Máte doma malého bordeláře? 5 tipů, jak naučit děti uklízet

Datum přidání: 30. 9. 2017

Kdo by neznal pořekadlo „Nepořádek v bytě, šťastné dítě“. Určitě na tom něco bude, ale přece jen je dobré vést děti k pořádku už odmalička. Máme pro vás pár tipů, které se vám budou hodit, až budete svému potomkovi vysvětlovat, proč by si měl nepořádek po sobě uklidit.

Znáte to. Když máte miminko, doma máte vše naklizené a zářící čistotou. Jakmile se začne váš potomek pohybovat, tak uklidíte největší nástrahy z jeho dosahu a vaše domácnost je stále bez úhony. Problém nastává okolo roku, kdy se miminko promění ve zvídavé batole, které po sobě zanechává jen spoušť. A vy potom jen chodíte a nestíháte uklízet. O něco později vám váš malý pomocník pomáhá se vším možným, věší prádlo, vytahuje talíře z myčky, vysává, ale když si má uklidit hračky, to je jiná. Jak tedy vašeho potomka odmalička motivovat a vést k uklízení svých věcí?

Úklid pomáhá dětem k rozvoji samostatnosti

Skvělým pomocníkem může být kniha Nepořádek od psycholožky a psychoterapeutky Emmanuelle Rigon, která odpovídá na otázku, jak je uklízení pro děti důležité. „Úklid pomáhá dítěti získat pocit vlastního prostoru a přispívá k rozvoji jeho samostatnosti. Je-li malé dítě ponecháno ve stálém nepořádku, může mu to bránit v prostorovém zorientování. Každé potřebuje určité minimum strukturace nejen proto, aby si našlo své věci, ale také aby našlo sama sebe,“ vysvětluje psycholožka. Jak tedy na to?

Praktické tipy, jak děti zapojit do uklízení

1. Každá věc má své místo

Aby děti mohly udržovat pořádek, například ve svém pokojíčku, je potřeba, aby věděly, že každá věc má své místo, kam patří. Místo velkých krabic, kde se „odhazují“ věci, je lepší dětem pořídit praktické organizéry nebo úložné boxy různých velikostí, kde budou mít hračky přehledně uspořádané. To platí také u odkládání oblečení. Veďte děti k pořádku a samostatnosti třeba jen tím, že mu v předsíni připravíte háček na zavěšení bundy v jeho výšce, a stejně tak mu vyhradíte místo na boty v botníku. Nechte děti, aby si po sobě odmalička uklízely i oblečení.

2. Nastavte si pravidla

Hned na začátku si vytvořte pravidla, vyhnete se tak pozdějším diskuzím. Vadí vám, že v obýváku zakopáváte o hračky? Domluvte se s dětmi, že hračky patří pouze do pokojíčku. Výjimky jsou samozřejmě povoleny. Už ho nebaví pexeso, ale chce si hrát s vláčky? Jistě, ale nejprve si musí uklidit rozložené kartičky. Čím dříve dítě naučíte uklízet si průběžně po sobě hračky, tím přirozenější pro něj postupné uklízení bude. Vyhnete se tak jednomu velkému nepořádku.

3. Argumenty, proč uklízet

Při motivaci k úklidu pomáhá, když děti ví, proč to dělají. Zkuste jim vysvětlit, že věci dáváme na své místo proto, abychom je potom našli a nemuseli je hledat. Když hračku neuklidíme, můžeme na ni omylem šlápnout a zničit ji nebo se o ni zranit. A to přece nechceme…

4. Podporujte je v samostatnosti

Velkou a častou chybou rodičů je, že dětem brání v samostatnosti. Malé děti přirozeně napodobují rodiče, a když nás vidí vysávat nebo utírat prach, tak chtějí dělat totéž. Jenže jejich pomoc je často kontraproduktivní, což je naprosto normální, ale mnoho rodičů nemá trpělivost a raději řekne, že si uklidí sami. Když se to tak stane několikrát, je velmi pravděpodobné, že dítě se příště nebude chtít zapojit. Nebo další situace. Dítě si samo svlékne oblečení, snaží se ho složit, ale pak vidí, že vy jej znovu přeložíte. Co si asi pomyslí? Proč bych se snažil, když to mamka/taťka udělá za mě a lépe?

5. Zapojte fantazii

I uklízení může být zábava. Buďte kreativní a vymyslete dětem příběh o hračkách, které je třeba uklidit. Co by řekla taková mašinka Tomáš, že není v depu nebo panenka Elsa asi nebude nadšená, že dnes musí nocovat na koberci pod postelí. Fantazii se meze nekladou.

Podobné články

Samovyšetření. Rutina, která může zachránit život

Zhoubná onemocnění patří mezi strašáky naší společnosti. Rakovinou prsu onemocní každý rok přes sedm tisíc českých žen. Přestože každý rok stoupá počet žen s rakovinou prsu, mezi dobré zprávy jednoznačně patří, že počet úmrtí díky včasným diagnostikám klesá. Celý článek

9. měsíc těhotenství: Vydržte! Finále se nezadržitelně blíží

Poslední měsíc těhotenství je pro většinu nastávajících maminek pocitově tím nejdelším. S přibývajícími kily si totiž připadají těžce a nemotorně a navíc.. porod může přijít prakticky kdykoliv. Celý článek

Kojení vs. UM aneb umělé mléko nemusí být tak špatná alternativa

O kojení najdete spoustu a spoustu článků. Ale někdy to prostě nejde nebo maminka z nějakého důvodu nechce. A tak je třeba najet s miminkem na umělou výživu. Přečtěte si tento článek, ať víte jaké výhody nebo rizika tato cesta přináší. Celý článek

Komentáře