Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Mamííí... opravdu nosí dárky Ježíšek? Kdy říct dítěti pravdu

Datum přidání: 4. 12. 2017

Píše Veronika

K dětství neodmyslitelně patří víra v Ježíška, který nosí dárky, plní dětské sny a dokáže možná i nemožné. Děti na Ježíška věřit chtějí, mají svůj pohádkový svět. Co dělat, když kamarádi jim jejich víru ničí, je dobré jim říct pravdu?

Kouzlo Vánoc

Vzpomínám si, že mi někdy na konci školky nebo na začátku základní školy moje nejlepší kamarádka řekla, že Ježíšek neexistuje. Přestože své tvrzení podložila pádnými důkazy (viděla u rodičů ve skříni dárek, který pak objevila pod stromečkem apod.), nevěřila jsem jí. Přemluvila mě, abychom se šly zeptat mojí mámy. Té dnes její tehdejší situaci vůbec nezávidím. Tenkrát jsem na ní hleděla s nadějí, že všechno zůstane při starém, že nebudu muset měnit své dosavadní vnímání světa. Moje máma tehdy řekla: „pro toho, kdo na něho věří, existuje“. To mi naprosto stačilo k tomu, aby pro mě Vánoce měly ještě nějaký čas své dětské kouzlo. A chtěla bych tento hezký sen dopřát i svým dětem.

Podobně uvažuje i Andrea, maminka dvou dětí, která říká: "Ježíška jsem doma zavedla automaticky z nostalgie nad vlastním dětstvím. Synovi bude šest a zatím se nám daří ho v té krásné iluzi udržet, i když se množí nepříjemné dotazy typu "a jak se dostane do okna skrze síťku? jak to všechno stihne?". Odpovídám, že nevím, a syn zatím kreslí a píše Ježíškovi dopisy už od konce září. Nejspíš je toto poslední rok, kdy ještě bude mít Vánoce "magické". Dceři ještě nejsou dva roky, takže o ničem nemá ponětí. Až začne tuto problematiku vnímat, zřejmě to vyřeším stejně jako moji rodiče - starší sourozenec bude pomáhat udržet mladšího v „ježíškovém“ nadšení a ještě bude hrdý, že on ví víc."

Jak to udělat s dárky

Čím jsou děti starší, tím obtížnější je dárky schovat a ve správný okamžik nenápadně přenést pod stromeček. Andrea schovává dárky v nedostupných výšinách skříní. Maminka tří dětí (5, 3 a 1 rok), která si nepřála zveřejnit své jméno, má zase jinou strategii: "V tajnosti se snažím udržet dárky umístěním v neprůhledném pytli v komoře, loni i předloni to klaplo. Taky jsem využila den dopravy zdarma, protože – krom toho, že je to zdarma – prostě pan pošťák přinesl zabalený balíček, dcera to neřešila a syn byl ve školce. Občas si nechám poslat z internetového obchodu plíny, kojeneckou stravu nebo tak něco, takže když pán přinese balíček, není to pro děti až tak podezřelé." Ohledně aranžování dárků u stromečku zase říká: "Štědrovečerní finále je třeba při našem uspořádání bytu problém, tedy jak ty dárky z neprůhledného pytle propašovat pod ten slavný stromek. No, leda poslat tátu s dětmi ven a nainstalovat do pokojíka a pak to vyhlásit za zakázané území."    

Až přijde Štědrý den

Ať už jsou pro vás Vánoce významné jako církevní svátek nebo ne, ať vaše děti věří v Ježíška nebo už nevěří, ať Vánoce pojímáte tradičně nebo jakkoliv jinak – vám všem přeji, abyste si je letos naplno vychutnali. Rituály, s nimiž se Vánoce pojí, mohou totiž náš život a život našich dětí hodně obohatit. I když měříme čas lineárně, přece jen je v nás možná ještě kousek těch rolníků z chaloupek, jimž čas ubíhal spíše cyklicky, aspoň já tomu věřím. Vánoce nám skýtají možnost, jak strávit nějaký čas se svou rodinou, a to je, pokud se to povede, obzvláště v dnešní hektické době vlastně sám o sobě malý zázrak.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Komentáře