Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Návštěva dětského psychologa není nic, za co se musíte stydět

Datum přidání: 13. 5. 2019

Když se řekne dětský psycholog, řada rodičů se vyděsí. Stále totiž ještě převažuje názor, že každý, kdo do psychologické poradny s dítětem jednou zamíří, odchází s diagnózou na základě namalovaného obrázku. Přitom psycholog vám může v mnohých situacích hodně pomoci. Třeba jen tím, že dokáže problém popsat a vy budete vědět, jak k dítěti přistupovat.

Pro rodiče je asi nejtěžší rozhodnutí se k psychologovi vůbec vydat. Psychická stránka se totiž popisuje mnohem hůře než ta fyzická. Zatímco k praktickému lékaři se vydáme s jakýmkoliv sebemenším podezřením na nějakou nemoc, s návštěvou psychologa otálíme. Jde přece „jen“ o psychiku. Přitom jako všude jinde, i zde platí, že raději jít „zbytečně“, než si později vyčítat, že jsme nešli dříve. Navíc včasná návštěva může jednodušeji případné problémy vyřešit.

Zlozvyky, zlobení, ale také nezvládnutý stres

Důvody, proč navštívit dětského psychologa, mohou být různé. Ať už to jsou výchovné problémy, podezření na opožděný vývoj, ale také vytvořené zlozvyky, až po stresující situace, jako je rozvod rodičů nebo změna školy či narození mladšího sourozence. I zdánlivě banální situace, které my vnímáme z pohledu dospělého, totiž mohou u malých dětí vyvolat stres, který ventilují tím, že se začnou chovat „jinak“.

Anketa

Máte zkušenost s návštěvou u dětského psychologa?

ano
57% hlasů
ne
43% hlasů

„Před nástupem do první třídy jsem u dcery nikdy nepozoroval, že by se stresovala nebo byla v nepohodě. Do školy se hodně těšila. Po pár měsících jsme si začali s manželkou všímat, že si při psaní úkolů vytrhává řasy a obočí. Zezačátku nám to přišlo zvláštní, ale většinou stačilo ji jen upozornit, aby to nedělala, což se ukázalo jako zbytečné. Dokonce i ve škole nám paní učitelka řekla, že si Verunka při vyučování neustále vytrhává obočí. Nic na ni nezabíralo, vždy slíbila, že už to dělat nebude, ale další den se to opakovalo. Neustále jsme se jí ptali, proč to dělá, jestli ji něco netrápí, ale nechtěla se o tom s námi bavit. Tak jsme se po nějaké době rozhodli objednat k dětské psycholožce. Ta se sešla nejprve s námi a poté s Verunkou. Asi už po dvou sezeních nám paní psycholožka řekla, že dcera si obočí vytrhává ze stresu, protože chce být nejlepší a že právě tímto způsobem se u ní stres projevuje.

Pořád jsme to nechápali, co to je za nápad trhat si obočí a řasy. Nakonec jsme došli k závěru, že se snažila vyrovnat své starší sestře, která je úspěšná nejen ve škole, ale i v tanečním kroužku. V tu dobu byl také hodně nemocný náš syn a žena s ním byla často v nemocnici. Byla to nejspíš jen reakce na celé dění okolo, které jsme jako rodiče nevnímali. Paní psycholožka nám pomohla pochopit dceřino chování a my jsme s Verunkou dokázali díky tomu lépe komunikovat. Neříkám, že tento zlozvyk zmizel ze dne na den, ještě to chvíli pokračovalo, až to postupně ustalo. Dnes je ve třetí třídě a obočí ani řasy si netrhá. Jsem rád, že jsme se tenkrát rozhodli k psycholožce jít, protože nám dala pohled z druhé strany, kterého jsme my nebyli schopni,“ popisuje svou zkušenost s návštěvou dětského psychologa tatínek Petr.

Vyřešit psychické problémy dětí není vždy snadné a často to bývá běh na dlouhou trať. I když se hned na začátku podaří odhalit příčinu, tak terapie pokračuje dál. Důležitá je spolupráce s celou rodinou.

Kdy navštívit dětského psychologa?

  • Když máte podezření na problém ve vývoji, například dítě nekomunikuje, nezvládá úkoly, které by mělo (nebo je napřed), je agresivní.
  • V případě, že dítě prožívá nějakou složitou situací, s níž se těžko vyrovnává, například stěhování, nástup do nové školy, narození sourozence nebo ztráta blízké osoby.
  • V případě rozchodu rodičů je konzultace s psychologem na místě. Záleží samozřejmě na okolnostech, ale mnohdy rodiče nedokážou dítěti situaci vysvětlit bez emocí tak, jako zkušený psycholog.
  • A v neposlední řadě se nemusíte obávat vydat za dětských psychologem vy jako rodiče, třeba ve chvíli, kdy jednoduše ve výchově tápete. Nevíte, jak se máte chovat v určitých situacích a máte pocit, že děláte něco špatně? I s tímto problémem se na něj můžete obrátit. Nikdo z nás se nenarodil s patentem na výchovu a přiznat si, že něco nezvládám, ale snažím se na tom pracovat, je rozhodně lepší varianta, než to nepřiznat a ve výchovných metodách se jen topit.


Obávat se nebo se stydět za návštěvu dětského psychologa není na místě. Často se totiž stává, že psycholog zjistí, že je váš potomek naprosto v pořádku, jen má určitá specifika. V takovém případě vám poradí, jakou metodu učení nebo výchovný model zvolit a na co se zaměřit. A o to přece jde…

Podobné články

Venku není nuda a dětem prospívá. Proč je vytáhnout do přírody?

Vzpomínáte si ještě, jak vypadaly dny, když jste byli malí? Velmi pravděpodobně jste běhali před domem, hráli si na hřišti a lezli po stromech. A teď si sáhněte do svědomí – jak tráví čas venku vaše děti? Nejsou náhodou více času doma než v přírodě? Celý článek

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí. Celý článek

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Celý článek

Komentáře