhé dva roky. Jednoho dne ráno jsem se probudila a zjistila, že mi buší biologické hodiny. Hned ten rok jsem porodila první holčičku a druhou hned další dva roky na to. Obě děti jsem stihla ještě před třicátými narozeninami. Jak se říká: člověk míní, život mění.

Co znamená „nejlepší“?

Otázky, kdy je nejlepší mít dítě, si klade spousta žen. Právě ženy musí změnit od základů svůj život a buď se kariéry vzdát, nebo ji nějak účinně s mateřstvím zkombinovat. Biologicky je nejlepší věk na početí dítěte kolem 20. Reprodukční a další systémy v těle jsou právě na vrcholu. Ženám v tomto věku nejméně hrozí potrat, mimoděložní těhotenství, předčasný porod, neplodnost a rozvinutí jiných problémů.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat dětskou autosedačku, Froté pončo Krteček, Medový wrapping a „zázračný“ cvik, Tortilly pro malé labužníky

Na takhle brzké těhotenství však není připravena naše společnost a ani není prostředí kolem mladých žen natolik funkční, aby je to neohrozilo profesionálně či existenciálně. Pracovní nabídky se stále v 98 % soustřeďují na plný pracovní úvazek. Flexibilita, která by mohla vést k úspěšné skloubení rodiny a práce, není u většiny zaměstnavatelů k dispozici.

Každá mince má dvě strany

Z toho výše zmíněného vyplývá, že biologický „nejlepší věk na dítě“ není to samé jako sociologický „nejlepší věk“. Mnoho dvacátníků (a jejich rodičů) v současné době považuje pořízení potomka za velmi nezodpovědné. Chtějí si užívat, studovat, využít možnosti cestovat po celém světě, poznávat a ne se usadit na jednom místě a vychovávat dítě. Společensky tedy lidé dozrávají zhruba o deset let později, než reprodukčně. Nejlepším věkem by tedy měla být hranice 30. Definovat nejlepší věk by se také dalo z pohledu, kdy je nejlepší šance na zdraví dítěte. Sociolog John Mirowsky z Texaské univerzity v Austinu tvrdí, že jedna kalifornská studie v tomto případě dospěla k názoru, že nejlepší věk pro narození prvního dítěte z hlediska nejnižšího rizika vrozených vývojových vad je 26. Z hlediska kojenecké úmrtnosti je pak studie k ženám milejší – nejlepší věk stanovila na 32 let.

V té nejlepší formě

Na nejlepší věk můžete nahlížet i z pohledu dlouhodobého zdraví ženy (a vlastně i muže). Podle jiného průzkumu je takový věk stanoven na 31 let, protože v té době trápí ženy i muže nejméně zdravotních obtíží, jsou na vrcholu, aktivní, v kondici, prostě v té nejlepší formě.

Sociálně už mají většinou ženy po třicítce své pozice jisté, žijí v partnerství a mají kde bydlet. Mirowsky šel se svým výzkumem ale ještě dál a hledal ten nejlepší věk ve spojitosti s prodloužením života matky. Díky 1890 ženám, které se mu do výzkumu zapojily, zjistil, že pokud jde o dlouhodobé zdraví a nejnižší úmrtnost matky, je 34 let ten ideální věk pro pořízení prvního dítěte. Mírné komplikace nastávají ve chvíli, kdy by žena chtěla ještě jedno dítě. Podle studie je v pořádku mít poslední dítě před dosažením 35 roku života.

Je to hlavně na vás

Pokud nejste zrovna ve finanční tísni, žádná doba na to mít dítě není nakonec úplně špatně. Rizika mateřství spojených se zaměstnáním budou existovat vždycky, tím se nesmíte nechat brzdit. Ale i tehdy, kdy jste zdravá a zaopatřená, vám nikdo nemá právo říkat, kdy jste a kdy nejste dost zralá a připravená na to být nebo nebýt matkou. To ucítíte vy sama.

Podobné články

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Komentáře