Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Datum přidání: 10. 9. 2019

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát, abychom mohli říct, že jsme se vyspali do růžova? A proč je potřeba, aby malé děti spaly i během dne?

Spánkové cykly a návyky miminek se mění každých pár měsíců, a než zjistíte, jak se vypořádat zrovna s tím vaším, chce to někdy hodně trpělivosti a psychické odolnosti. Prospat celou noc bez krmení zvládnou některé děti už v půl roce. Po narození může novorozenec spát až 20 hodin denně, ve druhém a třetím měsíci se potřeba spánku snižuje na 16 až 18 hodin denně. Nejmenší miminka ještě nerozlišují mezi dnem a nocí, takže se můžete přizpůsobit jejich potřebám. Později je však dobré jim nastavit režim, aby opravdu přes noc spala. Ideální je ukládat děti ke spánku ve stejnou hodinu. V tomto vám pomohou také rituály, ke kterým patří koupání, mazlení, masáž nebo kojení. Je na vás, co vám nejvíce vyhovuje.

Spánek v těhotenství a kojící polštář

Kojící polštář není jen na kojení. Už těhotné maminky, které čekají na příchod svého děťátka, využijí jeho přednosti. Polštář uleví a zrelaxuje tělo, pomůže k pohodlnému a zdravému spánku, který přinese potřený odpočinek. Víte, jak má nastávající maminka odpočívat?

Do jednoho roku věku se potřeba spánku snižuje na 12–15 hodin. Pokud vám dítě nechce v noci příliš spát, ale spí přes den, je lepší jej přes den budit a udržovat bdělé, aby postupně pochopilo, že den je určený ke hraní a noc ke spaní. Spánek v pozdních odpoledních hodinách může pak ztěžovat večerní usínání. Ovšem ani omezování denního spánku nemusí vést ke zlepšení večerního usínání. Děti mohou být sice unavené, ale zase paradoxně nemohou usnout.

Batolata by měla spát 11–14 hodin, přičemž je dobré, když v tomto věku děti spí i po obědě. U předškolních dětí se potřeba spánku průměrně snižuje o jednu hodinu. Mnoho dětí v předškolním věku spí po obědě s výjimkou posledního ročníku před školou, kdy je třeba potřebu odpoledního spánku postupně odbourat. Vše je samozřejmě velmi individuální. Jsou děti, které nemají potřebu odpoledního spánku od 18 měsíců, jiné zase bez problémů po obědě usínají i v šesti letech. Právě proto je třeba respektovat potřeby daného dítěte.

Kolik spánku potřebuje miminko

  • 1 týden .................................. 15–20 hodin
  • 1 měsíc .................................. 17 hodin
  • 3 měsíce ................................ 16 hodin
  • 6 měsíců ................................ 15 hodin
  • 9 měsíců ................................ 14 hodin
  • 12 měsíců .............................. max. 14 hodin

Děti ve mladším školním věku obvykle potřebují ke spánku 9–13 hodin, dospívající 8–10 hodin. V dospělosti už potřeba spánku tolik neklesá a v délce jsou jen malé rozdíly. Obecně se doporučuje spát alespoň 8 hodin. Starší lidé a senioři spí ze všech věkových skupin asi nejméně. Obvykle se často unaví, a tak si mohou zdřímnout i během dne. Nedostatek spánku u nich může vést k rozvoji senility nebo demence.

Samozřejmě, že každý z nás má jinou potřebu spánku a také spánkový režim. Odborníci ovšem poukazují na to, že u osob, které spí méně, než je doporučené rozmezí, se mohou vyskytnout zdravotní problémy.

Co jste možná nevěděli

Děti, které málo spí, mohou zůstat menší v porovnání s výškou, ke které mají předpoklady. Navíc během spánku se dětem ukládají do paměti vzpomínky, které prožily. Pro školáky je spánek důležitý, aby mohli ve škole dávat pozor, učení jim jde potom lépe. Pokud máte doma staršího školáka, který tráví hodně času před monitorem, může mít problémy se spánkem. Světlo z tabletů a chytrých telefonů totiž omezuje tvorbu spánkového hormonu. Dětem se pak hůře usíná a ráno jsou protivné. To se ostatně týká i dospělých, kteří problémy s usínáním řeší tím, že brouzdají v posteli na internetu.

Kvalitní spánek je prevencí duševních onemocnění, posiluje imunitní systém a zvyšuje schopnost koncentrace. Své o tom ví i maminky malých dětí, které vstávají několikrát za noc. Zatímco ze začátku žena žije z poporodní euforie, později se nedostatek spánku může projevit nedostatkem energie, poruchami paměti a koncentrace. Pokud je to možné, zkuste si během dne najít chvíli čas a lehnout si. I patnáct nebo dvacet minut umí udělat zázraky. Často se ženám před porodem říká – vyspi se, protože potom už nebudeš mít šanci. Bohužel spánek se do zásoby naspat nedá, tak nezbývá nic jiného než se dočasně naučit fungovat v trošku jiném režimu.

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Komentáře