Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kojení v šátku

Datum přidání: 7. 6. 2017
Mgr. Kateřina Neubauerová

Píše Mgr. Kateřina Neubauerová

Kojení pro mě bylo vždy automatickou a přirozenou součástí mateřství. Měla jsem velké štěstí, že i po císaři jsem obě děti bez potíží kojila. Dlouhá léta v kontaktu s maminkami, během šátkového poradenství, mě nenapadlo tuto oblast řešit. 

Až poslední dobou jsem pocítila potřebu se o kojení více zajímat. Tím, že se mě maminky začaly na kojení více ptát, jsem pocítila nedostatek v tom směru, nemohu poskytnou komplexní poradenství. Zároveň si uvědomuji, že nošení dětí v šátku je výborná pomůcka pro podporu kojení a spojit tyto dvě oblasti v poradenství je velice efektivní.

V kontextu s kurzem laktačního poradce a šátkování mě napadá téma nošení dětí v šátku a kojení.  Propojení nošení a kojení je super, ale pokud maminka dá novorozence do šátku k prsu, jak dalece si může nevhodným přiložením dítěte poškodit bradavku?

Proč maminky chtějí kojit v šátku?

Někdy mám pocit, že šátkování se začíná trochu zneužívat. Pro účely mobility.  Přitom kojení je akt sounáležitosti matky a dítěte a je to příležitost vyhledávat oční kontakt, možnost být spolu napojeni. Moci se zastavit, nakojit, přebalit a jít dál. Je smutné, že se snažíme v současnosti i tento dar přijímat jen tak mimochodem.

Maminky, které jsou zkušené šátkařky, si sami dle internetu a své kreativity naváží miminko do šátku tak, aby jej mohly nakojit. V případě, že kojení je ,,samozřejmostí“ pro maminku i dítě, je možné experimentovat s kojením v šátku.

Šátkování se stane samozřejmostí později

Maminky šátkařky začátečnice o otázku kojení v šátku zájem nemají. Zatím jsou rády, že se s šátkem a s miminkem sžijí, získají sebejistotu ve vázání a posléze se mohou vrhnout na experimentování.

Kojení v šátku pro maminky, co mají problémy s kojením?

O téma kojení v šátku se zajímám zejména v kontextu se situací, kdy má maminka málo mléka. Uvázání miminka do šátku je v tomto směru úžasnou terapeutickou pomůckou. Také v případě bojkotu kojení, kdy se miminko přisaje lépe ve chvíli, kdy je méně bdělé, rozespalé, není ,,nuceno“ a zároveň není maminka znejišťována momentální situací ,,teď se musí chytit“.

Stejně účinné jako společné spaní v posteli je pro překonání bojkotu kojení a malého množství mléka nošení v šátku za předpokladu, že se miminko v šátku může kdykoliv přisát k prsu.

Je kojení v šátku pro techniku kojení vždy bezpečné?

Vezme-li se v úvahu nutnost, aby pusinka miminka nasedla na prso přímo ve směru bradavky, napadá mě, že polohou v šátku se toto může snadno změnit, proto je nutné si uvědomit, jak vkládáme miminko do šátku a jak je v šátku přiloženo k prsu.

Důležitý je zde fakt, nastavit miminko tak, aby se samo kdykoliv mohlo k prsu přisát. Neměla by se měnit pozice prsa, když už ji má miminko v pusince. Miminko v šátku se  sice chytne, ale pozice prsa u pusinky se změní, tak že zde může být nebezpečí ragád.

Šátkování je kreativní

Pochopíte-li smysl a techniku navázání miminka, lze vymýšlet spoustu nových variant úvazů. A také navázání miminka u prsu. Pro maminku začátečnici je však nutné se naučit jeden či dva základní úvazy pro nošení novorozeňátek. V tomto směru jsou nejefektivnější vertikální úvaz kříž s kapsou uvnitř a kolébka v dvojitém kříži.

Vertikální poloha

Z pohledu nošení tato poloha, nejvíce odpovídá fyziologii novorozence a podporuje spuštění reflexů vedoucích k potravinovému chování.

Nožičky do tvaru W, čili na žabičku odpovídají abdukční poloze, která je polohou rehabilitační v případě nedovyvinutých kyčlí miminka.

Zádíčka jsou zakulacená, což se docílí podsazením zadečku – zadeček je níže, jak kolínka, nožičky od kolínek jdou volně za šátku dolů.

Tíha hlavičky naléhá svou vahou na hrudník maminky a ne na páteř miminka, což je zajištěno zakulacením zádíček a podsazením. Miminko by nemělo mít ručičky pod hlavičkou. Aby hlavička neměla možnost naléhat na páteř. Měla by naléhat na hrudník maminky.

Zakulacení zad miminka budí také více pocit bezpečí v případě, že má matka větší prsa, dítě je schoulené a leží právě na nich.

V zrcadle si při ukončení úvazu může maminka zkontrolovat, zda osa kyčlí je v rovině, páteř se nevychyluje do stran a je zakulacená. 

Tělíčko miminka naléhá svou přední stranou na tělo maminky, maminka jej ze strany zádíček hlazením ,,podpírá“ a vytváří pocit jistoty.  Proto jsou v tomto úvazu miminka častěji spokojená, než-li v kolébce.

Vertikální úvaz se musí hodně dotáhnout, protože šátek supluje svalový korzet miminka.  Je dotažen tak, že když se maminka předkloní, nemělo by se tělíčko miminka od maminčina odlepit. Toto by mělo být splněno do chvíle, než-li dítko sedí bez opory.  Zároveň hlavička by neměla naléhat na páteř miminka, ale na hrudník matky.

Tento typ úvazu je v současné době preferován zejména z hlediska etnologického. Nejvíce odpovídá reflexnímu vybavení miminka k nošení a kojení. Avšak je otázkou, zda nenadělá špatně navázaný vertikální úvaz mnohem větší škodu, než-li používání kolébky, která se dnes veřejností maminek, které se o nošení zajímají, zavrhuje.

Kojení ve vertikálním úvazu

Navážeme šátek na tělo do základní pozice, posadíme na kapsičku miminko, které necháme přisát. Přisáté miminko pak zabalíme do šátku a úvaz dotáhneme.

Tento typ úvazu na kojení je vhodnější pro maminky s malými prsy. Má – li žena větší prsa, je možné navázat miminko o hodně níže, aby se z vertikální pozice přisálo.

Během vázání musíme dbát, aby miminko nezměnilo v šátku polohu, aby nedošlo k ragádám.

Tento úvaz není vhodný ve chvíli, kdy jej nelze pořádně při kojení dotáhnout a záda jsou ve vertikální poloze bez dostatečné opory. Asi bych jej nedoporučovala na začátek kojení na delší dobu.  A když ano, tak by měla maminka polosedět, aby váha hlavičky naléhala na její hrudník a prso a ne na páteř.

Občas si s maminkami pomůžeme k uklidnění miminka při vázání vertikálu tak, že jsme ho nechaly přisát a po té dovázaly, miminko bylo však v šátku zkroucené podle toho, jak se vztahovalo k prsu. Po dokončení kojení se musel úvaz povolit a dokončit, aby byl správně.

Tato poloha je variabilnější a jednodušší pro možnost kojení v šátku, vzhledem k tomu, že miminko v šátku spíše leží a není zde nebezpečí sedu bez dostatečné opory a pokud se dobře miminko naváže, lze jej v úvazu nechat, aby se samo kdykoliv k prsu přisálo.

Možnosti vložení miminka do kolébky jsou dána také konstitucí těla maminky. Mám pocit, že maminky silnější mají s kolébkou menší problém, než ženy štíhlejší.

Efektivní je v tomto směru úvaz kolébka v dvojitém kříži. Maminka vloží do úvazu nožičky a zadeček a po té může narovnat horní část tělíčka tak, aby bylo správně u prsu. Nakonec přetáhne hlavičku druhým pruhem látky v dané poloze u prsa. Miminko se dá navázat níže či výše na hrudník maminky, jak je potřeba vzhledem ke kojení.

Aby byla manipulace jednodušší, je dobré, že úvaz lze navázat na tělo před kojením a miminko do něho posléze zabalit, dotáhnout a zafixovat hlavičku.

Úvaz není vhodný v případě novorozeneckého refluxu, nedovyvinutých kyčlí miminka, novorozenecké koliky a pokud maminka používá látkové pleny.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře