Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nejen pro školáky. Zdravé a praktické sezení

Datum přidání: 4. 8. 2020
Mirka z Little Design

Píše Mirka z Little Design

Návrh pokoje Miroslava Bienová Little Design
Návrh pokoje Miroslava Bienová Little Design

Znovu se začaly otevírat školky a od září se děti vrátí i do škol. V jarní domácí přípravě byla naplno otestována praktičnost a hravost pokojíčků, heren i koutků v obýváku. A možná proto pro svého školáčka nebo studenta plánujete vybavit nový pracovní koutek.

Přinášíme tipy, jak tuto studijní část dětského prostoru zařídit.

Pojďme se tedy podívat na zdravé a praktické detaily správného sezení nejen u učiva. Součástí zdravého vývoje dítěte je odpočinek na kvalitní posteli s matrací, zdravé sezení i pohybová aktivita, která rozvíjí dětskou motoriku, svalstvo a držení těla. 

U starších dětí, které tráví u stolu více času, je důležité zvolit vhodnou židli, výšku stolu i rozsah pracovní desky.

Ergonomické sezení

Rostoucí dětské židličky se vyrábí již pro děti od dvou let, kdy jsou schopné sedět samy a je potřeba aby měly nohy na zemi nebo na podpěrce pro nohy a opěrku, která je při sezení podpoří. Židličku je tak dobré vybírat s rozvahou dle individuální výšky dítěte. I malé děti by při malování nebo prvních zkušenostech s lepidly a nůžkami měly sedět pevně, stabilně a bezpečně a tak, aby výška stolu odpovídala jejich vzpřímené pozici a nenutila je se hrbit. Použití certifikovaných materiálů pro děti je v tomto odvětví samozřejmostí a týká se nejen barev a laků, ale i složení použitých materiálů.

S vyšším věkem a delším pobytem u stolu pak přichází větší důraz na kvalitu židle, její konstrukci, materiály, polstrování a polohování zad i sedáku. Starší děti, které u stolu vydrží již déle při domácích úkolech, malovaní a dalších kreativních a inženýrských činnostech, potřebují židle ergonomické přímo pro děti navržené tak, aby splňovaly nároky na kvalitní a zdravé sezení. V případě rostoucího stolu volíme rostoucí židli na kolečkách či kluzácích. Dorovnání k fixní výšce pracovní desky pomůže židle s kruhovou opěrou na nohy. Dětské pracovní židle rostou individuálně s každým dítětem dle jeho potřeb až do dospělé výšky židle, díky stavitelné výšce a hloubce sedu podporují sezení s pravými úhly jak v loktech, tak kolenou.

Návrh pokoje Miroslava Bienová Little Design
Návrh pokoje Miroslava Bienová Little Design

Stoly pro zdravý vývoj

Nedílnou součástí zdravého sezení je i vhodně vybraný stůl. Předškolní děti nejsou tak náročné na pracovní prostor a jeho uspořádání jako děti starší. Je pro ně důležitá blízkost rodičů nebo sourozenců, často je tak stolek umístěný v obývacím pokoji nebo kuchyni. I pro malé děti se vyrábí rostoucí dětské stolky, které s dětmi rostou první roky, než se vymění za větší, studentské až dospělé.  Pracovní stůl hraje výraznou roli hlavně u prvňáčků, pro které je zároveň důležitým symbolem nástupu do školy. Starší děti také potřebují místo na ukládání a zároveň kreativní práci i hraní. Pracovní deska má být ve výšce tak, aby dítě mělo při kreslení či psaní lokty v pravém úhlu a mělo dost prostoru. Pracovní plocha má být dostatečně velká a doplněná o zásuvky, kontejner nebo poličky na ukládání učení a psacích a výtvarných potřeb.

Naklápění pracovní desky není pro děti nutné, pokud po takové ale touží, je vhodné vybrat stůl alespoň z části s pevnou horizontální plochou pro umístění lampičky, kelímku na tužky apod.

S rostoucím věkem dětí a jejich nároky je také potřeba počítat s prostorem na monitor či notebook, vývody pro elektrické kabely a místem na lampičky, které plochu v případě nedostatku denního světla osvětlí. Veškeré doplňky by měly být umístěny individuálně podle výšky dítěte, blízko po ruce na vhodné straně stolu podle toho, zda je dítě pravák nebo levák, a v blízkosti okna. Lampičky pak vybíráme polohovací, které dostatečně osvítí pracovní plochu.

 

Že by i nějaká ta organizace?

V případě malých dětí je asi předčasné mluvit o organizování věcí a jejich ukládání. Ale i ti nejmenší si rádi vystavují svoje namalované obrázky, vystříhaná zvířátka a jiné vlastní výrobky. K tomu slouží růžné nástěnky, tabule i magnetické stěny. Ty pak doplňují interiér a umožňují obklopit se nejen vlastní tvorbou, ale udělat si tím v prostoru i více místa. Nástěnky se v čase proměňují s dětmi a první obrázky nahradí první písmenka, rozvrhy, pohledy nebo magnetky z cest.

Veškeré potřeby pro děti by měly být v blízkosti stolu, aby byly stále po ruce. Naopak potřeby, které chcete mít při užívání nejmenšími dětmi pod dozorem (nůžky, barvy, modelíny, drobné korálky, lepidla) je vhodné umístit tam, kde na ně ti nejmenší nedosáhnou.

Designérka radí, jak zařídit pokoj pro prvňáčka

Po prázdninách půjde mnoho dětí poprvé do školy a začne jim tak nové životní období. Neznamená to jenom přípravu domácích úkolů a pořízení prvního školního batůžku. Je třeba dítěti poskytnout i dostateční zázemí a obměnit stávající dětskou výbavu pokojíčku.

Kam s nimi?

Děti jsou většinou úplně všude, ale i tak by měly mít svůj koutek na „práci“. Takové místo může být součástí pokojíčku, pracovny nebo obývacího pokoje, stačí totiž správná židlička a stolek a nejmenší se zabaví a zároveň jsou stále s vámi. Jak děti rostou, začínají potřebovat více vlastního pracovního místa a soukromí. Kvalitní stůl je pro začátek dostačující a, pokud s dětmi poroste až do studijních let, je to jen dobře. Čím více děti rostou a tráví čas studiem a vlastními projekty, tím více potřebují svůj koutek, kde se budou moci samy věnovat svým zálibám a úkolům.

Návrh a realizace, variabilní dětský nábytek - studio Little Design
Návrh a realizace, variabilní dětský nábytek - studio Little Design

Podobné články

Píše Jolana Kohoutková

Zabavte, učte a hýčkejte své miminko s hrací podložkou

Sotva se vám narodí miminko, užuž by si chtělo hrát. Ale protože mu chvíli trvá, než se postaví na nohy, je ideální pořídit mu hrací podložku. Ta se totiž stane nejen místem her, ale také zábavného učení. Hrací deky umožňují jak manuální, tak zvukové aktivity, Celý článek

Gabriela Bartošovská

Píše Gabriela Bartošovská

Podzimní polévka z červené řepy

Na podzim je potřeba se jídlem pořádně zahřát! Ať už přijdete s dětmi o víkendu z procházky, hrabání listí, sbírání kaštanů, nebo prostě jen máte chuť na chutnou polévku, tak vám tato zeleninová vzpruha přijde vhod. Celý článek

Zdravé svačinky pro naše nejmenší

Ať už plánujeme jídelníček dětí dopředu nebo daný den, nesmíme zapomenout na svačiny. Svačina by měla být pestrá, zdravá a plná živin a samozřejmě také musí dětem chutnat, což nám děti umí pěkně ztížit. Celý článek

Komentáře