Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Datum přidání: 22. 7. 2020

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě a jejich dodržování může být pro zdravý vývoj plodu zásadní. Jak je to tedy s koupelemi v těhotenství?

Možná vás gynekolog upozornil, že na zvýšenou teplotu byste měla okamžitě reagovat snahou o její snížení, např. pomocí léku Paralen, protože tělesná teplota nad 38 °C může mít pro plod fatální důsledky. Ze stejného důvodu se v prvním trimestru nedoporučuje horká koupel – ta totiž poměrně rychle zvyšuje tělesnou teplotu. První trimestr je pro zdravý vývoj plodu nejdůležitější, a tak byste se v tomto období opravdu měla vyvarovat veškerých rizikových činností, mezi které patří jednoznačně i horká koupel.

Jste těhotná? Přečtěte si, co se děje první dva měsíce ve vašem těle

Zjednodušeně se dá říct, že první měsíc těhotenství o svém „jiném stavu“ nemáte zdání. I když se obecně říká, že těhotenství trvá devět kalendářních měsíců, tak výstižnější je pojmenování deset lunárních měsíců, což znamená deset měsíců trvajících 28 dnů.

Jak je to s koupáním v dalších měsících těhotenství?

Po 12. týdnu gravidity už by neměl být problém, pokud si občas dopřejete koupel v teplé vodě, horká by však neměla být po celou dobu těhotenství. Kdy je dobré vyvarovat se koupeli úplně? Jedná se o případy, kdy nastávající maminku trápí zdravotní obtíže. Pokud trpíte křečemi, bolestmi břicha, máte vysoký krevní tlak anebo dokonce špiníte, koupel opět raději vynechejte. Čím více jste do vody ponořená, tím rychleji hrozí přehřátí organismu.

Jsem zdravotně v pořádku a mám za sebou první trimestr. Jak by měla vypadat koupel, abych neohrozila sebe ani dítě?

Mějte opět na paměti, že voda by neměla být horká, neměla byste si koupel dopřávat příliš často či dokonce denně, a především by měla trvat maximálně 10 minut. Čím delší pobyt v omezeném množství absolvujete, tím vyšší riziko infekce podstupujete. V závěru těhotenství pak teplá koupel může být dokonce přínosná, a to za předpokladu dodržení uvedených pravidel. Koupel pomůže zmírnit svalové napětí a také může pomoci rozehnat tzv. poslíčky, tedy slabé kontrakce, které nevedou k porodu.

3. měsíc těhotenství: Připravte se na únavu a dejte si pozor na infekční onemocnění

Třetí měsíc těhotenství znamená určitý zlom, kdy se potvrdí, zda se miminko vyvíjí tak, jak má a vy se můžete začít těšit na rostoucí bříško. V tomto období většina nastávajících maminek začíná pociťovat nevolnosti a opravdu se cítí „v jiném stavu“.

Podobné články

Máte doma malého bordeláře? 5 tipů, jak naučit děti uklízet

Kdo by neznal pořekadlo „Nepořádek v bytě, šťastné dítě“. Určitě na tom něco bude, ale přece jen je dobré vést děti k pořádku už odmalička. Máme pro vás pár tipů, které se budou hodit, až budete potomkovi vysvětlovat, proč by si měl nepořádek po sobě uklidit. Celý článek

Soutěžte a vyhrajte jednu z úžasných cen Schleich

Schleich výhry v soutěži přinesou jen a jen úsměv a možná se i v dopisu Ježíškovi objeví. Zkuste svoje štěstí a soutěžte v naší soutěži o Schleich: Koňská show, Pick-up s přívěsem a koněm nebo Kočár pro koňskou show. Celý článek

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Komentáře