Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Moluska – kožní onemocnění, které může potrápit děti i dospělé

Datum přidání: 5. 5. 2020

Jistě znáte mnohá kožní onemocnění, která jsou vysoce nakažlivá, a pokud se u nás objeví, dá práci se jich zbavit. Vedle bradavic, kuřích ok a jiných, se můžeme setkat i s onemocněním zvaným moluska. Jde o vysoce nakažlivé kožní onemocnění, které poznáte podle mnohočetných puchýřků, jež se objevují na celém těle. Onemocnět mohou jak děti, tak dospělí.

Jak se děti nakazí?

K přenosu viru může dojít kontaktem s jiným nemocným člověkem, ale i infikovaným předmětem. Proto se děti často nakazí v kolektivu, např. ve školce, škole, v kroužcích, v dětských koutcích… Inkubační doba je v rozpětí 2 – 7 týdnů, často si proto onemocnění nespojíme třeba s plovárnou, kde jsme byli před 6 týdny, přitom tam jej mohlo dítě velmi dobře „chytnout“.

Ročně onemocní až 10 % dětí. Nejčastěji jde o pacienty ve věku 8 let a víc. Bohužel, často onemocní jak děti s oslabenou imunitou, tak jsou náchylnější i ty, které mají atopický ekzém.

Plané neštovice: vše, co vás zajímá

Plané neštovice jsou především nemocí dětí. Začátek jara je nejčastějším obdobím tohoto onemocnění. Obecně je známo, že pokud někdo neštovice prodělal, tak se nemusí bát dalšího nakažení. A kdy se můžeme nakazit, jaký je jejich průběh…

Poznáte jej podle puchýřků

Moluska jsou drobné bradavičnaté polokulovité puchýřky. Mohou mít barvu kůže, ale stejně tak mohou být bělavé, nažloutlé, načervenalé nebo perleťové. Uprostřed puchýřku, který má zpravidla 2 – 5 mm je drobná propadlinka. Výjimečně lze vidět i velké moloskum, které může být velikosti až 1 cm. Co se týče výskytu, objevují se po celém těle, ale velmi se jim líbí v kožních záhybech. Výjimkou není ani to, že je najdete na genitáliích či kolem řitního otvoru.

I když není toto onemocnění zpravidla nebezpečné, je velmi nepříjemné. Svědí, a zvláště malé děti nelze často přesvědčit, aby si puchýřky neškrábaly. Rozškrábáním dochází k dalšímu šíření. Stejně tak je nevhodné puchýřky mačkat. Bělavá hmota, která z nich vytéká, je velmi infekční.

Jak se onemocnění zbavit?

Je pozitivní, že v některých případech onemocnění jednoduše samo odezní. Protože je však toto onemocnění velmi nakažlivé, je lepší vyhledat lékaře, který předepíše pacientovi mast, roztok k potírání nebo jinou vhodnou léčbu.

V případě, že by nemoc neustupovala, přichází na řadu invazivní metody léčby. Dnes je využíváno tzv. vyštípnutí pinzetou s použitím znecitlivujícího přípravku, příp. zmrazení či použití laseru. Méně používanou metodou je kyretáž chirurgickou lžičkou kvůli možnému krvácení a následné reinfekci. V závažných případech lze přistoupit i k ošetření pacienta v celkové narkóze.

Pomozte dítku k uzdravení

Pro zdárné zvládnutí molusky je důležité mít v pořádku imunitní systém. Proto zapracujte na posílení imunity malého pacienta. Vhodný je i pobyt u moře příp. přidání mořské soli do koupele. Vyzkoušet můžete i potírání puchýřků aromaterapeutickými oleji, jako je levandule, tea tree či ravenara. Pomoct může i přírodní přípravek Molunol, Molusan, tinktura z tužebníku jilmového, česneku, propolis nebo Alivictus – léčebný přípravek z česneku.

Jestliže vaše dítě onemocní touto nepříjemnou nemocí, je důležité izolovat jej, aby nenakazilo další osoby. Samozřejmostí je vyhrazení všech věcí k osobní hygieně výhradně nemocnému a jejich častá výměna.

Podobné články

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Klíšťata, komáři, vosy, včely… u dětí. Jak ošetřit a předcházet bodnutí

Jak na klíšťata, jak se chránit, jak je správně vyndat, co kontrolovat… můžete najít v článku Klíšťata a domácí repelent. V tomto období se nesetkáme jen s klíšťaty, příroda je plná vos, včel, sršňů, čmeláků nebo komárů. Celý článek

Suché a sekundární utopení představuje strašáka nejen v létě

V letních měsících hrozí větší riziko utonutí, koupeme se v přírodě, bazénech a koupalištích. Stejně tak nám ale při koupání hrozí riziko suchého a sekundárního utopení. Už jste o nich slyšeli? Možná budete překvapeni, jak „snadné“ je, je potkat. Celý článek

Komentáře