Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Mateřství jako skvělá kvalifikace

Datum přidání: 20. 6. 2016

Mateřství jako skvělá kvalifikace

Maminky po mateřské dovolené se často potýkají s nízkým sebevědomím, což jim znepříjemňuje život a někdy také zhoršuje vyhlídky na získání dobré práce.

Proč tomu tak je?

Je dost těžké si udržet vědomí vlastní hodnoty, když velkou část dne děláte činnosti bez nějakého viditelného výsledku a jen málokdy se dočkáte nějakého ocenění či pozitivní zpětné vazby.  Ani společenské postoje k maminkám malých dětí nejsou zrovna vstřícné. Když se ženy věnují pouze dětem, slýchají vtípky o vykojeném mozku, pokud se rozhodnou pracovat nebo podnikat při dětech, bývají považovány za bezohledné kariéristky.

Maminky jsou vlastně skvělé manažerky!

Maminky přitom mají co nabídnout. Většina už má za sebou několik let v pracovním procesu a k tomu oplývají pěknou řádkou speciálních dovedností a zkušeností, které získaly díky svému mateřství.

Jaké to jsou?

Empatie

Maminky musí z velmi nepatrných náznaků vytušit, co jejich miminka a děti zrovna potřebují. Tím každý den trénují schopnost vcítit se do pocitů druhých. Pláče jejich drobeček, protože má hlad nebo se mu klube zub?

Organizace

Maminky mají zmáknutou organizaci práce. Postarat se o zásobování, výživu a plynulý běh domácnosti, k tomu šéfovat každodennímu kolotoči povinností přeci není jen tak. Je to skoro jako řídit malou firmu.

Hledají ulehčení práce, například nákup na internetu může maminkám velice pomoci.

Time management

Dokud nemáte děti, tak nějakou efektivitu moc řešit nemusíte. Příchod dětí vás donutí přehodnotit priority a naučit se čas využívat naplno. Když má maminka jen omezený prostor na práci či své koníčky, neztrácí čas zbytečnostmi a dělá, co je potřeba.

Dotahování věci do konce

Mamky vědí, jek je důležité dotahovat věci do konce a udělat je hned pořádně. Později totiž nemusí mít příležitost se k rozdělané práci vrátit.

Řešení problémů  a krizový management

Řešení problému a krizový management patří k výbavě každé maminky. I když se snažíme plánovat a připravit se na různé nehody, vždycky nás něco překvapí a my se s tím musíme vypořádat. Víme toho hodně o prevenci i hašení požárů.

Finanční řízení

Maminky během rodičovské dovolené přispívají do rodinného rozpočtu většinou méně než jejich partneři, velmi často ale mají na starosti rodinnou kasu. Rozhodují o velkých i malých výdajích a dávají pozor na to, aby kromě běžných výdajů zbylo něco také na dovolenou a vánoční dárky.

Komunikace

Od útlého věku dětí maminky brousí své komunikační dovednosti. Přesvědčit dítě, aby snědlo brokolici, která mu připadá moc zelená, je nelehký úkol. A co teprve učitelku, aby dala synovi či dceři před koncem roku ještě šanci zlepšit známku ze zeměpisu?

Digitální technologie

Maminky se rády scházejí, organizují různé akce, řada z nich pracuje. K tomu ve velké míře používají různé digitální technologie, ať už aplikace pro komunikaci, messengery, plánovací kalendáře či sociální sítě. A co teprve blogerky? Takto nabyté dovednosti mohou později velmi dobře zužitkovat v zaměstnání.

Multitasking

Můžeme debatovat o tom, jestli je dobře nebo špatně dělat více věcí najednou, ale maminky se bez toho téměř neobejdou. Při vaření pereme, do toho děláme s dětmi úkoly a vyrábíme masky na karneval. Ale když chceme, na všechny další věci se vykašleme a raději přečteme dětem pohádku.

Na posílení sebevědomí je dobré pracovat

Co vám může pomoci pro posílení vašeho sebevědomí?

  • Najít si čas sama pro sebe – nejen pro koníčky, ale také pro udržení a rozvíjení vaší kvalifikace.
  • Zapojit rodinu. Získáte tak právě ten důležitý čas pro sebe, navíc si ostatní členové rodiny uvědomí, jak je náročné zajistit vše potřebné okolo domácnosti a péče o děti.
  • Chodit mezi lidi, a to i jinam, než na dětské hřiště. Je fajn jednou za čas obléknout něco jiného než tepláky s teniskami a sejít se s lidmi, se kterými vás spojují společné pracovní nebo volnočasové zájmy.
  • Cíleně pracovat na svém sebevědomí a rozvíjet silné stránky.

 

První krok můžete udělat hned 23. června: Přijďte do Baby Office na snídani na téma Mateřství je skvělá kvalifikace. S Barborou Daňkovou z TC&C se podíváte na vaše silné stránky a příležitosti pro vaši kariéru.

Podobné články

Máme doma jedináčka. Jak na jeho výchovu?

Máte doma jedináčka? Možná už jste zjistili, že jeho výchova je v něčem jednodušší díky množství času, které na něj oproti rodičům více dětí máte. Na druhou stranu možná dost tohoto času věnujete věcem, které vícenásobní rodiče řešit nemusí. Celý článek

MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Jaké existují záněty hrtanu a jak je můžeme léčit

Přišel podzim a s ním i velice častá onemocnění dýchacích cest. Školka, nachlazení, prostydnutí, virózy, rýmy a kašle. Tyhle pojmy jsou teď středem diskuzí většiny maminek. Co se ale střídá v ordinacích dětských praktických lékařů jsou zánětlivá onemocnění... Celý článek

MatkaNaOdstřel

Píše MatkaNaOdstřel

Ze života jedné z nás: Plazení a únavě hurá

Sedím u vlažného kafe a studuju zrovna nějakou hrozně zásadní debatu o příkrmech. Ve chvíli, kdy se začnu děsit, že nemám kuřata, krávy a prasata z vlastního chovu a jsem tím pádem úplně odepsaná, vzhlídnu od PC. Na dece leží malá, ale malý nikde. Kde je? Celý článek

Komentáře