Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

LAGOM dětský pokoj. Styl, který ovlivňuje nejen bydlení

Datum přidání: 18. 6. 2018
Lenka Dubská

Píše Lenka Dubská

Určitě jste už slyšeli o pojmu LAGOM. Pokud ne, je to jeden ze žhavých trendů letošního roku, který pochází ze Skandinávie, konkrétně ze Švédska. Promítá se do různých oblastí našeho života, nejenom do bydlení. Nejčastěji je toto slovo spojováno s jednoduchostí, jistou skromností, harmonií i ekologickým rozměrem. Doslovný český překlad slova LAGOM byste hledali marně. Volně by se dalo toto slovní spojení přeložit „všeho s mírou“, případně „všeho tak akorát“.

A jak může vypadat LAGOM dětský pokoj a jak lze tento způsob života uplatnit v pokojích našich nejmenších?

Všeho s mírou

LAGOM v souvislosti s rodičovstvím je možné chápat jako rovnováhu všeho, co dětem nabízíme, poskytujeme, vyprávíme. LAGOM nachází smysl i v nedokonalosti. A my rodiče přece taky nemusíme být za každou cenu dokonalí, že? Děti nepřijdou o nic, když nebudou mít pokojík plný hraček, dva kroužky denně, program na každou jejich volnou chvilku. Nechme jim jejich prostor, ať se chvíli třeba nudí, nekupujme jim všechno, na co si vzpomenou nebo na co ukážou.

LAGOM upřednostňuje kvalitu před kvantitou. Kdybychom četli mezi řádky, je i o plnohodnotně využitém času stráveným s našimi dětmi. Věnujme jim sami sebe, ať cítí, že jsme tady pro ně. Nechme stranou starosti, stres z práce, věnujme naši energii úplně obyčejným věcem, procházce, společnému tvoření, povídání si.

LAGOM a hračky

Kde asi narazí většina rodičů je množství hraček. Dnešní děti jich nemají málo. Mluví, svítí, blikají, troubí. Děti jsou zmatené, přesycené, nevědí, s kterou hračkou si mají hrát dřív, žádná je dlouho nebaví. Kdysi jich měli mnohem méně a díky tomu, mohly více uplatňovat svoji fantazii a představivost. S množsvtím hraček máme pak problém i my rodiče. Nevíme kam je ukládát, většina dětských pokojíčku nemá nekonečné rozměry a s prostorem spíše bojujeme.

Zkusme tedy zvážit jestli danou věc nebo hračku dítě opravdu potřebuje, jestli se neobejde bez ní. Když už, tak raději dětem kupujme kvalitní nadčasové hračky, z kvalitních materiálů, které se nezničí tak lehce, můžou se dědit z generace na generaci a podporují tvoření. Patří mezi ně například různé stavebnice, vláčkodráhy, kostky, společenské hry nebo sety na tvoření.

Jedna věc, více funkcí

LAGOM můžeme mít i nábytek a vybavení pokoje. Vsaďme na jejich multifunkčnost. Lavice, která slouží na ukládání i na odpočinek. Stůl, který má i dostatečné úložné prostory, nebo je do něho zabudovaná i magnetická nástěnka. Postel, která má úložné výsuvné prostory výrazně uleví prostoru a nebude potřeba další skříňka.

Nekupujme tabuli na malování, zbytečně zabírá místo a není praktická. Můžeme využít tabulovou barvu, a natřít s ní zeď, případně dveře nebo jen dvířka skříňky. Takovéto úsporná opatření prospívají zejména malým dětským pokojům, ale najdou využití i v těch větších.

Recyvěci

Švédové milují starožitnosti. Podle nich, nic jiného neudělá z jejich domovů tak útulné a jedinečné místo jako věc pořízená v bazaru nebo zdědená. A proč ne do dětského pokojíčku? Ne, nemusíme dávat dětem do pokoje to, co zbylo v bytě a nikde jinde se nehodí.

Zkusme však zapátrat na půdě, u starých rodičů a zrepasovat starou židli, natřít skříňku a vrátit je tak zpátky do života. V minulosti bylo mnoho věcí vyrobených tak, že vydrželi mnoho let. Byly řemeslně i materiálově zpracovány téměř do dokonalosti. Proč toho nevyužít? A tady se ke slovu dostává i ekologický rozměr, i ten je určitě LAGOM.

Podobné články

Jaké auto vybrat pro vícečlennou rodinu? Poradíme vám

Možná si říkáte, že vybrat auto, kde se vám vejdou tři autosedačky vedle sebe, není zase tak složité, ovšem jen do té doby, než začnete tento problém řešit. A co teprve potom, když potřebujete umístit čtyři nebo pět autosedaček? Celý článek

Krémová hrášková polévka s krutonky

Mňam, mňam, mňam... Ani chvilku neváhejte a pokud jste ještě nevyzkoušeli, tak honem do toho. Hrášková polévka nebo také hráškový krém bude chutnat dětem díky své nasládlé chuti mladého hrášku. Díky své hutnosti zasytí i velké jedlíky. Celý článek

Píše Redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Aktivity pro děti. Kroužky a aktivity pro děti

Se začátkem školního roku většina rodičů hledá pro své děti nejrůznější možnosti, jak je zabavit a dále rozvíjet. Nabídka volnočasových center, klubů a spolků je opravdu široká, jakož i množství kurzů, kroužků a dalších aktivit pro děti. Celý článek

Komentáře