Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kopřivou k jarnímu detoxu organismu

Datum přidání: 1. 4. 2019

Kopřiva byla odedávna používána generacemi každé jaro k přípravě čajů i hlavních jídel a polévek. Používala se i v jiných ročních obdobích, ale právě na jaře je nejsilnější a nejzdravější. Nasbírejte si čerstvě narostlé vršky svěží zelené barvy a vyzkoušejte ji. Hodí se k detoxikaci organismu po zimě, kdy se v našich tělech uložily mnohé nečistoty a možná díky tmavým měsícům strádá i naše psychika.

Detoxikace a další účinky kopřivového čaje

Pokud si uvaříte šálek kopřivového čaje, prospějete svému tělu v mnoha oblastech. Kopřiva je známá svým detoxikačním účinkem.

  • Čistí krev, napomáhá správnému proudění tekutin v ledvinách a močovém měchýři, čímž brání vzniku ledvinových kamenů.
  • Pomáhá odplavit toxiny z celých močových cest.
  • Očistně působí i v ústech, je proto vhodná pro ty, kdo trpí záněty dásní, afty, zápachem z úst, tvoří se mu nadměrně zubní plak a podobně.


Prospěšná
svou očistou je i pro ty, kdo trpí kožními problémy a ekzémy. Ty se pravidelným užíváním čaje značně zmírní, nebo vymizí.

Kopřivový čaj a děti

Očistu kopřivou dětem nedoporučujeme. Kopřiva odplavuje vápník, což pro děti není vhodné. Běžné učívání čaje např. jednou denně šálek ale ničemu nevadí. Naopak, pomůže dětem zbavit se nachlazení a kašle. Většímu a dlouhodobému užívání se však vyhněte (u bylinek se obecně doporučeje užívání týden, max. 14 dní).

Vyhubí parazity a zlepší trávení

Kopřiva také čistí střeva, což může představovat pomoc pro ty, kdo trpí parazity. Celkově prospívá trávení, pomáhá při bolestech břicha, ale také při menstruačních bolestech, nadýmání a křečích. Ženy ji ocení i proto, že pomáhá při anémii. Je vhodná k užívání během těhotenství, zabraňuje nechtěnému krvácení. Po porodu oceníte, že napomáhá tvorbě mateřského mléka. Trpíte-li na myomy, zařaďte ji do jídelníčku. Brání jejich vzniku. Pozitivně působí i u žen, které prochází menopauzou.

Bojujete-li se špatným cholesterolem, i tady kopřiva pomůže. Pomáhá jeho vstřebávání.

Kopřiva v podobě masti

Stojí za to vyrobit si kopřivovou mast, která je nápomocná při léčbě nemocí svalů a kloubů. I „vyšlehání“ postiženého místa čerstvou kopřivou je přínosné – dojde k prokrvení kůže, svalu a potažmo i kloubu, cože vede ke zlepšení stavu. V kombinaci s popíjením čaje je procedura ještě účinnější.

Pusťte se do očisty čajem

Rozhodnete-li se pro detoxikační kůru, stačí mít mladou kopřivu a odhodlání. Budete 2 týdny až měsíc 3x denně popíjet čerstvě připravený čaj.

Na šálek vroucí vody použijete 2 lžičky sušených/ hrst čerstvých kopřivových mladých lístků, které necháte 10 min. louhovat. Čaj pijte, dokud je teplý.

Podobné články

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Jak dosáhnout tzv. work-life balance?

Dnešní doba je charakteristická svým rychlým tempem, velkým množstvím povinností a tlakem na výkon. Pro udržení fyzického i psychického zdraví a funkčních vztahů v rodině je nalezení rovnováhy mezi prací a volným časem téměř nutností. Celý článek

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Nemám ovulaci. Dočkám se někdy miminka?

Porucha ovulace představuje jeden z nejčastějších faktorů, který může ovlivnit vaši plodnost. Existují však postupy a metody, které vám i přes tento problém mohou pomoci k vytouženému miminku. Celý článek

Komentáře