Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Moje dítě se mnou není v bezpečí. Víte, jak na první pomoc u dětí

Datum přidání: 6. 12. 2017
Vlasta Polách

Píše Vlasta Polách

Často se na mě obrací maminky malých dětí a s hrůzou v očích mi vypráví svůj příběh. Jak Péťa vběhl pro míč na silnici, jak Lucinka spadla z houpačky, jak Saša našla nezamčenou skříňku s léky... Co mají všechny hrůzné zážitky společné?

Ve většině příbězích hraje hlavní roli cizí člověk, kterého maminky před tím nikdy neviděly, nebo neměly důvod si ho všímat. Pán, který právě přecházel přes přechod, cyklista na novém horském kole či nová sousedka z druhého patra. Cizí člověk, který dítě zachránil a díky kterému si všechny maminky rychle uvědomily, že nebýt jeho, jejich největší štěstí se na ně teď dívá někde z obláčku. Proč maminky berou první pomoc u dětí na lehkou váhu?

Úrazy se nedají přivolat. Prostě se stávají

Mnoho maminek, a nezáleží, zda jsou prvorodičky nebo zkušené matky od pěti dětí, razí teorii, že dokud se první pomoc nezačnou učit, nic se nemůže stát. Bohužel to ale není pravda. Jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A tak ročně přijdou o život desítky dětí úplně zbytečně. Většinou jen proto, že jim jejich nejbližší nedokázali správně a včas pomoci. První pomoc totiž neznamená zalepit prst náplastí, ale zachránit život:

  • Zavolat záchranku
  • Zastavit krvácení
  • Provést umělé dýchání, masáž srdce atd.

Nejčastější omyl o první pomoci

„Nemusím se učit první pomoc, protože když bude průšvih, zavolám záchranku!“

První pomoc se dělí na dvě skupiny:

  1. Akutní první pomoc
  2. První pomoc při bebíčku a bolístce

A zatímco zlomená ruka pár minut počká, zástava srdce či dechu vyžaduje okamžité jednání. V takovém případě se hraje opravdu o vteřiny a než přijede záchranka, může být bez masáže srdce a umělého dýchání pozdě.

Jak se naučit předcházet úrazům a první pomoc u dětí

Většina maminek na plný úvazek nemá času na zbyt. A tak navštívit několika denní kurz první pomoci je stejné sci-fi jako zahlédnout Yettiho. Proto se maminky často spoléhají na starou dobrou branou výchovu či matné znalosti o první pomoci z autoškoly. Víte ale, že dítěti můžete poskytnutím první pomoci pro dospělé ještě víc ublížit? Čím je totiž dítě menší, tím jsou rozdíly v první pomoci markantnější a následky špatně zvolené pomoci vážnější.

Rozdíly mezi první pomocí pro dospělé a pro děti

Abyste si dokázaly představit, jak velký rozdíl mezi první pomocí pro dospělé a první pomocí pro děti je, uvedeme si jeden příklad. Mluví totiž za všechny. 

  • Masáž srdce a umělé dýchání u dospělého člověka

Nejčastější příčinou bezvědomí u dospělých je zástava srdce. Proto, pokud dotyčný nedýchá, zavolejte záchranku a začněte ihned s masáží srdce při frekvenci 100 stlačení za minutu (tj. v rytmu vánoční koledy Rolničky, rolničky). Pěkně oběma rukama, jak to znáte z autoškoly. A takhle až do příjezdu záchranářů. Pokud jste nikdy nezkoušely provádět umělé dýchání, ani se do něj nepouštějte, cca 5 minut bez kyslíku vydrží, než přijede záchranka.

  • Masáž srdce a umělé dýchání u dítěte

Nejčastější příčinou bezvědomí u dítěte je vdechnutí cizího předmětu. Pokud dítě nedýchá, ihned začněte s umělým dýcháním. Pětkrát vdechněte a zkontrolujte, zda dítě začalo opět dýchat. Pokud ne, začněte s masáží srdce při frekvenci 120 stlačení za minutu (tj. koleda Rolničky, rolničky ve speed metalovém podání). Čtyřikrát vystřídejte 30 stlačení a 2 vdechy. Zkontrolujte, zda dítě dýchá. Pokud dítě stále nedýchá, vytočte záchranku, dejte telefon na hlasitý odposlech a pokračujte v masáži srdce a umělém dýchání, dokud nedorazí zdravotníci.

U dětí se k masáži srdce nepoužívají obě ruce a celá váha těla jako u dospělého. Sílu a plochu stlačení musíte vždy přizpůsobit velikosti dítěte, jinak mu vážně ublížíte. Používá se plocha od dvou prstů po celou ruku. 

Většina dětí začne dýchat už po prvních pěti vdeších. Cizí předmět v dýchacích cestách se uvolní a dítě je zase jako rybička. Pokud byste začaly oživovat dítě pouze masáží srdce jako dospělého, předmět v dutinách by stále bránil nadechnutí. Dítěti by pomalu, ale jistě odumíraly mozkové buňky a ani záchranáři už by mu nemuseli umět pomoci.

Online kurz prevence a řešení úrazů dětí

Pamatujte, že na to, abyste si byly 100% jisté, že dokážete svému dítěti v případě nouze pomoci, matné znalosti nestačí. Musíte je sypat z rukávu i o půlnoci. Protože na to, co nevíte teď, si při obrovském stresu a obavách o své dítě jako zázrakem nevzpomenete. Proto jsem pro vás připravil online kurz, kde vás vše potřebné naučím. 

Celý kurz vám nezabere víc než 40 minut, nezaplatíte za něj víc než za jednu návštěvu u kadeřníka a nenechá ve vás už ani špetku pochybností, že by s vámi vaše dítě nebylo v bezpečí. Navíc se na něj můžete podívat i doma z gauče.

Buďte si jistá, že je s vámi vaše dítě v bezpečí. Protože vždycky je lepší hodně vědět než hodně litovat.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře