Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nevzdorujme si ani v období vzdoru

Datum přidání: 12. 7. 2017

Spolupracujeme s Nevýchova.cz

Období vzdoru (nebo také první negativistické stádium, první puberta) je normální, důležité, dokonce žádoucí období ve vývoji dítěte, které nastává obvykle mezi 1,5 až 5 lety. Vrchol tohoto období bývá mezi 2. a 3. rokem, tedy ve starším batolecím věku. V této době dochází ke vzniku vlastního já dítěte, dítě začíná rozlišovat své potřeby od svých tužeb, začíná se prosazovat, používat já chci, já nechci, já sám, hledá si rovnováhu mezi vyjadřováním sebe sama, svobodnou vůlí a sebeovládáním.

Proč neposlouchá?

Nemohla jsem si odpustit malou definici období vzdoru, které je strašákem mnoha rodičů. Dostaví se bez varování a co bylo doposud bezproblémové, najednou doprovází množství negativních emocí. Zatímco doteď o všem rozhodovali rodiče, sebemenší pokyn vyvolává u dítěte vzdor. ,,Já nechci tohle tričko. Já se nepůjdu koupat. Já nechci tohle jíst. To je moje!“ Také už jste slyšeli některou z těchto průpovídek?

Gratulujeme, dorazilo k vám období vzdoru. Možná vám připadá, že ať děláte co děláte, vše se setká s neúspěchem prostě jen z principu, dítě si zbytečně vymýšlí… Vy to s ním myslíte nejlíp, tak proč prostě neposlechne? Neposlechne, protože nastala velká změna.
Máte doma samostatně přemýšlející a rozvíjející se osobnost.

Pro vaše dítě je tato situace stejně nová jako pro vás, jenomže vás od sebe dělí roky zkušeností. Zatímco vy máte k dispozici rady odborníků a poznatky ostatních matek, vaše dítě nemá ani dostatečnou slovní zásobu aby vyjádřilo, co se vlastně děje. K dispozici máme tedy pouze to, co nám samo řekne a ono je bohužel velmi snadné vyhodnotit to jako zlobení, které nás vytáčí a zdržuje. Když se však budeme více snažit, rychle porozumíme pozadí celé situace tak, jak ho chápe právě dítě.

Nééé, mojeee!

Krásně celou problematiku vystihuje situace, kterou pro blog Nevýchova.cz sepsala autorka Aneta Boučková: ,,Někam jsme s Filim jeli a já měla příšerný hlad. On měl svůj oblíbený rohlík a já si na cestu vzala croissant s marmeládou, který on ještě nedávno nechtěl ani ochutnat. Teď mi ho ale vzal z ruky a nadšeně se do něj pustil. „Broučku,“ povídám mu, „já nevěděla, že bys chtěl taky. Promiň, to mě nenapadlo. Ale já mám příšernej hlad a potřebuju to sníst.“

Fili se na mě podíval a tvářička se mu celá zkřivila. „Nééé, mojeee!“ zakvílel. Nekonečné dvě minuty plakal a po tvářích se mu koulely veliké slzy. Bylo brzo ráno, takže mi ještě nefungoval mozek – a tak jsem nic neřekla. Jen jsem mu dala pusu do vlasů. Vím, jaký to je, že ne všechno, co na světě chci, je moje. Je to na nic.

Chvíli jsme tam tak stáli, on plakal, já koukala. A pak najednou přestal, jako když utne, a napřáhl ke mně ruku s croissantem tak prudce, až mi oplácl marmeládu o nos: „Dej si, maminko!“ povídá.  Zůstala jsem na něj zírat. Ta jeho obrovská emoce se vůbec netýkala toho, jestli mi „dovolí“ to sníst nebo ne.

Jen si tím potřeboval projít. Jak moc je mu to líto. A pak mě postupně nakrmil celým tím croissantem (a sám si taky jednou kousnul, aby to bylo fér).“

Naslouchejme dětem

Vyplývá z toho jediné. Stejně jako my sami nemáme rádi, když nám někdo vnucuje svůj názor a nepočítá s námi při rozhodnutích, tak i naše děti vnímají podobné emoce. Jen je zatím neumí tak umně skrýt jako my dospělí. A to je dobře, jinak bychom stavěli další zdi znamenající neporozumění místo mostů, které jsou daleko užitečnější.

Raději naslouchejme našim dětem, i když to není vždy jednoduché. Je docela pravděpodobné, že když pochopíme, jak tu a tu situaci vlastně mysleli, mile nás překvapí.

Podobné články

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Jak reagovat, když vaše dítě dbá o svůj vzhled a čistotu přespříliš?

Děti jsou různé, stejně jako my dospělí. Najdete mezi nimi takové, které se rády brodí loužemi, nevadí jim, když se umažou od bláta nebo písku a naopak z toho mají obrovskou legraci. Celý článek

Komentáře