Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Když se nám děťátko narodí dříve, než mělo. Chce to pozitivní mysl, spoustu trpělivosti a lásky

Datum přidání: 9. 3. 2020

Termín, který určuje, kdy se má miminko narodit, se vypočítává dle termínu poslední menstruace a podle ultrazvukového vyšetření. Až u deseti procent dětí, které se každoročně na světě narodí, ale dochází k předčasnému porodu. Šance na přežití mají už drobečci, kteří v bříšku strávili 24 týdnů. Jsou však nejvíce ohroženi jak na životě, tak na vadách, které mohou být u nich vrozené či později nedozrálostí organismu získané. My se podíváme na miminka, která se narodí o cca měsíc dříve, než měla.

Do kdy je dítě bráno jako nedonošené

Jestliže se vám holčička či kluk narodí dříve, než před ukončeným 38. týdnem těhotenství a má váhu nižší, než 2,5 kg, spadá mezi nedonošeňátka. Měsíc před termínem porodu má již ale miminko velmi dobrou šanci nejen na přežití, ale i na to, že bude zcela v pořádku a rychle dožene děti, které se narodily v termínu. Takovýchto dětí je u nás mnoho, což může rodičům psychicky velmi pomoct. Neonatologická centra u nás patří mezi nejlepší ve světě a jejich kvality stále stoupají.

Co se bude dít po porodu

Ať už je porod spontánní, nebo je proveden císařský řez, po narození je miminko přemístěno na oddělení neonatologie. Je uloženo do inkubátoru, kde má ideální teplotu, aby jeho organismus nemusel vydávat energii na zahřívání a používal ji k „důležitějším“ činnostem. Podstatné je, aby děťátko dýchalo a dostávalo výživu. Některé inkubátory jsou vybaveny zařízením, které miminku dodává kyslík pod tlakem, opět pro usnadnění jeho maličkému organismu a šetření energie. Je důležité, aby dozrály plíce, aby děťátko zvládalo dýchat samo.

V inkubátorech bývají umístěny roztomilé jemné, hebké hračky, často háčkované chobotničky, které mají dítku navozovat pocit, jako v děloze. Tak, jako si mohlo držet pupeční šňůru a stěny dělohy se jej občas dotkly, jako by jej pohladily, toto simuluje právě zmíněná chobotnička. Dítko se jí může držet a chapadýlka se ho dotýkají na různých částech těla.

Co se týče výživy, jestliže není miminko zatím schopno sát, dostává výživu nitrožilně nebo sondou do žaludku. Maminka v té době provádí odsávání mléka, aby se jí spustila laktace. Jakmile je miminko schopno polykat, sát, je krmeno speciální lahvičkou, která má místo dudlíku napodobeninu lžičky. Jestliže je miminko schopné přisát se, může jej směle krmit maminka. I tak ale často děti, které nemají 3 kg nedokážou vysát dostatek mléka pro zdárný růst, proto je dítko ze začátku dokrmováno umělým mlékem.

Samozřejmostí je tzv. klokánkování, neboli mazlení se s dítkem kůží na kůži. Jde o navození pocitu bezpečí pro děťátko, upevnění vztahu s matkou, podpoření laktace i prospívání děťátka. Děti, které se cítí pohodlně a bezpečně dohánějí to, co nestihly v bříšku, lépe.

Připravte se na časté kontroly u lékařů

U nedonošených dětí je potřeba se připravit na to, že budete první rok jejich života navštěvovat různé specialisty, kteří jej budou sledovat. Záleží samozřejmě na konkrétním dítku, ale většinou jde o neurologii, oční oddělení, ušní a rehabilitace. Děťátko bývá náchylné k nemocím, má „nalomenou“ imunitu, proto je důležité vyhýbat se nemocným.

Vynikající je, když se i přes počáteční potíže podaří mamince rozkojit a dítě plně kojit. Kojením se imunita dítka velmi dobře posiluje.

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň…

Nemějte zbytečné obavy

Nedonošené děti, které se narodily přibližně o měsíc dříve, velmi rychle doženou své vrstevníky. A často je i předeženou. Možná budou potřebovat brýle, pokud nebyla očička ještě dostatečně vyvinuta, ale co týče vzrůstu, chytrosti, manuální zručnosti, vše většinou doženou a neřekli byste, že se narodily dříve.

Z okolí znám lékaře, který se narodil ve 29. tt. Nejen, že je lékař, ale je vysoký cca 2 metry, je šarmantní, vždy v dobré náladě… 

Také známé překvapil jejich syn přesně o měsíc dříve, než měl. U nich bylo nejtěžší počáteční přibírání na váze, chlapeček nechtěl sát a hubnul, ale vše zdárně vyřešili. Nyní je mu rok a dochází na rehabilitace, každou chvilku je nemocný zřejmě kvůli nízké imunitě, nedávno byli v nemocnici kvůli rotavirům. Jinak je ale zdravý a šikovný.

Pokud se vám narodilo dítě dřív, než mělo, chce to pozitivní mysl, spoustu trpělivosti a lásky. Rodina by měla pomoct v péči o domácnost, abyste se mohla věnovat drobečkovi. První měsíce budou možná náročnější, ale vše jistě zdárně zvládnete. Až bude velké, budete na vše s úsměvem vzpomínat.

Podobné články

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Komentáře