Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Můžeme odhalit pohlaví miminka dříve než lékaři? Jsou „babské“ ukazatele vypovídající?

Datum přidání: 2. 2. 2020

V okamžiku, kdy zjistíme, že jsme těhotné, se většinou neskutečně radujeme. Velmi záhy ale přicházejí i pochybnosti, obavy, jak vše zvládneme, zda jsme s partnerem něco neuspíšili… A na řadu přichází i napínavá otázka, a to, jestli jsme zplodili holčičku nebo chlapečka.

Pozn. redakce: „Babské“ ukazatele jsou zde uvedeny na základě četnosti vyskytujících se u těhotných žen. Každá žena a těhotenství je jiné. Napište nám, jak to bylo u vás.

Lékaři by vám s ní mohli pomoct za pár týdnů z rozboru krve. Přibližně ve 20. týdnu vám ji může zodpovědět ultrazvukové vyšetření, které absolvuje každá těhotná žena. Pokud budete otálet s odpovědí od lékařů, jak miminko poroste, bude v bříšku málo místa a pak již nemusí být vidět, co miminko ukrývá v klíně.

5. měsíc těhotenství: Holka nebo kluk? Na ultrazvuku to již poznáte

Pokud vám zatím nevyrostlo bříško a těhotenství na vás nebylo moc znát, vše se tento měsíc změní. Začínáte přibývat na váze a také se již cítíte mnohem lépe.

Co nám může napovědět

Už naše prababičky a jejich praprapra se snažily najít rozdíly, které napovídají o těhotenství s holčičkou nebo chlapečkem. Je jich spousta, některé můžete pociťovat, jiné třeba ne. Podle eliminace těch či jiných příznaků pak můžete usuzovat, zda se těšit na holku či kluka.

K těm nejznámějším patří bezesporu ranní nevolnosti. Ty, které čekají chlapečka, se radují z bezproblémového těhotenství. Naopak u ženského pohlaví bývá ranní nevolnost, a mnohdy i celodenní nevolnost součástí prvního a části druhého trimestru.

K ukazatelům patří i vzhled maminky. Jestliže máte v těhotenství mastnou pleť, nezdravě působící vlasy, značí to holčičku, která si údajně bere od maminky krásu.

Čekáte dvojčátka? Je šance, že budete mít páreček

Pohlaví lze poznat z ultrazvuku, ale děti bývají mnohdy natočeny tak, že u jednoho je pohlaví zřetelné, ale u druhého nikoli. Pomoci může vyšetření z krve. Tady lze stanovit, zda je přítomen chromozom Y. Ten se vyskytuje u kluků. Budete mít jistotu, že alespoň jedno dítko je mužského pohlaví. U holčiček se tento chromozom nevyskytuje, takže pokud v krvi nebude, budete vědět, že obě děti jsou ženského pohlaví.

Známé je i rozlišení podle tvaru těhotenského bříška. S kloučky bývá špičatější, s holčičkami naopak kulatější a posazeno do boků. Těhotná působí širší a celkově rozměrnější.

Co vaše chutě? I ty vám mohou mnohé napovědět. Ujíždíte na mase, uzeninách? Tak to máte našlápnuto k chlapečkovi. Maminky s holčičkami sáhnou spíš po sladkém nebo jogurtech a jiných mléčných mlsech.

Když si stoupnete před zrcadlo, uvidíte tmavou svislou čáru, která může sahat po pupík, nebo až nad něj mezi žebra. U kluků se čára zastavuje právě u vašeho pupíku, holčičky ji mají rády delší.

Stejně tak můžete dát na svůj vnitřní hlas. Mnoho žen, které porodí uvádí, že od začátku věděly, že čekají to či ono pohlaví. Jako by to vycítil jejich šestý smysl. Možná také i když si přejete holčičku, cítíte, že uvnitř vás vyrůstá chlapeček. Anebo naopak.

Jak nejlépe vybrat jméno pro dítě? Držte se základních pravidel

Období těhotenství je plné změn, ale i důležitých rozhodnutí, kde a jak budete rodit a jedno z dalších je výběr správného jména pro miminko. Takového, které budete mít rádi vy i vaše dítě.

Nelitujte toho, že nevíte hned, zda čekáte holku nebo kluka. Užijte si to tajemství, zkoušejte jej odhalit podle indicií uvedených výš, ptejte se svých známých, jaké mají zkušenosti, zkuste zapátrat v diskuzích na internetu… Je stále mnoho žen, které si toto krásné tajemství uchovají až do porodu a v den „D“ se rády nechají překvapit. Nechcete se k nim přidat? Hlavní je, abyste byli oba zdraví a celým těhotenstvím jste prošli bez větších komplikací. Ať už to bude chlapeček nebo holčička, přinese vám do života spoustu radosti a naučí vás mnohému novému.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Ryby, jahelná kaše nebo zázvor. Jaké další potraviny dokáží zvýšit vaše šance na otěhotnění?

Když to první měsíc nevyjde, říkáte si, nepodařilo se to teď, podaří se to jindy, necháme tomu volný průběh. Pak to ale nejde třeba půl roku, rok a vy začnete pochybovat. Dělám něco špatně? Proč se všichni kolem mě pyšní bříškem a já ne? Celý článek

Komentáře