Kdy pustit děti poprvé samotné ven? Na co a jak je připravit

Datum přidání: 26. 8. 2017

Okamžik, kdy své dítě poprvé pustíme samostatné, je zlomový pro nás i pro něj. Zatímco potomek je pyšný a na svou první cestu bez dozoru se těší. Rodičovské srdce se svírá úzkostí a obavami. Kdy je ten správný čas, dopřát dětem tuto volnost?

Generace dnešních rodičů „lítala“ samostatně venku často již v předškolním věku. Řada z nás chodila sama do školy s klíčem na krku už od první třídy, dnes – zejména ve velkých městech – vídáme opačný extrém. Rodiče doprovází na každém kroku i děti, kterým už dávno bylo -náct.

Dnes není bezpečno nebo nechceme vyčuhovat?

  • Odborníci se shodují, že to není proto, že by byla doba nějak zásadně víc nebezpečná. Ano, přibylo možná aut, ale to je tak všechno. Jinak jsou rizika a nástrahy stejné jako dříve, jen se o nich mnohem víc mluví. Rodiče pak mají pocit, že dětem tam venku hrozí příliš nebezpečí na to, aby mu mohly čelit samy. 
  • Lze si však všimnout i dalšího zajímavého jevu – napodobování okolí. Mnoho rodičů by svým dětem dalo volnost mnohem dříve, ale neudělají to, pokud by byli jediní. Snad ze strachu, aby je ostatní nepovažovali za špatné, nezodpovědné a nezajímající se rodiče.

Dítě musí samo chtít

Kdy je ten správný čas a dítě pustit třeba právě do školy samotné, je velmi individuální. Základní podmínkou je, že se na to dítě samo cítí. Nutit jej proti jeho vůli je nesmysl. Dále ho musíme naučit, jak se venku bezpečně pohybovat, především s ohledem na silniční provoz.

Jsou děti, které velmi rychle pochopí, jak se rozhlížet na přechodu, kdy vstoupit do silnice, a jsou schopné toto dodržovat i bez rodičů. A pak jsou jiné, které nemají k autům vůbec žádný respekt, a proto ani k pravidlům, která je chrání. Především toto by měl rodič zvážit, než potomka pustí do ulic.

Nácvik cesty je důležitý

Nejvhodnější dobou na nácvik cesty do školy jsou prázdniny. Pro začátek stačí krátká nenáročná trasa, kde hrozí minimum nástrah. Pak přidávejte trasy, které bude dítě používat.

Pokud máte možnost zkuste vzít dítě na dětské dopravní hřiště a ukažte si modelové situace.

Nechte ho při zkoušení tras zcela samostatně rozhodovat a vůbec do ničeho nezasahujte. Tak mu nejlépe dodáte sebedůvěru i potřebnou praxi.

Přechodným obdobím pak je, kdy dítě pustíte na cestu samotné a pak ho tajně stopujete. Důležité je, aby si dítě opravdu myslelo, že jde samo, a nespoléhalo se na vás. Pokud vše proběhlo, jak mělo, vůbec mu neříkejte, že jste šli za ním. Zmiňte se o tom v případě, že udělalo nějaké zásadní chyby, které by se příště nemusely vyplatit.

Dítě se musí naučit:

  • správně rozhlížet přes ulici (a opravdu se dívat, ne jen zahýbat hlavou ze strany na stranu a pak zbrkle běžet),
  • porozumět signálům na semaforu,
  • naučit navázat oční kontakt s řidiči automobilu u přechodu.

Dítě se orientuje v místě, čase a nebojí se zeptat

Velmi obecně se dá říci, že na samostatnou cestu do školy jsou připraveny děti od druhé třídy, pokud jde o jednoduchou pěší trasu. Musí-li dojíždět, případně dokonce přestupovat, je vhodnější počkat ještě rok dva. Ideální je, když může více dětí chodit do školy společně.

Základem je, aby u sebe dítě mělo hodinky a rozumělo času a umělo komunikovat s dospělými. Tedy nebálo se zeptat na cestu nebo požádat o pomoc, když mu například ujede spoj.

Zároveň bychom ale měli dítě slovy přiměřenými jeho věku připravit na negativní jevy, které ho mohou potkat.

Než jej poprvé vypustíte, musí mít pevně zafixované aspoň tyto tři poznatky:

  • S cizími lidmi se nemluví (když dítě sami osloví),
  • nikdy se od nich nic nebere,
  • nikam se s nimi nesmí jít.

Podobné články

Spolupracujeme s Nevýchova.cz

Vychováváte své dítě, aby bylo jako vy... Pozor na to

Děti jsou obrazem toho, co do nich vložíme. Vidíme to dnes a denně, kdykoliv jsou děti drzé, je tak jednoduché říct, že jsou nevychované. Ale omyl - ony jsou vychované v tom, co viděly u jiných. A víte, kde je zakopaný pes celého problému? Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak pomoci dítěti s procvičováním správné výslovnosti hlásek CSZ A ČŠŽ

Správná výslovnost hlásek CSZ a ČŠŽ se vyvíjí mezi čtvrtým a pátým rokem věku. Když se výslovnost hlásek vyvíjí podle normy, naučí se dítě nejdříve vyslovovat ČŠŽ. Až potom se se spontánně tvoří CSZ. Celý článek

Spolupracujeme s Nevýchova.cz

Jak říct dítěti jasné NE

Nesahej na to! Nestrkej tam prsty! Nejez to! Neolizuj to! Nechoď tam! Výčet negací by mohl pokračovat snad donekonečna, zvlášť pokud máte doma malé dítě. Možná máte pocit, že vás neposlouchá schválně. Celý článek

Komentáře