Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nedostatek částečných úvazků, mýtus nebo realita?

Datum přidání: 24. 10. 2016

Píše Lucie Václavková,

Máte malé děti a chcete pracovat? Pak asi moc nestojíte o práci na plný úvazek, abyste děti viděla jen u snídaně a chvíli večer před spaním. Možná jste už slyšela, že to u nás s částečnými úvazky nestojí za nic.  Je to mýtus nebo realita?

 

Částečných úvazků máme málo, ale pružnou pracovní dobu nabízí stále více firem


Zatímco v Německu pracuje na zkrácený úvazek skoro polovina žen a v Nizozemí dokonce tři čtvrtiny, v Česku jen necelých 10 %. Například na www.jobs.cz najdete pro Prahu jen desetinu nabídek na zkrácený úvazek. S pružnou pracovní dobou je to o něco lepší – tu nabízí přes 30 % inzerátů. Home office a sick days zůstává ale pořád benefitem pro pár vyvolených.

 

Nabízené částečné úvazky někdy nestojí za nic


Velkou část pracovních nabídek na part time jsou brigády a méně kvalitní práce. Dávejte si také pozor na to, že pracovní doba a mzda často pokrácená je, objem práce však nikoliv. V některých firmách také zaměstnanci se zkráceným úvazkem nemají stejný přístup k zaměstnaneckým výhodám, školení a dalšímu pracovnímu postupu. Navíc bývají první na řadě při propouštění. Pár mých známých se také setkalo s ním, že s nimi při práci na dohodu (dohoda o pracovní činnosti) zacházeli jako se zaměstnanci druhé kategorie.

 

A co chtějí maminky?


Při takové situaci není divu, že české maminky raději zůstávají s dětmi dlouho doma i po skončení rodičovské dovolené a později nastupují na plný úvazek. S návratem do práce jsou totiž spojeny nemalé náklady a stále u nás chybí cenově dostupná péče o děti do 3 let. V některých regionech chybí též školky pro starší děti.

Podle výzkumu, který proběhl před pár lety, maminky s dětmi do tří let považují za ideální režim rodičovskou dovolenou (77 %) a pouze desetina z nich by měla zájem o částečný úvazek. Maminky předškoláků by pak nejvíce uvítaly práci právě na částečný úvazek (36 %), ale další třetina by byla nejspokojenější na rodičovské dovolené a jen pětina v zaměstnání na plný úvazek. Velká část matek však končí v práci na plný úvazek, což je pro ně velmi náročné.

 

Když opravdu chcete, máte šanci


V současné době máme v Česku rekordně nízkou nezaměstnanost. Máte-li co nabídnout, máte slušnou šanci i na pozicích, o které by vás dříve ani nenapadlo usilovat. Firmy si stěžují na nedostatek kvalitních zájemců, a to nejen na pozicích na plný úvazek, ale rovněž na částečné úvazky a brigády. Jak mi líčila moje známá personalistka, tam, kde se dříve hlásily desítky uchazečů, přichází pár životopisů od lidí, ze kterých sotva vyberou jednoho kandidáta.

 

Pár příběhů s dobrým koncem


Mám za sebou tři návraty do zaměstnání a začátky vlastního podnikání. Po narození dětí jsem pracovala už pouze na částečný úvazek, nejdříve jako vysokoškolský pedagog, po té v neziskovém sektoru jako poradkyně a lektorka. Na volné noze se mi pak otevřelo několik velmi zajímavých pracovních příležitostí a v současné době spolupracuji s několika organizacemi a menšími klienty.

Mojí kamarádce Katce se po neúspěšných pokusech o vlastní podnikání podařilo najít práci na částečný úvazek v místní mateřské školce jako kuchařka. Perfektně jí to vyhovuje, protože končí v práci stejně jako její kluci ve škole a školce, celé odpoledne tak mohou trávit spolu.

Iva, která v Baby Office povede výtvarné workshopy pro děti, mimo jiné pracuje na part time jako linkbuilderka pro jednu malou specializovanou agenturu. Když ještě její kluci nechodili do školky, několika firmám spravovala sociální sítě na volné noze.

 

Další možností je podnikání


Takže držíme palce, aby i váš příběh měl dobrý konec. Třeba vaše cesta nepovede zpátky do práce, ale začnete podnikat, stejně jako tisíce dalších českých maminek. Na začátku je dobé vědět, jaké povinnosti vás čekají a také jak můžete své podnikání zviditelnit. To se můžete dozvědět na našich kurzech Podnikání na mateřské a rodičovské a Základy Public relations. Pokud dáváte přednost příběhům zkušených podnikatelek, můžete přijít na akci Ženy v podnikání – přednášky, jarmark, inspirace.

 

Lucie Václavková, Baby Office

Podobné články

Čekáte na miminko a ono stále nepřichází? Co když je to v hlavě…

V posledních dnech proletěla médii zpráva, že Česko zasáhla epidemie neplodnosti. Centra asistované reprodukce u nás rostou jako houby po dešti, úroveň lékařské péče je v tomto směru na velmi vysoké úrovni. Také proto je Česko jednou z nejvyhledávanějších zemí Celý článek

Soutěžte a vyhrajte kosmetický balíček

Léto máme v plném proudu, výlety, dovolené... nezapomeňte odpočívat. Zastavte se u naší soutěže a vyzkoušejte svoje štěstí o kosmetický balíček pro vás a vaše děti. Pro děti jsme připravili ochranu před sluníčkem a pro maminky relax v podobě kokosového mýdla. Celý článek

Děti a moderní technologie: Nemůžeme zakazovat to, co sami děláme

Generace dnešních rodičů je asi poslední, která ještě zažila bezstarostné dětství bez internetu. V Česku se teprve rozbíhal a většina z nás se s ním setkala až na střední škole. To naše děti se s internetem a moderními technologiemi už prakticky narodí. Celý článek

Komentáře

SH Simona Hubertová napsal(a)

Je skvělé, že se dnes lidé tolik zajímají o to, aby naše děti neměli zkažená záda naším špatným výběrem aktovky či batohu. Osobně jsme ráda, že jsem se o tohle všechno zavčasu zajímala. Syn šel do školy před dvěma roky a musím říci, že aktovku má stále stejnou. Hledala jsme takovou, aby byla lehká a ergonomická s oporou na jeho záda. Musím říci, že firem je více a více. Hlavně díky ceně jsme nakonec nakoupila na batohystil.cz. Jen tak dál a věřme, že budoucnost našich dětí bude lepší. Jen doufám, že jim i nadále zůstane tužka a sešit, aby se nezačaly učit na počítačích.