Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nemám ovulaci. Dočkám se někdy miminka?

Datum přidání: 5. 2. 2020

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Porucha ovulace představuje jeden z nejčastějších faktorů, který může ovlivnit vaši plodnost. Existují však postupy a metody, které vám i přes tento problém mohou pomoci k vytouženému miminku.

Když budu mít sex v polovině cyklu, otěhotním?

Téměř každá žena, která se rozhodne, že chce dítě, udělá vše pro to, aby se to povedlo. Některé ženy zkouší různé babské rady, jiné upraví svůj jídelníček, užívají kyselinu listovou, zařadí do svého života více pohybu a každý měsíc sledují své plodné dny. Jsou ženy, které poznají, kdy ovulují (pobolívání v podbřišku, bolest prsou, změna konzistence poševního hlenu, lepší čich aj.), jiné si pro jistotu pořídí ovulační testy.

Ovulace přichází zpravidla 12. -14. den cyklu (počítáno od prvního dne menstruace), některé ženy však mají cyklus kratší či delší. Ojediněle se tedy může stát, že ženě s nástupem menstruace právě končí plodné dny.

Proč u mě k ovulaci nedojde?

U části žen k ovulaci bohužel nedochází.  Tzv. anovulace – ve vaječnících nemohou dozrávat folikuly a nedochází k uvolňování zralých vajíček - je jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Na vině může být například hormonální nerovnováha - zvýšená hladina hormonu prolaktinu, špatně fungující štítná žláza, podvýživa nebo naopak nadváha, vyšší věk ženy, ale nejčastější příčinou poruchy dozrávání vajíček je syndrom polycystických ovarií.

Co je to PCOS?

U pacientek se syndromem polycystických ovarií (PCOS) dochází ve vaječnících k tvorbě nadměrného množství drobných folikulů, jež ale následkem hormonální nerovnováhy nejsou schopné dozrát a uvolnit vajíčko. Ženy s tímto syndromem zpravidla nemají menstruaci nebo ji mají nepravidelnou. Hlavním problémem a znakem jsou cysty na vaječnících. PCOS je také spojen s nadměrnou tvorbou mužských pohlavních hormonů, zejména testosteronu a s tím souvisejícími kosmetickými potížemi – mastné vlasy, zhoršená kvalita pleti, nadměrné ochlupení (proto jej také označujeme jako hyperandrogenní syndrom).

Jaká existuje léčba?

Ať už je důvod nepřítomnosti ovulace jakýkoliv - zvýšení příjmu fytoestrogenů (přírodní alternativa k syntetickým hormonům), pohyb, léky či správně zvolená hormonální léčba - vám mohou k miminku pomoci.

Jaký je postup léčby v případě, že je vám lékařem diagnostikováno PCOS?  Nejprve je nutné provést další doplňková vyšetření (ultrazvuk malé pánve, vyšetření hladiny hormonů aj.) a znát spermiogram vašeho partnera, a to z důvodu vyloučení kombinace faktorů neplodnosti. V případě, že je u vás i vašeho partnera vše ostatní v pořádku, může vám lékař předepsat vhodné léky a v rámci hormonální stimulace provádět pravidelné ultrazvukové kontroly. Po užití léků však existuje určité riziko vzniku cyst na vaječnících. Pokud by se u vás našel i jiný problém, bude vám lékařem doporučeno IVF adekvátními metodami. IVF je často tou nejlepší volbou - pravděpodobnost otěhotnění je při tomto postupu největší a zároveň riziko komplikací nejmenší - transferuje se jedno embryo, takže se minimalizuje riziko vícečetného rizikového těhotenství, případně se tak může vyřešit i další, třeba skrytý, faktor neplodnosti.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře