Mateřská znaménka: Je nejvyšší čas si je nechat zkontrolovat

Datum přidání: 10. 4. 2019

Prevence je důležitá ve všech oblastech medicíny, ale u kožních znamének to platí dvojnásobně. Zhoubný melanom je totiž velmi špatně léčitelný a úmrtnost je u něj mnohem vyšší než u jiných nádorů.

Podle statistik je údajně 95 % kožních útvarů nezhoubných, ale těch zbývajících pět procent se podceňovat rozhodně nevyplatí. Zhoubný nádor, tzv. melanom patří mezi velmi agresivní typy. Dobrou zprávou je, že pokud je zachycen včas, je pravděpodobnost vyléčení velmi vysoká.

Důležitá je prevence

U znamének a různých pigmentových skvrn je nejdůležitější prevence a pravidelná kontrola doma, kdy byste si měli všímat změn na kůži, a samozřejmě potom na specializovaných pracovištích. Právě teď je ideální doba nechat si znaménka zkontrolovat, protože se blíží léto a jak se již ví, tak nejznámějším faktorem vzniku zhoubného rakovinového znaménka je opalování bez dostatečné ochrany.

Klasické vyšetření znamének je zdarma a je hrazeno zdravotními pojišťovnami. Na modernější vyšetření digitálním robotickým dermatoskopem většina zdravotních pojišťoven u nás přispívá v rámci svých programů preventivní péče. Pravidla pro příspěvky se každý rok mění, proto je třeba se o nich informovat u své pojišťovny. Každoročně v květnu také probíhá v Praze, Brně a Ostravě akce Stan proti melanomu, kde si můžete nechat bezplatně zkontrolovat znaménka.

Dá se vzniku melanomu přecházet?

Riziko vzniku melanonu je vyšší u lidí s citlivou a světlou pokožkou, stejně jako u těch, kteří jej mají v rodinné anamnéze. Zvýšené riziko mají také osoby s větším počtem pigmentových znamének. „Protože se předpokládá, že tato znaménka se vytvářejí v útlém dětství působením ultrafialového záření, je jedním z preventivních mechanismů účinná ochrana dětí před sluncem. Někdy se na vzniku melanomu spolupodílí i oslabený imunitní systém organismu,“ uvádí na stránkách melanom.cz.

Tam odborníci také uvádí, že maligní melanin vzniká také spíše u lidí, které se v minulosti často na sluníčku spálili, například až do vzniku puchýřů.

Věděli jste,...

Věděli jste, že jedno až dvě spálení na slunci zvyšují nebezpečí vzniku melanomu u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát? Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.

Jak poznat nebezpečné znaménko?

Všechny pigmentové skvrny a mateřská znaménka je dobré sledovat, jestli se nezvětšují, nemění barvu nebo se na nich neobjevují nějaké další útvary (skvrny, vyvýšené plochy, šupinatá ložiska). Pokud zaznamenáte jakoukoliv změnu, je důležité okamžitě navštívit odborníka. Pro kontrolu znamének se také uvádí tzv. ABCDE test, kterým vám pomůže pozorovat proměny znaménka v čase.

  • A Asymmetry (Asymetrie): znaménko má nepravidelný tvar
  • B Borders (Okraje): ohraničení znaménka není ostré, je rozpité nebo má nepravidelné výběžky
  • C Colour (Barva): znaménko má různé odstíny barev
  • D Diameter (Průměr): znaménko je větší než 6 mm
  • E Evolution (Vývoj): znaménko v čase mění svou velikost, barvu nebo tloušťku

Jak chránit na slunci sebe a děti

Používejte opalovací krémy, ale myslete na to, že ani nejkvalitnější krémy vám neposkytnou dostatečnou ochranu před UV zářením, pokud je používáte v malém množství nebo vrstvu pravidelně neobnovujete. Namazat se ráno před pobytem na sluníčku a myslet si, že nám ochrana vydrží až do večera, je opravdu omyl.

Kojence do jednoho roku je nutné před ultrafialovým zářením chránit. Jejich kůže je citlivá a snadno se spálí. Pro děti se doporučují opalovací přípravky s vysokou nebo velmi vysokou UV ochranou, tedy SPF 30 a víc.

Je také dobré vědět, že ani oděvy nechrání před UV zářením. Věděli jste například, že bavlněným tričkem projde přibližně 10 % škodlivých UV paprsků? Proto pokud jste s dětmi na sluníčku u vody a myslíte si, že jej stačí namazat krémem jen na odhalených místech, jste na omylu. Raději investujte do oblečení s UV ochranným faktorem.

Důležité je rovněž nezapomínat chránit nejen pokožku, ale také zrak dětí kvalitními slunečními brýlemi.

Podobné články

Hubnutí se švihadlem

Patříte k ženám, které se necítí dobře v posilovně, mezi lidmi, nerady jste řízeny časem, když se máte někam dostavit na přesnou hodinu…? To ale neznamená, že byste nemohla sportovat. Celý článek

Kopřivou k jarnímu detoxu organismu

Kopřiva byla odedávna používána generacemi každé jaro k přípravě čajů i hlavních jídel a polévek. Používala se i v jiných ročních obdobích, ale právě na jaře je nejsilnější a nejzdravější. Celý článek

Pupečník, pupeční pahýl a pupík miminka. Jak se o něj starat, kdy vyhledat lékaře

Pupečník představuje komunikaci mezi matkou a dítětem. Jeho prostřednictvím dostává dítě od matky veškeré potřebné látky a živiny a zároveň matce předává látky, které nepotřebuje. Celý článek

Komentáře