Kopřivou k jarnímu detoxu organismu

Datum přidání: 1. 4. 2019

Kopřiva byla odedávna používána generacemi každé jaro k přípravě čajů i hlavních jídel a polévek. Používala se i v jiných ročních obdobích, ale právě na jaře je nejsilnější a nejzdravější. Nasbírejte si čerstvě narostlé vršky svěží zelené barvy a vyzkoušejte ji. Hodí se k detoxikaci organismu po zimě, kdy se v našich tělech uložily mnohé nečistoty a možná díky tmavým měsícům strádá i naše psychika.

Detoxikace a další účinky kopřivového čaje

Pokud si uvaříte šálek kopřivového čaje, prospějete svému tělu v mnoha oblastech. Kopřiva je známá svým detoxikačním účinkem.

  • Čistí krev, napomáhá správnému proudění tekutin v ledvinách a močovém měchýři, čímž brání vzniku ledvinových kamenů.
  • Pomáhá odplavit toxiny z celých močových cest.
  • Očistně působí i v ústech, je proto vhodná pro ty, kdo trpí záněty dásní, afty, zápachem z úst, tvoří se mu nadměrně zubní plak a podobně.


Prospěšná
svou očistou je i pro ty, kdo trpí kožními problémy a ekzémy. Ty se pravidelným užíváním čaje značně zmírní, nebo vymizí.

Kopřivový čaj a děti

Očistu kopřivou dětem nedoporučujeme. Kopřiva odplavuje vápník, což pro děti není vhodné. Běžné učívání čaje např. jednou denně šálek ale ničemu nevadí. Naopak, pomůže dětem zbavit se nachlazení a kašle. Většímu a dlouhodobému užívání se však vyhněte (u bylinek se obecně doporučeje užívání týden, max. 14 dní).

Vyhubí parazity a zlepší trávení

Kopřiva také čistí střeva, což může představovat pomoc pro ty, kdo trpí parazity. Celkově prospívá trávení, pomáhá při bolestech břicha, ale také při menstruačních bolestech, nadýmání a křečích. Ženy ji ocení i proto, že pomáhá při anémii. Je vhodná k užívání během těhotenství, zabraňuje nechtěnému krvácení. Po porodu oceníte, že napomáhá tvorbě mateřského mléka. Trpíte-li na myomy, zařaďte ji do jídelníčku. Brání jejich vzniku. Pozitivně působí i u žen, které prochází menopauzou.

Bojujete-li se špatným cholesterolem, i tady kopřiva pomůže. Pomáhá jeho vstřebávání.

Kopřiva v podobě masti

Stojí za to vyrobit si kopřivovou mast, která je nápomocná při léčbě nemocí svalů a kloubů. I „vyšlehání“ postiženého místa čerstvou kopřivou je přínosné – dojde k prokrvení kůže, svalu a potažmo i kloubu, cože vede ke zlepšení stavu. V kombinaci s popíjením čaje je procedura ještě účinnější.

Pusťte se do očisty čajem

Rozhodnete-li se pro detoxikační kůru, stačí mít mladou kopřivu a odhodlání. Budete 2 týdny až měsíc 3x denně popíjet čerstvě připravený čaj.

Na šálek vroucí vody použijete 2 lžičky sušených/ hrst čerstvých kopřivových mladých lístků, které necháte 10 min. louhovat. Čaj pijte, dokud je teplý.

Podobné články

I zdravé svačiny mají děti rády, když víte, jak na ně

Dokud děti chodí do školky, nebo je máme doma, vždy někdo pohlídá, jaké jídlo si dávají k dopolední či odpolední svačině. Jakmile ale děti nastoupí do školy je obtížnější správný režim dodržet. Inspirujte se, jak svačinu připravit, aby dětem chutnala. Celý článek

Píše Michaela Černá

Jednorázové brigády pro maminky na mateřské dovolené

Asi každá rodina uvítá koruny navíc do společného rozpočtu. Proto se stává čím dál častěji, že si ženy nebo muži během rodičovské dovolené chtějí najít práci. Celý článek

Píše Jana Kantorová

Intimní potíže mohou trápit i v těhotenství. Víme jaké a jak je řešit

V období těhotenství se hodně věcí mění, přicházejí nové věci a zkušenosti, bohužel se občas objeví i nemilé překvapení. Intimní potíže jsou individuální. Některou maminku trápí zvýšený poševní výtok, další nemá naopak problém vůbec žádný. Celý článek

Komentáře