Než otěhotním…

Datum přidání: 19. 9. 2017
fyzioterapeut Kateřina Polášková

Píše fyzioterapeut Kateřina Polášková

Často slýchám od kamarádek, které ještě nemají děti, otázku typu: „Jsem připravena být matkou?“ Moje odpověď je jednoznačná…

Pokud žena začne nahlížet do kočárků cizích maminek, pokud se zarazí, když slyší dětský pláč nebo naopak pookřeje, když vidí dětský úsměv, její hormonální systém, nebo chceme-li jej nazývat biologickými hodinami, jí tímto naznačují, že je připravená přivést na svět svého potomka.

Co by měla žena předtím, než otěhotní dělat?

Rady našich babiček, tetiček či kmotřiček poukazují na domnělou teorii, že „čím mladší, tím lepší.“ Vždyť ony se vdávaly už v sedmnácti letech a půl roku na to byl jejich Pepík na světě. Tudíž žádnou přípravu nepotřebovaly.

Z pohledu fyzioterapeuta však mohu říct, že připravit tělo na těhotenství je velmi důležité a na věku budoucí matky záleží z rehabilitačního hlediska minimálně. Podle mého názoru patří mezi hlavní atributy pro početí miminka (kromě gynekologických) správné rozložení svalového napětí a psychická pohoda nastávající matky.

Správné rozložení svalového napětí

Správným rozložením svalového napětí se myslí rovnováha mezi jednotlivými svalovými skupinami. To znamená, že žádný ze svalů by neměl být ani příliš přetížený ani příliš oslabený.

Odborníci doporučují sérii různých cviků pro otěhotnění, důraz je kladen zejména na posilování břišních svalů. Důležitá je tedy vzájemná souhra a rovnováha mezi jednotlivými svaly.

  • Zapomeňte však na cviky typu „sedy-lehy“ nebo „stříhání nohama“. Při provádění těchto cviků by došlo k přetížení přímého břišního svalu, zatímco ostatní břišní svalstvo by ochabovalo. Následkem by mohlo dojít ke vzniku blokády bederní páteře, vykřivení pánve nebo kostrče, což by mohlo bránit otěhotnění.

Ideální je začít trénovat souhru břišních svalů vleže na zádech s dolními končetinami pokrčenými v kolenou a lýtkami položenými na velkém gymnastickém míči.

V této pozici můžete střídavě odlehčovat jednu a pak druhou dolní končetinu od míče, pokud zvládnete, tak i obě najednou.

V odlehčení je dobré setrvat několik vteřin a pravidelně dýchat.

Nikdy se však nesmíte prohnout v zádech, zvednout ramena od podložky, zaklonit hlavu nebo zadržet dech. Opakovat tuto pozici můžete 5-10x minimálně každý den.

Pokud chcete mít jistotu ve správném provádění cviků, je dobré navštívit odborníka, který pro vás určí vhodné cviky a hlavně zkontroluje správnost provedení tak, abyste jej mohla praktikovat sama.

Co když se otěhotnět nedaří

I když jsou všechna ostatní vyšetření v pořádku a stále nic? Druhým již zmíněným parametrem pro početí miminka je psychická pohoda. Znáte to, okolí vám tvrdí, ať na TO nemyslíte, že to půjde samo. Ale když ono je to tak těžké, nemyslet na miminko, když po něm tolik toužíte.

Já tvrdím trochu odlišný názor. Myslete na TO. Ne však na miminko, ale na své tělo. Na to, jakým způsobem pracuje. Představujte si, jak váš mozek vysílá signál skrz nervové dráhy ke žlázám, které mají za úkol vyplavování hormonů. Díky kterým dojde k uvolnění vajíčka z vaječníků. Lehněte si pohodlně na záda, zavřete oči a jen si představujte, jak vaše tělo pracuje, jak se uvolňuje vajíčko a jak putuje vejcovodem. Berte to jako takovou meditaci. 

Vždyť právě mozek je nejdokonalejší orgán a sama mysl má regenerační schopnost, proto dokáže ovlivnit mechanické pochody uvnitř našeho těla. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost, že pokud se žena ponoří do svého nitra a představuje si, jak mozek vysílá signály, aby se uvolnilo vajíčko, k ovulaci opravdu dojde.

Nutné je také, být přesvědčená, že těhotenství dříve či později nastane.

Proto neustále vysílejte myšlenku, soustřeďte se, buďte psychicky vyrovnané a uvidíte, že se dočkáte zázraku.

Držím pěsti.

Podobné články

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Vaše nejčastější otázky a odpovědi týkající se neplodnosti. 1.část

Co je to neplodnost? O miminko se již pokoušíme déle než rok. Mám nejprve kontaktovat svého gynekologa nebo rovnou navštívit kliniku asistované reprodukce? Musíme být s partnerem v manželském svazku, pokud chceme podstoupit IVF? Kdy a kdo mě informuje o tom, Celý článek

Spolupracujeme s Nevýchova.cz

Manipulace skrytá v pochvale. Je dobré chválit za každou cenu?

V poslední době jsem si víc, než kdy jindy uvědomila, že děti nejsou hloupé. Zrcadlo mi nastavily děti kolem mě, úplně stejné děti, jaké máte kolem sebe vy. O nic víc chytřejší nebo vyspělejší. A právě tyto děti mi ukázaly, že je důležité chválit upřímně. Celý článek

4. měsíc těhotenství: Těšte se na návrat ztracené energie

Je to tak, čtvrtý měsíc je pro většinu maminek vysvobozením z ranních nevolností. Od 14. týdne navíc vstupujete do druhého trimestru, který je bez nadsázky nejhezčím obdobím v těhotenství. Celý článek

Komentáře