Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Mohou naši potomci zažít stejné dětství jako my?

Datum přidání: 4. 6. 2019

Píše David a Michal (@dvatátové)

Nedávno jsem zahlédnul na Facebooku video, jak děti skáčou gumu a hází míčem o zeď s popiskem „Jestli znáš tohle, zažil jsi šťastné dětství.“ A tak mě napadá, jestli to znamená, že naše děti budou při svém dorůstání ochuzeny o to, na co my s nostalgií vzpomínáme. Ochuzeny o to šťastné retro dětství.

Je mi třicet, to by se asi slušelo napsat hned na úvod. Přemýšlím nad tím, co jsme jako děti hrály: tak určitě to byla schovka, nejlépe už když se setmělo a člověk se mohl ukrýt do stínu do trávy. Skákali jsme gumu, panáka, stavěli bunkry v roští, hráli si na četníky a na zloděje a kde jsou všichni se poznalo podle obrovské kupy kol před jedněmi z vchodových dveří. Určitě si ještě vzpomínám, jak se s míčem hrála školka na 10 úrovní a házelo se přitom o zeď.

Potud ta ideální stránka, kterou si podle mě každý rád pamatuje a přidává k dobru, když vypráví, jak je ta mládež dneska zhýčkaná. Ale je fér k tomu dodat, že jsem také strávil stovky hodin u počítače; byly dny, kdy jsem v létě nevystrčil hlavu z domu a hrál RollerCoaster Tycon nebo The Sims, pamětníci možná rádi zavzpomínají i na Tajemství Oslího ostrova nebo Horké léto. A někdy jsem se prostě i natvrdo nudil a seděl u televize u pořadů, které mě ani nezajímaly.

Teď bydlíme v menším městě za Prahou, u lesa na okraji v klidnějším sousedství, dcerám teď byly 3 roky. A přijde mi, že mají možnost zažít naprosto totéž, co jsem prožíval jako dítě já. Hry na tabletu jim prakticky nedovolujeme, ale pravda, na pohádky koukají na televizi. V zimě o něco více.

Jenže pak stačí, aby se udělalo tepleji, a doma je nikdo neudrží. Chtějí se venku houpat na houpačce (náš aktuální hit je proplétaný kruh, se kterým si hrajeme, že letí na Měsíc), chodí do lesa stavět skřítkům domečky a na pařezy jim chystat hostiny, na písku staví bábovky a vaří narozeninové hostiny z trávy a šišek, trhají luční kvítí a staví z nich kytice, jezdí s partou dalších dětí na odrážedlech a když se stmívá, kopnou do sebe špekáček spolu s dalšími kamarády, a ještě se s nimi podělí o chleba.

Beru to, že ne každý má dům a zahradu, ale dost možná máte nějakou chatu. Nebo vaši známí. A přijde mi, že i když aktuální doma je moderní a rychlá a plná technologií, nikdo vám nepřikazuje, že musíte dát svým dítkům vše a ihned k dispozici.

Podle mé zkušenosti beztak nejvíc ocení váš čas, vaši pozornost, a pak už je jim v podstatě jedno, jestli jde o zábavní park se vstupným za tisícovku pro celou rodinu nebo klacek, který utrhnete u cesty, děláte s ním závoru a oni ji projíždějí. Tak třeba to máte stejně.

Podobné články

Píše David a Michal (@dvatátové)

Jak jsem během jednoho dne ztratil předsudky vůči Bibione

Vyjeli jsme si s rodinou do Bibione. Bál jsem se toho, protože jsem ještě jako svobodný chlapec slýchával historky o tom, jak to v Bibi vypadá, chodí, jaký je kinder peklo a jak si tam neužiješ klid, protože to bude spíš šílenství, pouť jak na Matějské. Celý článek

Píše David a Michal (@dvatátové)

Jízda na kole: Jak to bylo u našich dětí?

Když jsme v červenci dávali k nám na instagram fotky našich holek-dvojčat, jak jezdí na kolech, psali nám nešťastní rodiče, že jejich dítka to odmítají. Tak bych vám chtěl napsat, jak u nás celá tato dopravní evoluce vlastně probíhala. Nebojte se... Celý článek

Píše David a Michal (@dvatátové)

Cestování letadlem s dětmi: Jak ho zvládáme my?

Naše tříleté dcerky už letěly celkem třikrát. Poprvé asi ve třech týdnech života, pak těsně před druhými narozeninami do USA, abychom nemuseli platit za jejich letenky, a teď naposledy na konci května jsme si „střihli“ Kanáry. Jaké fígle nám při cestování... Celý článek

Komentáře