Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Datum přidání: 8. 8. 2019

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Některé vyžadují speciální péči lékařů i několik měsíců, jiné jsou po pár týdnech propuštěna domů. V každém případě rodiče čeká nákup výbavičky, která je určena právě nedonošeným dětem, a o které možná neměli doposud ani tušení.

Nejmenší pleny s maximální jemností

Nedonošené děti jsou nejen malé, ale i jejich pokožka je křehká, jemná. Snadno bychom jim způsobili otlak nebo podráždění. Jsou k dostání pleny speciálně vyráběné právě pro ně. K těm nejlepším patří bezesporu Pampers Premium Care. Označení „0“ jsou tyto pleny určené pro děti s váhou do třech kil. Jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, aby mohl vzduch cirkulovat a pokožka byla stále svěží. Jsou hedvábně hebké, a i přesto umí odvést nejen moč, ale i tekutou stolici od pokožky děťátka velmi rychle pryč. Mají indikátor vlhkosti, a tak snadno zjistíte, zda je plenku potřebné vyměnit. Protože mají miminka pupeční pahýlek a později citlivý, hojící se pupíček, jsou tomu Pampers Premium Care přizpůsobeny svým tvarem. A to jak u velikosti „0“, tak velikosti „1“ a „2“. Pleny disponují i třemi absorpčními kanálky, které rychle vsakují a odvádí vlhkost, aby se miminko cítilo komfortně a v suchu.

Hygiena neznamená jen koupání

Pro mytí nejmenších je nejvhodnější čistá voda, příp. občasné použití šetrných mycích gelů, které nedráždí pokožku ani oči. Kromě mycích potřeb budete potřebovat i kvalitní osušku, do níž miminko zabalíte. Skvělá je kupříkladu bambusová, která je jemná, děťátko se v ní cítí bezpečně, je mu příjemná na pokožku.

Dobré je pořídit i sadu obsahující vše potřebné, co při péči o miminko denně nebo občas potřebujeme. Skvělá je např. luxusní 12dílná dětská sada Summer Infant, která obsahuje lékařskou stříkačku a injekční dávkovač na odměření množství léků, lžičku na léky, odsávačku hlenů, teploměr, nůžky i kleštičky na nehty pro děti, pinzetu, hřeben i kartáč, ruční kartáček k masírování dásní i čištění zoubků, teploměr k měření teploty vody, pilníky a vlhčené alkoholové ubrousky. Vše je zabaleno v pevném, odolném pouzdru.

Praktické, krásné a příjemné oblečení

Během všech ročních období budete jistě potřebovat ponožky, čepičky, bodýčka a polodupačky. Podle ročního období volte dlouhé či krátké rukávy a nohavičky. Dupačky či polodupačky mohou mít v oblasti kotníků gumičky nebo šňůrky, které se dají stáhnout, což je u maličkých miminek velmi praktické. Stejně tak je můžete na pár týdnů na kotníčky našít, a pak je odpárat.

Pokrývka hlavičky nesmí být opomíjena ani v létě, ať už to bude lehounká čepička, nebo šátek z bambusu, obojí přizpůsobitelné obvodu hlavičky.

U ponožek volte ty nejmenší nejen na délku, ale i co se obvodu lýtek týče, nebudou se miminku při pohybu sundávat. Vybírejte 100 % bavlněné, stejně jako u drtivé většiny ostatního oblečení.

Chcete-li nosit miminko v šátku, hodit se vám budou tepláčky, legínky, polodupačky bez šlapek. To proto, aby miminko nikde netáhly, dostatečně jste jej mohli při nošení podsadit, docílit polohy žabičky a správně se mu vyvíjela záda i kyčle. U nošených dětí v šátcích a nosítkách se velmi osvědčuje bambusové oblečení, které skvěle odvádí pot, netáhne, je příjemné pro pokožku. I vy si dopřejte bambusové tílko pod oblečení, budete se i v teplých dnech cítit lépe.

Další pomocníci k nejmenším miminkům

S nedonošeným miminkem budete hodně cestovat. Lékařských kontrol bude spousta, určitě oceníte vložku do autosedačky, která ji zmenší a děťátko v ní nebude nestabilní.

K dostání jsou i „hnízdečka“ pro miminka, která jim přináší pocit bezpečí, když je nemůžete mít u sebe, nebo je chcete uložit do postýlky. „Hnízdečka“ mají vyvýšené okraje, jsou vyrobeny z příjemných jemných materiálů, miminka se v nich cítí velmi pohodlně.

S kvalitním oblečením a vybavením bude péče o nedonošená miminka snadnější. Stačí podívat se na kompletní nabídku a dokoupit to, co vám chybí. Myslete na to, že za pár týdnů bude vaše děťátko velikostně stejné, jako všechny ostatní děti a vám se v mnohém ulehčí.

Podobné články

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát? Celý článek

Proč dát děti do skautu? Naučí se samostatnosti a rozvíjí se v různých oblastech

Přinášíme další inspiraci na volnočasové aktivity pro děti. V případě, že nehledáte nic jednostranně zaměřeného, můžete zkusit skauting. Jeho obliba rok od roku stoupá a my se vůbec nedivíme. Celý článek

Začínáte s látkovými plenami? Poradíme, co vše je třeba pořídit

Přebalování s látkovými plenami už dávno nevolí jen maminky, které chtějí ušetřit. Mezi důvody, proč se rozhodnou látkovat, patří často také ty ekologické či estetické. Ty tam jsou doby, kdy se přebalovalo do bílých čtvercových plen... Celý článek

Komentáře