Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Datum přidání: 22. 7. 2020

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě a jejich dodržování může být pro zdravý vývoj plodu zásadní. Jak je to tedy s koupelemi v těhotenství?

Možná vás gynekolog upozornil, že na zvýšenou teplotu byste měla okamžitě reagovat snahou o její snížení, např. pomocí léku Paralen, protože tělesná teplota nad 38 °C může mít pro plod fatální důsledky. Ze stejného důvodu se v prvním trimestru nedoporučuje horká koupel – ta totiž poměrně rychle zvyšuje tělesnou teplotu. První trimestr je pro zdravý vývoj plodu nejdůležitější, a tak byste se v tomto období opravdu měla vyvarovat veškerých rizikových činností, mezi které patří jednoznačně i horká koupel.

Jste těhotná? Přečtěte si, co se děje první dva měsíce ve vašem těle

Zjednodušeně se dá říct, že první měsíc těhotenství o svém „jiném stavu“ nemáte zdání. I když se obecně říká, že těhotenství trvá devět kalendářních měsíců, tak výstižnější je pojmenování deset lunárních měsíců, což znamená deset měsíců trvajících 28 dnů.

Jak je to s koupáním v dalších měsících těhotenství?

Po 12. týdnu gravidity už by neměl být problém, pokud si občas dopřejete koupel v teplé vodě, horká by však neměla být po celou dobu těhotenství. Kdy je dobré vyvarovat se koupeli úplně? Jedná se o případy, kdy nastávající maminku trápí zdravotní obtíže. Pokud trpíte křečemi, bolestmi břicha, máte vysoký krevní tlak anebo dokonce špiníte, koupel opět raději vynechejte. Čím více jste do vody ponořená, tím rychleji hrozí přehřátí organismu.

Jsem zdravotně v pořádku a mám za sebou první trimestr. Jak by měla vypadat koupel, abych neohrozila sebe ani dítě?

Mějte opět na paměti, že voda by neměla být horká, neměla byste si koupel dopřávat příliš často či dokonce denně, a především by měla trvat maximálně 10 minut. Čím delší pobyt v omezeném množství absolvujete, tím vyšší riziko infekce podstupujete. V závěru těhotenství pak teplá koupel může být dokonce přínosná, a to za předpokladu dodržení uvedených pravidel. Koupel pomůže zmírnit svalové napětí a také může pomoci rozehnat tzv. poslíčky, tedy slabé kontrakce, které nevedou k porodu.

3. měsíc těhotenství: Připravte se na únavu a dejte si pozor na infekční onemocnění

Třetí měsíc těhotenství znamená určitý zlom, kdy se potvrdí, zda se miminko vyvíjí tak, jak má a vy se můžete začít těšit na rostoucí bříško. V tomto období většina nastávajících maminek začíná pociťovat nevolnosti a opravdu se cítí „v jiném stavu“.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Komentáře