Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Kožené capáčky První krůčky aneb jak vybrat dětské boty a nejen to

Datum přidání: 11. 9. 2017
Tereza z Matky v nesnázích

Píše Tereza z Matky v nesnázích

Jak vybrat dětské botičky, na co nezapomenout, na co dávat pozor? Člověk by na začátku řekl, že prostě vybere dítěti boty a hotovo. Jenže ono ne. Podrobnosti jsem začala zjišťovat ve chvíli, kdy na mě vyskočily krásné bílé botičky se světle růžovými tkaničkami.

Krátká, úzká, špičatá a kdo ví jaká ještě

Ale přesně tohle všechno může ta bota mít a z pěkných dětských nožek se stanou placky s propadlou klenbou, pokřivenými prsty nebo vbočeným palcem (ve skutečnosti fakt nevím, jestli to bude takový brutál, ale straší s tímhle úplně všude). Takže jsem hledala a hledala a vlastně jsem ani nevěděla u čeho začít.

Podrobnosti jsem vlastně začala zjišťovat ve chvíli, kdy na mě vyskočily krásné bílé botičky se světle růžovými tkaničkami, jsou to První krůčky. Když jsem zjistila, že mají Žirafu (ŽIRAFA znamená označení pro boty, které splňují přísné pediatrické a ortopedické požadavky na zdravé obouvání dětí), rozhodla jsem se pro vás zjistit mnohem víc informací.

Jak poznám velikost

Přímo pod obrázkem boty se dalo kliknout na tabulku velikostí a pokud tápete i pak, můžete si od nich nechat rovnou i poradit. Vždy řešte velikost u každé značky zvlášť. Může se to lišit.

Takže vzhledem k tomu, že byly botičky na stránkách prodeti.cz, nechala jsem si poradit rovnou tam. A to především i z toho důvodu, abych mohla poradit i vám a nepsat vám tady blbosti.

Jak změřit nohu

Přiznám se, že jsem si připadala dost blonďatě, když jsem dceři měřila nohu jako ten největší blbec, když spala. A stejně jsem z toho byla jelen. Trochu jsem se zastyděla, když mi paní řekla, že nejlépe se to měří, když dítě stojí. No, co si budeme říkat – logické to je! 

Dítě postavte na kus papíru a fixou nebo propiskou označte začátek a konec nohy, pak změřte vzdálenost mezi oběma body a k tomu přičtěte nadměrek. Ten by měl být mezi 1 až 1,5 cm. Ideálně 1,2 cm. Pak mrkněte na stránky, na kterých nakupujete, na tabulku velikostí a zjistíte, jakou velikost vybrat. Pozor ale na boty o několik čísel větší! Noha v nich „lítá“ a děti pak mají puchýře nebo odřeniny.

Boty: Chápu, že certifikované boty nestojí pět kaček, ale asi by se na nich fakt šetřit nemělo. Ideálně by měly být z měkké kůže a čím budou lehčí, tím líp. Omrkněte podrážku ať neklouže a podpatek je nízký a široký.

Tvar boty

Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou, kulatou špičku, aby v ní bylo místo pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím líp. Když se stáčí ke středu moc brzy, mohlo by to tlačit palec k ostatním prstům. Špičaté boty zase pro změnu deformují prsty.

Střih obuvi

Kolem party by měla být bota pevná, aby měla noha oporu a nehýbala se. Botičky by měly být kotníčkové a šněrovací nebo na dobré suché zipy.

Říkám si, jestli jsem na něco nezapomněla… Určitě ano a stopro vám dá odborník lepší info. Myslím ale, že tenhle základ každému bohatě postačí  Podle čeho jste vybírali první botičky vy? Pošlete nám pod tento článek na Facebooku fotku? Pokud se ale na nákup botiček teprve chystáte, přeju šťastnou ruku při výběru! Snad jsem vám aspoň trochu pomohla

Někdo totiž zase říká, že ideální je, aby dítě ťapalo na boso. Taky to praktikujeme. Hlavně na zahradě!

Podobné články

Píše Jana Blog Zrzky

Recenze: Attipas ponožkové capáčky

Botičky Attipas se řadí k barefoot capáčkům, prodávají se však na různých místech, nejen v BF prodejnách. Prodávají se v několika velikostech a mnoha krásných vzorech. Celý článek

Video recenze dětských her přímo od dětí

Stavebnice, panenky, hry, auta… ať už máme doma holčičku nebo chlapečka, tyto hračky doma máme, a nejen po jednom kuse. S blížícími se narozeninami, jmeninami, oslovou, kde dítko dárek očekává, už nevíme, co vlastně vybrat, aby dárek po 5 minutách Celý článek

Bára mamapocket

Píše Bára mamapocket

Do čeho zabalit svačinku a recept na domácí kokosové mléko

Svačinky si teď vozíme v krásné SKIP HOP krabičce se zvířátkem. Krabička je velká tak akorát na dětský oběd, nebo velkou svačinu. Je v ní schovaná ještě jedna menší krabička, to se určitě hodí. Celý článek

Komentáře

EG Eva Gargašová napsal(a)

V těchto botičkách s podpatkem a staženým kotníkem jako v sádře akorát dítěti ničíte nožku. Sama píšete, že dítě má chodit naboso. tak proč ho dáváte do takto děsivých botiček. Certifikát žirafa není o vhodnosti z ortopedického hlediska, ale jen co se týká materiálu. Vy byste doma chodila v takto pevných botách? :-O naboso, nebo velmi měkká podrážka - noha musí posilovat bez podpatku - mění těžiště těla kulatá špička ne - už jste viděli tvar nohy z vrchu dokulata? špička má mát tvar nožky dítěte Bohužel lidé jsou v tomto ještě dost neinformovaní, věří zastaralým radám lékařů naší generace, kdy většina dětí si do 6 let zničí nohy, chodí jako roboti, mají ploché nohy. A v dospělosti haluxy. Nechte děti co nejvíce naboso a nebo se poohlédněte po barefoot obuvi.

Petra Petra napsal(a)

Vše má své pro i proti a i o barefoot se dočtete záporné věci. Myslím, že je fajn používat zdravý selský rozum. A někdy jsou prostě pevné botky nepostradatelné :-)