Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nevyvolávejme v dětech nechtěně obavy, strach až fóbie

Datum přidání: 28. 8. 2019

Většina rodičů by ráda, aby jejich děti uměly to či ono, aby se mohli pochlubit, že už v tak raném věku umí, co jejich vrstevníci nezvládnou. V létě je to třeba plavání, v zimě lyžování. Můžeme se snažit dítě naučit plavat, přestože na to není ještě připravené. Možná ani ne tak fyzicky, jako psychicky. Zvláště u dětí, které nemají možnost být s vodou sžité od malička, z časových, finančních, či jiných důvodů s nimi nemůžeme od miminka docházet na bazén, nebo jej nemáme doma. Snadno však v dítku můžeme vypěstovat obavu z vody, odpor k ní, dokonce fóbii, kterou by řadu let odbourávalo. Na všechno je potřeba jít s rozmyslem.

Hoď jej do vody, tak se nejlépe naučí plavat

Slyšeli jste tuhle větu v dětství? Někdo tuto praxi na vás vyzkoušel? Zdánlivá legrace od dospělých provedená dítku s dobrým úmyslem, dokáže napáchat obrovské škody. Nejen, že vám dítě může přestat důvěřovat, ale vodu může díky tomuto zážitku bez odborné pomoci nesnášet, bát se jí, mít z ní abnormální strach.

Učit děti plavat bychom měli v míře, která je jim příjemná. Nemá smysl je nutit, pokud se bojí, nebo je plavání jednoduše nebaví. Nejlepší je učení hrou, pomalé, pozvolné. Dítě nejdříve seznamte s vodou v mělkém bazénku a postupně přecházejte do větší hloubky. Můžete jej nosit, na chvilku od těla oddálit, pak zase pevně chytnout k sobě. Dítě musí vědět, že vám může plně důvěřovat.

Na internetu najdete spoustu návodů, jak děti naučit plavat. Plovací kruhy ani křidélka nejsou vhodné, při plavání překáží, nemůžeme s nimi dobře plavat ani my, kdo to již umíme. Lepší je sáhnout po plovacích deskách, ale i tyči, kterou můžeme při plavání dítku kdykoli podat ze břehu. Nic však nedělejte „silou“, k ničemu dítě nenuťte.

Pavouci, vosy, klíšťata, škvoři…

V létě se setkáváme s mnohým hmyzem, ale i hady, ještěrkami, žábami atd. Jestliže z nich máte obavu, vysvětlete dítku svůj postoj a to, že vaše obava není přiměřená. To pro případ, že by bylo ve vaší blízkosti v okamžiku, kdy vás hmyz vyděsí a začnete křičet. Možná si i vy sami pomůžete tím, že o těchto malých tvorech dětem něco přečtete, vysvětlíte jim, jak se chovají, a proč se tak chovají. Čím více informací o hmyzu máte, tím menší obavy z něj budete mít. Nepanikařte, pokud najdete u dítka přisáté klíště. Třeba by víckrát nechtělo do lesa, nebo na louku, což by byla věčná škoda. Udělejte vše pro to, aby k této a podobným situacím nedošlo, a kdyby ano, buďte připraveni.

Přetrhnu tě, jako hada

Další neplechu v hlavičkách dětí můžeme způsobit v rozčilení. Křičíme nesmyslné výhružky, které si ale děti mohou brát doslovně. Kamarádovi otec jako malému vyhrožoval právě souvětím „Přetrhnu tě, jako hada.“, což si onen kamarád vždy barvitě představil a byl po výhružce naprosto vyděšen. I v dospělosti na to vzpomíná bez úsměvu.

Stejně tak bychom děti neměli strašit stylem: „Kdo nebude spát, pro toho si přijde v noci medvěd.“ Zvláště na letním táboře, nebo i na společné dovolené pod stanem, se z této hloupé výhružky může stát v dětských očích naprostá katastrofa. Komu z nás by se dobře usínalo s vědomím, že pokud neusnu, přijde si pro mne medvěd?! Nebo se stane něco jiného…

Je těžké rozlišit, do jakého věku podobné výhružky berou děti vážně a od kdy už vědí, že v podstatě jen tak „žvaníme“. Děti jsou v tomto velmi individuální, záleží i na tom, kolikáté dítě v pořadí je napomínáno. Prvorození nebývají tak ostřílení, jako jejich mladší sourozenci.

Vývoj miminka 12. měsíc: Z miminka se stává batole, které vše zajímá a umí se prosadit

V albu vašeho děťátka během prvního roku nebude rozhodně chybět první fotografie z porodnice a potom ta s prvním narozeninovým dortem. Dvanáct měsíců uběhlo, ani nevíte jak, a ten uzlíček, který jste nedávno měli strach vůbec pochovat, vás den, co den udivuje novými dovednostmi.

Pozor na bouřky

V létě je spousta bouřek. I tady dětem vysvětlete, oč jde, jak se chovat, abyste byli v bezpečí. Nechovejte se vystrašeně, nevzbuzujte v dětech paniku. I když se vy sami bojíte, snažte se v dětech vyvolávat pocit, že je vše v pořádku. Pokud ale vidíte, že se dítě bojí, nenuťte ho bouřku sledovat. Klidně s ním vlezte do postele a mluvte o něčem jiném. Až bude po všem, vraťte se k bouřce např. prostřednictvím počítače. Najděte video s bouřkou, vysvětlete, jak se počítá vzdálenost bouřky počítáním doby mezi bleskem a hromem atd.

Nenuťte děti dělat to, co nechtějí, když to není nutné. Bobová letní dráha, řetízkový kolotoč, tobogán, to vše jen pokud chtějí. Nepoužívejte doslova hororové výhružky, které by mohly brát naprosto vážně. A stejně tak v nich nevzbuzujte obavy z toho, z čeho máte strach vy sami, snažte se je před svou fóbií ochránit, tedy nevyvolat ji i v nich.

Buďte jemní, vnímaví, buďte dítku správným parťákem. Tak se nechtěných strachů, které byste v něm mohli nedopatřením vyvolat, nebudete muset bát.

Podobné články

Učíme se poznávat barvy. Jak a kdy začít s učením barev?

Poznávání barev patří mezi dovednosti, které se děti učí zvládnout velmi brzy. U předškoláků se pak předpokládá, že poznají širokou škálu barev a často z toho bývají například u zápisu do první třídy děti zkoušeny. Jak a kdy tedy začít s učením barev? Celý článek

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát? Celý článek

Proč dát děti do skautu? Naučí se samostatnosti a rozvíjí se v různých oblastech

Přinášíme další inspiraci na volnočasové aktivity pro děti. V případě, že nehledáte nic jednostranně zaměřeného, můžete zkusit skauting. Jeho obliba rok od roku stoupá a my se vůbec nedivíme. Celý článek

Komentáře