Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Několik tipů, jak dobře sestavit pokoj pro dva sourozence

Datum přidání: 30. 12. 2018

Píše Jolana Kohoutková

Umístit dva různě staré sourozence do jedné místnosti tak, aby spolu vycházeli a každý měl kus toho svého prostoru? Na první pohled skoro neřešitelná hádanka. Východiska však jistě jsou. Podívejte se s námi na užitečné rady, kterými byste se měli při projektování řídit, aby vše dobře dopadlo.

Soukromí na prvním místě

Aby se děti ve svém pokojíku cítily dobře, musí mít každé svůj vlastní koutek, kam může zalézt a kde může provádět všelijaké aktivity. Ideální řešení je, kdy má každý ze sourozenců polovinu pokoje pro sebe. Toho lze dosáhnout například tím, že stěny v dané části budou mít každá jinou barvu, a to čistě podle preferencí obyvatele tohoto kousku místnosti. Další možností je fyzické oddělení těchto dvou polovin. Buďto dělící příčkou, vysokým paravanem nebo třeba regály s policemi na obě strany. Každému z dítek pak dopřejte výzdobu a vybavení podle jeho preferencí a zájmů. Jako třeba dětské křeslo pro ty starší s oblíbeným sportovním motivem nebo hrací koberce pro ty menší.

Bavit se i pracovat

Kromě toho, že by každé dítě mělo mít v pokoji dostatek hraček a místa, kde si s nimi může hrát, musí mít také svůj kout určený především k pracovním, tedy zpravidla školním účelům. I zde platí, že by každý ze sourozenců měl mít svůj stůl, na kterém bude moct psát úkoly do školy nebo si třeba kreslit. Sdílení jedné pracovní desky je často velkým zdrojem svárů mezi oběma dítky. U stolu by pak měl být dostatek šuplíků a přihrádek k organizování a přehlednému uspořádání psacích potřeb, školních pomůcek a všelijakých papírů či učebnic.

Taky hračky by měly mít své jasně dané místo v pokoji. K tomu se skvěle hodí nespočet úložných boxů s mnoha oblíbenými motivy. Pokud si nejste jistí, kam stůl postavit tak, aby se dětem učilo co možná nejlépe, tak obecně platí, že by měl být co nejvíce u zdroje světla. Postavit tedy stůl poblíž oknu je to nejlepší, co můžete udělat. Výběr stolu je také nutné do určité míry podřídit velikosti potomka. Bylo by pro něj totiž více než nekomfortní, kdyby musel sedět vysoko jako „dospěláci“. A totéž platí i pro židle, které musí ke stolu perfektně ladit, co se výšky týče. Ideální variantou je potom tzv. rostoucí nábytek, jehož výšku je možné s postupujícím časem, a tedy i růstem, upravovat.

A spát

Spánek je důležitý. A u dětí to platí obzvlášť, zejména kvůli jejich zdravému vývoji. Proto je potřeba vybrat kvalitní postele a matrace, ale také je vhodně umístit. Pokud nemáte v pokoji dostatek místa na dvě oddělená lůžka, nic se neděje. Pro úsporu místa je vhodná dvoupatrová postel, a to buď v klasickém stylu nebo do písmena L. U té je pod horní postelí ještě místo třeba na skříňku nebo koutek na hraní. Zároveň je dnes na trhu velké množství postelí, které zároveň skrývají i mnoho praktických úložných prostor. Velmi dobrá varianta je pak i palanda s přistýlkou. Ta se hodí kdykoliv, kdy si vaše ratolest pozve kamaráda, který přespí. Co se týče umístění postele, nejlepší bude ji umístit tam, kde není rušno. Postel poblíž dveří tak nebude úplně nejlepším řešením.

Děti vědí, co chtějí

Než se ale pustíte do samotného nákupu nábytku a vybavení do dětského pokojíčku, je určitě dobré do plánování zapojit samotné děti. Budou se bezpochyby cítit ve svém království o mnoho lépe, když si jej pomohou samy vytvořit. Ať už se jedná o nábytek, barvy, ale i o ty nejmenší detaily, jako jsou třeba lampičky na noční stolek.


Teď už se vám jistě podaří sestavit takový pokojík, ve kterém se vašim dětem bude dobře a spokojeně vyrůstat bez zbytečných sourozeneckých šarvátek.

Podobné články

Mirka z Little Design

Píše Mirka z Little Design

Nejen pro školáky. Zdravé a praktické sezení

Znovu se začaly otevírat školky a od září se děti vrátí i do škol. V jarní domácí přípravě byla naplno otestována praktičnost a hravost pokojíčků, heren i koutků v obýváku. Celý článek

Nejlepší výlet s dětmi v horkém létě? Jednoznačně do aquaparku

V horkých letních dnech není zase až tolik možností, kam s dětmi vyrazit. Můžete se zchladit v interiéru zámků, trocha stínu vás potěší na vycházce do lesa, ale zaručeně největší radost uděláte celé rodině výletem do aquaparku. Celý článek

Co s sebou nezapomenout sbalit k vodě

I když nám sluníčko v první půli července nepřálo tak jako jiné roky, příchodu horkých letních dnů se prostě nevyhneme. Dříve nebo později dorazí do všech koutů naší republiky a pak většina Čechů bude řešit jedinou otázku: Kde se zchladíme? Celý článek

Komentáře