Kdy je ten správný čas pro… poprvé?

Datum přidání: 19. 3. 2018

V životě malého miminka je spousta zlomových okamžiků. Není divu, že tolik maminek řeší, kdy je ta správná chvíle, kdy má nastat nějaké POPRVÉ. Nemáme teď na mysli notoricky známé milníky, ale spíše jednotlivé drobnosti, nad kterými jste možná dosud nepřemýšlela. Ať už jde o jídlo, první procházku nebo stříhání nehtů. Takže, kdy poprvé…

…jít s miminkem ven?

Vaše první cesta bude už ta z porodnice domů. Takže zavřít pak miminko na několik týdnů doma, aby neprochladlo nebo nechytilo nějaký bacil, je naprosto zbytečné. Pokud máte zdravé dítě, můžete jít ven prakticky hned. Záleží samozřejmě na ročním období a počasí. V době velkého horka je tudíž lepší zůstat doma a ven vyrazit, až vedra poleví. V případě mrazů je zas vhodné dítě na chlad přivykat postupně, například ho nechat spát  v kočárku u otevřeného okna a až poté vyrazit poprvé na procházku.

…ostříhat nehty?

Stříhání nehtíků může být docela ošemetná záležitost. V prvních dnech po porodu se do toho určitě nepouštějte, i kdyby mělo miminko „drápky“. Nehtíky jsou velmi citlivé a ještě srostlé s okolní kůžičkou. Riziko poranění je tak velmi vysoké. Pokud se dítě škrábe, nasaďte mu rukavičky nebo pořiďte bodýčko s plnými rukávy. Po zhruba dvou týdnech od porodu by již kůžička měla být oddělena, pak teoreticky stříhat můžete, ale nezbytné to rozhodně není. Z počátku bude možná i jednodušší nehty pilovat, tam je riziko zranění minimální. Nejsnáze ostříháte nehty ve chvíli, kdy miminko spí.

…podat kravské mléko?

Názory na vhodnost a potřebnost podávání kravského mléka se různí a i pediatrická doporučení se mění co pár let. Obecně však platí, že mléko kojencům nepodáváme dříve než po ukončeném prvním roce. Dříve by mělo dítě s jeho trávením obtíže. Mléko poté podáváme ideálně plnotučné a v biokvalitě. Nevhodné je trvanlivé mléko (ošetřené UHT technologií) a stejně tak mléko čerstvé, z mlékomatů – to neprochází pasterizací, a tak hrozí riziko přenosu listeriózy.

…nabídnout tvaroh nebo avokádo?

Stejně jako u mléka platí mezník jednoho roku. Tvaroh má vysoký obsah bílkovin, proto je obtížný na trávení. Dítě mladšímu než jeden rok proto rozhodně nekupujte žádné pacholíky, pribináčky a další tvarohové pochoutky. Avokádo můžete vašemu děťátku podávat už od 7. měsíce, ale dejte si záležet na výběru zralého plodu. Pro první seznámení s novou chutí doporučujeme ho nejprve podávat například rozmixované s banánem, později třeba ve formě pomazánky.

…ostříhat vlásky?

Možná jste už slyšela pověru, že před prvním rokem by se miminku vlásky stříhat neměly, protože se jim tím prý zkracuje život. Naštěstí je to opravdu jen pověra. Nejspíš vychází z toho, že u velké části malých dětí není v tomto věku moc co stříhat. Mají vlásků málo nebo jen takové jemné chmýří, se kterým si nůžky moc neporadí. Dalším důvodem může být obava z dosud neuzavřených fontanel, kolem kterých se nikomu špičatými nůžkami moc manévrovat nechce. Stříháním vlásků rozhodně nijak neovlivníte ani jejich množství a kvalitu. Takže je to jen na vás a temperamentu děťátka, kdy vám první zásah nůžkami umožní.

…nazout první botičky?

Otázka prvního obutí patří kupodivu k docela výbušným tématům napříč rodinami. Zatímco dřívější generace šněrovaly do pevných kotníčkových botiček, sotva se dítko jen postavilo, dnes řada maminek vyznává trend bosé chůze a děti obouvá co nejpozději a nejraději je vidí úplně bez bot. Pro samotné stání nebo přesun podél nábytku jsou botičky opravdu zbytečné. Samozřejmě jako ochranu před chladem je můžete dítěti sedícímu v kočárku nasadit kdykoli Opravdová funkční obuv je však na místě až ve chvíli, kdy dítě bezpečně přejde přes celý pokoj.

Podobné články

Látkové pleny, základní výbava, jak přebalovat

Před časem jsem slíbila, že napíši další díl k článku o plenkách a že se zaměřím na ty látkové. Musím se přiznat, že jsem článek stále odkládala, vždy jsem se začetla do informací a po pár poznámkách jsem zase vše zavřela. Celý článek

Vojtova metoda: Zvládněte to i bez slziček

Možná jste o Vojtově metodě slyšeli již dříve, nebo poprvé v ordinaci dětského lékaře, který vašemu dítěti právě napsal žádanku na fyzioterapii. Hlavně nepropadejte panice, účinnost tohoto cvičení je totiž nesporné. Celý článek

Video: Dvojčata nebo děti blízko od sebe: Máte čas si vypít kafe?

Sotva jste porodila a už jste znovu těhotná? Nebo jste se těšila na první dítě a zjistila jste, že se budete radovat hned dvakrát a čekáte dvojčata? Co je snazší – mít dvojčata nebo děti blízko u sebe? A jak jejich výchovu zvládnout, a přitom mít čas si v klid Celý článek

Komentáře