Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Motorický vývoj dětí

Datum přidání: 1. 12. 2016

Věděli jste, že každý z nás měl a má motorický vývoj daný geneticky? Je to tak. Co je ale pro všechny společné, ta cesta mění pouze rychlost, měla by být co do průběhu u všech dětí stejná.

Vývoj motoriky si můžeme představit jako takový domeček. Každý dům potřebuje pevné podloží, pevný základ a taky nemůže být druhé patro, pokud nepostavím to první. A pokud to neudělám pořádně, nepostavím si kvalitní základy, začne mi dřív nebo později praskat omítka, bortit se stěny a taky to na mě možná celé jednou spadne. Stejné je to právě s onou motorikou.

 

„Žádnou fázi vývoje nelze jen tak přeskočit“


Každé dítě by mělo projít celou cestou, nepřeskakovat a my bychom to měli zkusit respektovat a poskytnout dětem takové podmínky, aby nebyly nuceny dělat skoky „ob pomyslná patra domu“. Dáme jim tak nejlepší předpoklady, že jejich základy budou silné a do budoucna jim ušetříme fůru starostí a následků.

Poloha na bříšku


Nevím jestli se to nezdůrazňuje, ale už v porodnici by mělo. Aby se miminko mohlo dát co nejdříve na svou správnou cestu motorického vývoje, je potřeba ho pravidelně pokládat na pevnou podložku do polohy na bříšku.

Jenže, ne každému miminku se to líbí a tak se této poloze často věnuje málo pozornosti. Druhou důležitostí je fakt, že pro správné pasení koníčků jsou podstatné i horní končetiny. Pasení koníků není jen pouhým záklonem v oblasti krční páteře, ale důležitá je právě práce a stabilita na ručičkách. Pokud toto rodiče neví, nenapomáhají děťátku do správné polohy a to je opět nespokojené a to zase souvisí s tím, že se téhle poloze rodiče vyhýbají. A právě poloha na bříšku je až do 3.měsíce tím největším základem pomyslného domu, to co bude náš dům jednou pevně držet v základech.

Autosedačky a lehátka


Ani jedno z výše zmiňovaných není místem, kde by měly děti trávit zbytečně moc času. Autosedačky jsou bezesporu důležité a je povinné je ve výbavě auta mít, ale je třeba si uvědomit, že děti v nich nemají jinou volbu polohy než tu, do které je dáme. Chybí jakákoli možnost pro změnu a tedy i pro správný vývoj páteře. Naprosto nevhodné je, když se rodiče rozhodnou, že koupí k vajíčku adaptéry a budou jej používat místo kočárku.

Lehátka jsou moc šikovnou pomůckou, určitě ano, ale zase je vhodné je dětem strčit pod nosánek až ve chvíli, kdy je to nutné. Za takové považujeme dobu, kdy je třeba začít krmit lžičkou. Výlučné kojení se u nás doporučuje do 6 měsíců a v tuto chvíli již není problém, že dítě několikrát denně v lehátku nakrmíte.

Posazování a kočárky


Fakt, že by se děti neměly posazovat dřív než to zvládnou ony samotné, to už snad slyšela každá maminka. Některé maminky to však dělají a argumentují faktem, že to u nás pediatrů vidí v ordinaci. Ano, ale v rámci prohlídky takto lékař vaše miminko pouze vyšetřuje v rámci trakčního testu.

Často je prvním nuceným posazováním dětí přechod do sportovních kočárků. Úplně ideální je tedy myslet na tenhle fakt včas a vybrat takový kočár, který je dostatečně široký a vydrží až do doby, kdy se bude umět dítko samo posadit. Krom prostornosti kočárku je také vhodné, aby bylo možno dítě do kočárku „přikšírovat“, ale zároveň mělo prostor pro dostatek svobodného pohybu a nic mu nebránilo v rozvoji. Ideální je situace, kdy si může dítě v kočárku kleknout, sednout či se postavit na všechny čtyři.

Pokud dítě předčasně posadím, přetížím nepřipravené pohybové svalstvo trupu a jakmile se kočárek dává do pohybu, je přetížení kvůli minimálnímu odpružení kol ještě několikrát větší.

Chodítka a hopsadla


U dětí, které přeskočily patro svého domku a byly vkládány do chodítek v době, kdy k tomu nebyly zralé. Tělo ještě není stran vývoje připravené na tuto vertikální polohu a ponese si následky, které se neprojeví hned, ale v budoucnu určitě ano. Následky budou v podobě nožiček do X, vyšpuleného zadečku nebo vtáčení špiček. Je to strašně zbytečné.

Než dojde k první vzpřimování, mělo by si dítě projít nejprve obě polohy horizontální, tedy na bříšku a na zádech. Mělo by si přijít plazením a ideálně co nejdelší dobou lezení. Některé děti samy od sebe tuto část přeskakují a i když rodiče jásají a chválí „Pepíčka“ jak je šikovný, není to stran jeho vývoje ideální a právě lezení je podstatnou a důležitou složkou pro správný fyziologický vývoj.

Čas na první židličku


Jakmile se dítko začne samo posazovat a udrží se v sedu, můžeme teprve začít ke krmení používat opravdovou jídelní židličku. V tomto ohledu je ale důležité zmínit, že správná jídelní židlička se od té dospělácké odlišuje. Židlička by měla být polohovatelná, aby se dala upravit výšce vašeho děťátka a měla by mít oporu pro nožičky. Nohy dítěte by neměly viset.

Všimněte si, že díte, které sedí na dospělácké židli bez podpěry nožiček, začne po chvilce oporu hledat a pokud ji nenajde, začne nohama pohupovat. Je to reakce těla na hledání podpory, najití stability a možnosti změnit polohu.

Ideálním sezením je poloha, ve které osa stehýnka a lýtka svírá pravý úhel, to samé platí o paži a předloktí (pravý úhel v lokti), když dítě jí samo lžící. A že jsou podnožky u židlí nejen skvělé pro správný vývoj, ale je s nimi i zábava, o tom se přesvědčovala často Julinka, když byla menší a děsně ji bavilo nohama čmárat :-). Já navíc měla radost, že sedí v židličce a nemetelí s takovýma hnátkama po bytě :-D.

Máte možnost vyhrát pro své děťátko ergonomickou dřevěnou židličku Wood partner v hodnotě 2 576Kč.

 

Více informací a zdroj článku www.mklife.cz

 

Podobné články

MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Včelí, vosí nebo sršní štípance, co s nimi, jak je zvládnout

Včelky, vosy nebo dokonce sršni. Hmyz, který způsobuje maminkám největší starosti. Na tohle téma už padl nejeden dotaz, takže ho tu dnes máte. Podíváme se na všechny ty štípance, řekneme si co s nimi, jak je zvládnout a kdy si dát pozor na... Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Děti a moderní technologie: Nemůžeme zakazovat to, co sami děláme

Generace dnešních rodičů je asi poslední, která ještě zažila bezstarostné dětství bez internetu. V Česku se teprve rozbíhal a většina z nás se s ním setkala až na střední škole. To naše děti se s internetem a moderními technologiemi už prakticky narodí. Celý článek

Komentáře

SH Simona Hubertová napsal(a)

Je skvělé, že se dnes lidé tolik zajímají o to, aby naše děti neměli zkažená záda naším špatným výběrem aktovky či batohu. Osobně jsme ráda, že jsem se o tohle všechno zavčasu zajímala. Syn šel do školy před dvěma roky a musím říci, že aktovku má stále stejnou. Hledala jsme takovou, aby byla lehká a ergonomická s oporou na jeho záda. Musím říci, že firem je více a více. Hlavně díky ceně jsme nakonec nakoupila na batohystil.cz. Jen tak dál a věřme, že budoucnost našich dětí bude lepší. Jen doufám, že jim i nadále zůstane tužka a sešit, aby se nezačaly učit na počítačích.