Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojenecké plavání, vaničkování

Datum přidání: 2. 6. 2016
Vanda Schreierová

Píše Vanda Schreierová

Kojenecké plavání, vaničkování

Je to na prd… :-) Ani můj táta nemá takové „břišáky“ jako já! Vaničkování je pro děti legrace. Máma se u toho pořád směje. Asi ji chápu, ona se opírá o vanu, tak trochu mě přidržuje a já pořádně cvičím.

Držím hlavu, dělám sklapovačky, přitahuji nohy k břichu, takové sedy lehy, které ona zkouší na suchu, aby prý zhubla po porodu. Taky se směje, že si dělám vlastní výřivku s bublinkami. No jo, ono když tak poctivě cvičíte, ony ty bublinky jsou pak skoro samo. Bez větší námahy u které bych se nadřel na suchu a ještě si pobrečel.

Někdy to fakt bolí. Hlavně když si dá máma čerstvý rohlík nebo nějakou fujtabl zeleninu. Ve vodě je to dobrý, tam se zahřeju, procvičím břicho a rozchodím střeva. Taky trénuji dech a potápím se. To máma neumí. Héč. Dělám mámě radost. Po plavání vždy odpadnu do tří hodinového spánku a máma je pak nějaká taková odpočatá a milá taky. To vážně nechápu! Když ona spí a já se probudím, rozhodně bez ní nevydržím ani minutu a raději ji hned volám. Co kdyby, že?

 

Rodiče jsou v celku zvláštní, ale ve vaničkování a plavání doma se shodneme. To mámu napadlo dobře. Taky mám super fotky z vody. To vám do alba doporučuju. Rozhodně tím uděláte velký dojem. Obzvláště babička s dědou jsou z nich paf. Děda taky pronesl něco jako „to je na prd“ nebo že on taky „nevaničkoval“. Ale máma se mě zastala a vše mu vysvětlila. Děda se vlastně i trefil, ano, vaničkování je totiž doslova na prd. Jak jsem vám vysvětlil, opravdu mi to pomáhá a nebolí mě pak tolik bříško. Máma je hodná, že za mě takhle bojuje. Já jí to jednou vrátím.

Ale teď opravdu a vážně!

  • Plavání kojenců poprvé vypracoval doktor Miloslav Hoch v 70. letech minulého století. První cviky, jak s miminkem ve vodě zacházet a jak mu prospět tzv. „vaničkováním“ tedy plaváním doma dokázal, že pozitivně ovlivňuje jeho psychický a motorický vývoj.
  • V 80. letech se začalo pořádně plavat a prokázaly se pozitivní účinky na zdraví dětí. Spustila se osvěta.
  • V dnešní době patří kojenecké plavání k jedné z nejpopulárnější aktivitě malých dětí.
  • V roce 2014 se v Třinci konala mezinárodní konference na téma vaničkování.
  • Vaničkovat může každý, bez rozdílu. Novinkou letošního léta jsou výuková videa vaničkování, podle kterých se dá s miminky vaničkovat.

Význam kojeneckého plavání


Psychický – vytvoření si kladného vztahu k vodě. Radost z aktivity s rodičem. Prohloubení sociálního kontaktu a důvěry v rodiče. Rodiče zároveň tato aktivita motivuje věnovat se dítěti více, než vyžaduje základní péče.

Fyzický – pobyt ve vodě umožňuje rychlejší pohybový vývoj, podpoření psychomotorického vývoje. Dítě procvičuje jemnou a hrubou motoriku. Zlepšení střevní peristaltiky. Posilování celého tělíčka, zvláště svalů páteřního korzetu, plotýnek, svalů břicha a vnitřních stehenních svalů. Pohyb ve vodě také napomáhá odstranění různých klinických nedostatků a vadného držení těla. Zesiluje se srdeční sval a tím dochází ke zvětšení srdečních komor.

Prevence před utonutím – dítě které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat se umí zorientovat ve vodě. Má otevřené oči, umí zadržet dech, umí se nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným dostat ke břehu. Když upadne do vody je schopné zareagovat aniž by vznikla stresová situace. V jakém rozsahu dítě vše zvládá záleží na jeho schopnostech a hlavně trpělivosti rodičů. V žádném případě to však neznamená, že děti, které prošly kurzem plavání kojenců a batolat není potřeba hlídat.

Otužování – je to prevence před onemocněním. Díky otužování se děťátko přizpůsobuje vnějším, někdy i extrémním podmínkám. Při podráždění pokožky chladnější vodou dojde k zúžení cév, sníží se tepelný výdej a tím je organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve v celém cévním systému a zároveň se zlepší prokrvení kůže, což příznivě působí na látkovou výměnu. Děti, které navštěvují plavání by mělo být více otužilé a tím pádem by mělo být méně náchylné k běžným nemocem, než děti, které neplavou.

Adaptabilita – vše je nové a neznámé, hodně vody, více hluku, jiné hlasy. To jsou podněty, které děťátko musí vstřebat a to mnohdy najednou. Proto je dobré také dětí na přechod do bazénu připravit.

Jak vaničkování vypadá a probíhá?


K vaničkování je potřeba doma mít vanu. Ta se napouští plná. Miminko v ní plave bez plínky. Při samotném plavání se instruktor zaměřuje na posilování přímých a šikmých břišních svalů, zádových svalů, vzpřimovačů páteře, pletenců ramenních a stehenních svalů. Děti se učí splývat na hladině s oporou a také se učí pracovat s dechem tzv. „abecedu potápění“. Délka pobytu ve vodě a veškerá činnost se řídí podle nálady miminka.

Ke konci lekce miminko můžeme jemně otužovat. Po plavání je vhodné prokrvenou pokožku miminka promazat a to lze využít k nácviku a ukázce jemné kojenecké masáže. Rodič a miminko se speciálně na lekce nemusí nijak připravovat. Jen není dobré plavat s miminkem těsně po jídle, ale ani s miminkem, které by mělo za chvíli jíst. Miminko by také nemělo být unavená.

Podobné články

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Komentáře