Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Najednou sama s dítětem na ulici. A co dál?

Datum přidání: 18. 8. 2020
VašeVýživné.cz

Píše VašeVýživné.cz

Ocitla jste se z ničeho nic sama s dítětem na ulici? Partner vás bez studu nechal na pospas osudu? Přinášíme vám tipy, jaké kroky můžete podniknout a jak se dostat „z nejhoršího ven“.

  • Psychika – i když to může znít možná až nesplnitelně, je nutné se v první řadě uklidnit a pořádně se soustředit na možnosti řešení situace, kdy najednou stojíte s dítětem na ulici a nemáte se kam vrátit. Máte někoho, u koho můžete s dítětem složit aspoň na nějakou dobu hlavu? Skvěle, zamiřte tam.
  • Policie a lékař – pokud došlo ke spáchání násilí, je nutné vyhledat lékařskou pomoc a čin navíc nahlásit na policii. Také je nutné kontaktovat OSPOD, pokud se týká násilí i dětí.
  • Azylový dům – pokud kolem sebe nemáte lidi, v jejichž možnostech by bylo nabídnout vám střechu nad hlavou, obraťte se na některý azylový dům. Domů je několik druhů, některé jsou pouze pro ženy s dětmi, některé jsou smíšené, jsou i takové, jejichž adresa je tajná, aby bylo zajištěno maximální bezpečí obyvatel (například v případě ohrožení partnerem).

Vnučka miluje přítele mé dcery. Ta si to ale nechce připustit

„Já jí věřím,“ odsekla mi dcera, když jsem se už po několikáté zmínila, že se mi nelíbí vztah mé vnučky s jejím přítelem. Se svým trápením se nám svěřila babička Terezie, která už neví, jak situaci řešit.

  • Péče o dítě – ve chvíli, kdy zabezpečíte základní potřeby (tedy hlavně bydlení), je vhodné začít řešit péči o dítě. Ideálně byste měla zajít na soud a nechat si péči rovnou i s alimenty určit přímo rozsudkem, abyste měla jistotu, že bude výživné vymahatelné. V případě neplacení vám s vymáháním dlužného výživného rádi pomůžou v projektu VašeVýživné.cz.
  • Pomoc od státu – žádná konkrétní forma pomoci od státu čistě pro samoživitele neexistuje, můžete se však u ČSSZ informovat o dávkách a podmínkách pro nárok.


Hlavní je zachovat pokud možno čistou hlavu a pokusit se postupovat racionálně, i když paradoxně je právě to asi nejtěžší úkol. Jsme s vámi.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Komentáře