Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Léto s miminkem, batoletem nebo školákem? Tyto tipy se vám můžou hodit

Datum přidání: 25. 6. 2019

Léto je konečně tady a vy už máte určitě v plánu celou řadu aktivit, které budete chtít s dětmi zvládnout. Poradíme vám, na co v létě nezapomenout, co s sebou určitě přibalit a přidáme pár tipů, jak zvládnout horké dny v pohodě.

Vše se samozřejmě odvíjí od toho, jak staré děti máte doma. Je jasné, že jiný program budete mít pro předškoláka a jiný pro batole. Na druhou stranu, když máte doma více dětí, musíte hledat kompromisy, aby bylo spokojené jak miminko, tak větší dítě. 

První pomoc i vybavená lékárnička

Ač se to nezdá, tak právě léto a prázdniny patří k nejrizikovějšímu období, co se týče úrazů. Když vynecháme všemožné nástrahy, kdy nesmíme děti nechat bez dozoru, jako například u bazénu, na trampolíně nebo klidně jen na zahradě, tak je třeba být připraven a mít vybavenou lékárničku. Ta by měla mimo jiné obsahovat dezinfekci na případné odřeniny, ale také Fenistil proti poštípání nebo pinzetu pro případ, že by bylo třeba odstranit klíště. Hodit se vám bude také Panthenol na spáleniny od sluníčka, kapky do očí a do nosu, léky proti průjmu (ideální pro děti jsou ve formě prášku), živočišné uhlí, ale i sirupy proti horečce i kašli.

Spánek a pozor na přehřátí

V horkých letních dnech se děti častěji budí, protože je jim horko. U malých miminek, které spí venku v kočárku, rozhodně teplotu nepodceňujte. Neustále hlídejte, aby dítko bylo ve stínu. Myslete na to, že hluboký kočárek se stříškou je uzavřený prostor, kde vzduch příliš necirkuluje, a může být proto ještě teplejší než mimo korbičku. Pokud už chcete udělat miminku stín, zapomeňte na plenku, ale zvolte spíše druhou stříšku nebo sluneční clonu.

V létě se miminko mnohem více potí a pokud nebude čisté v suchu, mohou ho potrápit různé kožní problémy jako potničky nebo opruzeniny. Proto dbejte na oblečení z prodyšných materiálů. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim. Více se dočtete v článku Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí.

Ať už vyrazíte na hory nebo k moři do zahraničí, nezapomeňte na pojištění

Protože víme, že s dětmi není času nazbyt, doporučujeme si ho vyřídit online. Na internetu si také můžete srovnat různé nabídky pojišťoven a zjistit, která nabídka je pro vás nejvýhodnější. Pokud pojedete autem, nezapomeňte si připojistit vozidlo třeba na odtah nebo asistenční služby v zahraničí.

Na dovolenou s dětmi ve věku… 

Je jasné, že s novorozencem cestovat nejspíš nebudete a budete se vzájemně sžívat v domácím prostředí. Na delší trasy s ním vyrazte raději až ve věku tří měsíců, kdy má za sebou i povinné očkování.

3 – 6 měsíců

U nejmenších miminek je výhoda ta, že ať už vyrazíte kamkoliv, budou spokojené – stačí jim vaše náruč. Ideální v tomto věku je vycestovat tam, kde není moc velké horko. Kvůli ještě nedostatečné termoregulaci miminka si vyberte cílové místo takové, do kterého můžete pohodlně dojet autem nebo kde jsou hygienické podmínky na stejné úrovni jako u nás. Ideálně v tomto věku je vyrazit autem, kdy plynulá jízda dítě ukolébá. Pozor si dejte na klimatizaci, v autě by mělo být maximálně o pět stupňů méně než venku a na dítě nesmí svítit přímé slunce.

6 – 9 měsíců

S půlročními a staršími dětmi bývá dovolená již náročnější, protože chtějí být v pohybu. V tomto období také začínáte s příkrmy, s čímž musíte při plánování dovolené počítat. Dítě v tomto věku zvládne cestu autem, ale také kratší let letadlem.

9 – 12 měsíců

V tomto období svého malého rošťáka neudržíte na jednom místě. Ideální pro něj bude dovolená, kde bude moci prozkoumávat okolí. Spokojené bude na písečné pláži nebo u rybníka, kde si bude pohrávat s kamínky. Dítě v tomto období zvládne dovolenou autem (ideálně na delší trasy zvolit cestu přes noc), stejně jako let letadlem.

12 – 24 měsíců

S ročním a dvouletým dítětem se nezastavíte, proto doporučujeme vybrat si na dovolenou místo, kde jsou připraveni na děti. Klidně můžete vyzkoušet i nějaký baby –friendly hotel, kde dostanete dětské menu a nechybí tam ani vybavení pro nejmenší návštěvníky. Pokud se rozhodnete vycestovat letadlem, zjistěte si dopředu, jak je to s kočárkem. Většinou není problém ho vzít s sebou na palubu.

24 – 36 měsíců

Batolata milují objevování. Ideální je tedy v tomto období vybrat si místo, které nabízí spoustu zábavy. Malí cestovatelé budou nadšení na farmě se zvířátky, stejně jako u vody na pláži nebo v zábavních parcích. Děti v tomto věku už většinou spí celou noc, tak si můžete naplánovat i delší cestování. Nemusíte se bát vyrazit lodí nebo letadlem do vzdálenějších destinací. S dvouletým dítětem (záleží na povaze dítěte) se můžete bez problémů vydat už také pod stan. Co s sebou nezapomenout, se dočtete v článku S dětmi pod stan? Žádný problém, jen nezapomeňte na dobré vybavení.

Předškoláci a školáci

V této kategorii již máte parťáky na cestování. S předškoláky i dětmi školou povinnými můžete už vyrazit kamkoliv bez omezení. Možná si na dovolenou s nimi troufnou i prarodiče, ale v tomto případě jim nezapomeňte na cesty přibalit kromě cestovních dokladů i souhlas s vycestováním.

Cestování s dětmi do zahraniční bez doprovodu jednoho či obou rodičů

Chystáte se na dovolenou s dětmi a druhý rodič zůstává doma? Nebo se rozhodli prarodiče či jiní příbuzní, že vaše děti vezmou k moři nebo jinam do zahraničí? Jistě se na dny volna všichni zúčastnění těší, avšak je důležité vyřídit dětem pár důležitých dokumentů na cestu.

Na co nezapomenout…

Kromě klasického seznamu, který najdete v článku Cestování na dovolenou s dětmi a na co nezapomenout nezapomeňte přibalit také hračky, výbavu do deště, ale pro nejmenší cestovatele i nosítko nebo krosničku. Větším dětem přibalte do batůžku lupu nebo baterku, u vody zase využijete šnorchl.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře