Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Lezením po čtyřech děťátko posilní bříško i ručičky. Jak pomoci dítku naučit se lézt?

Datum přidání: 21. 6. 2020

Jakmile se nám narodí děťátko, už za pár týdnů můžeme s úžasem sledovat, jak rychle se učí všemožné dovednosti. Začíná udržovat svou pozornost, dokáže sledovat věci, poznává své ruce, začne se usmívat, broukat, zkouší, kde má nožičky…

Děťátko velmi rychle zlepšuje svoji jemnou i hrubou motoriku. Později se snaží přetočit na bříško a pást koníčky. Jednotlivé milníky, co se týče pohybových dovedností by mělo absolvovat postupně, ideální je, když žádný milník nepřeskočí. I když… někdy se můžeme snažit, jak chceme a některou činnost přece jen mine.

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková.

Krůček po krůčku a postupně

Dítě by nemělo sedět a pak si rovnou stoupat, nebo… Mezi plazením se a chozením by mělo ještě lézt po čtyřech. Tato aktivita mu velmi posilní zádové i břišní svaly, také ruce a nohy. Bude na chůzi skvěle připraveno. A během lezení po čtyřech náramně zlepší i jemnou motoriku – bude se dostávat k hračkám, předmětům, bude je osahávat, bude mít dobrou náladu z toho, že se dostane, kde chce bez hrozícího pádu a uhození se.

Jak podpořit dítě, aby lezlo po čtyřech

Už bylo zmíněno, že některé děti určité činnosti, které by vývojově měly dělat, přeskakují. V drtivé většině se s tím tělíčko vyrovná, to, co se mělo naučit při dané aktivitě dožene jinak při jiné činnosti.

Možná se ani vašemu miminku nechce lézt. Neřešte, jestli je mu půl roku, osm měsíců či dokonce víc… Děti jsou různě zdatné, to, co jiné umí může další umět později, naopak zase jinou činnost může zvládnout druhé dítě dřív než první.

Jak děťátko k lezení motivovat

  • Je ale víc způsobů, jak děťátko k lezení motivovat, jak jej podpořit. Určitě neházejte při nezdarech flintu do žita. Chce to vytrvalost a opakované nabízení, zkoušení.
  • Travte s dítkem dostatek času na bříšku – děťátko si musí zvyknout na polohu na bříšku, aby mu nebyla nepříjemná. Sami poznáte podle toho, jak se dítě tváří, zda se cítí komfortně, nebo ne. Nemělo by být čerstvě najedené, aby jej bříško netlačilo, také by mělo být vyspané a zdravé, aby ho nic netrápilo.
  • Lákejte miminko vhodnými předměty – určitě i vám nevadí dojít si pro vytouženou kávu, knížku. Stejné je to u dětí. Postavte před něj pestrou hračku, hrkejte, motivujte jej k tomu, aby se chtělo dostat blíž k hračce a sáhnout si na ni. Pokud vidíte, že se snaží a nejde mu to, můžete mu pomoct posunout nožičky kupředu, aby se naučilo pohyb, kterým se odstrčí kupředu. Jestliže se mu to zatím nedaří, hračku mu podejte, nenechte jej trápit dlouho. A pokud se mu podaří pousnout, byť jen kousek, odměňte ho potleskem, jásejte, smějte se, chvalte ho. Bude vědět, že to je to, co mělo udělat a podařilo se mu to.
  • Buďte mu oporou ve stoji na čtyřech – mnohým dětem pomůže, když je rukama nebo za pomoci velkého ručníku, který pod dítko provlečete, zvednete nahoru a ukážete mu, jak je skvělé být na všech čtyřech. Bude si moct tuto pozici vyzkoušet a bude jej víc motivovat být v ní i bez vaší pomoci. Toto má však smysl, až má děťátko dostatečně silné ruce a nohy, aby se v pozici udrželo.
  • Prolézačky děti milují – velmi inspirativní pro mrňouska může být vytvoření mu zajímavé prolézačky. K dostání jsou kupříkladu různě dlouhé tunely, kdy na jeden konec umístíte dítě a na druhý položíte hračky. Ty mohou být i v tunelu. Miminko bude lákat jak tunel a jiná barva světla v něm, tak hračky, které uvidí. Tunel můžete vytvořit i z karimatky. A nezapomeňte, že do něj můžete taky vlézt alespoň hlavou a děťátko do něj volat, lákat.
  • Najděte si cviky, které pomohou dítku lézt – na internetu najdete aplikace, které nabízí příkladné aktivity, jež můžete s miminkem dělat, aby pro něj bylo lezení dosažitelné a přišlo mu na kloub.
  • Pilujte to, co už dítě umí – že vaše miminko stále neleze? Zdokonalujte jeho dovednosti, které mu jdou a nebojte se toho, že se s postupem času nehne z místa. Je jen otázkou času, kdy budete s úsměvem vzpomínat na to, kdy bylo na jednom místě a vy jste se nemuseli obávat, kde vyleze a co tam vyvede.

Chvíle s miminkem si užívejte, ať už je v kterékoli fázi vývoje. Každé má svůj správný čas na to, kdy se posunout dál a zvládnout další aktivitu. Pokud by se vám vývoj nezdál správný, vždy se obraťte na dětského lékaře, který vám poradí, nebo vám doporučí příp. návštěvu specialisty. Společně s miminkem jistě vše zdárně zvládnete.

Lezení... Důležitá vývojová fáze

Lezení je považování za podstatnou etapu ve vývoji dítěte. Bylo dokázáno, že trénuje podporování obou mozkových hemisfér, zlepšuje koordinaci a soustředění, posiluje střed těla, břišní a zádové svaly, připravuje tělo na změnu z polohy horizontální

Podobné články

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Komentáře