Noční kojení aneb co vás může zajímat

Datum přidání: 18. 11. 2017

Častá otázka maminek je, jak je to s nočním kojením. Samozřejmě záleží na věku miminka, ta nejmenší mohou být i v noci kojená po 2 hodinách. A stále platí, že dítě by nemělo být omezované v délce ani častosti pití.

Budit dítě na noční kojení

Pak může nastat ale i opačná situace, kdy dítě spí 4 - 6 hodin. Budit či nebudit? Já zastávám názor, že nebudit, pokud dítě přes den pije častěji a dobře prospívá.

Důležité je, aby mléko v prsou maminku netlačilo, to se pak musí miminko zkusit vzbudit a nebo mlíčko odstříkat.

S přibývajícími měsici se noční kojení stabilizuje a dítě pije méně častěji.

Kdy už v noci není nutné kojit

Po jednom roce by zdravé dítě mělo vydržet bez jídla a pití celou noc. U kojených dětí tomu ale tak většinou nebývá a děti se ještě 1- 2 x za noc budí a vyžadují maminčinu přítomnost, kontakt a prso.

Pokud by dítě začalo prs vyžadovat častěji, přestože se dostatečně najedlo, je potřeba jej tomu návyku odnaučit. Tento stav totiž neprospívá dítěti ani mamince, ani jeden se nevyspí, pak jsou oba nevrlí a unavení.

Jak zamezit nočnímu kojení

Zkuste dítěti vysvětlovat, že mlíčko bude až ráno, až nebude tma, až bude sluníčko apod.. Ve svém rozhodnutí musí být maminka pevná a vydržet 2 - 3 dny, déle většinou odnaučování netrvá. Důležité je i zapojit tatínka, třeba aby vstával v noci místo maminky.

Odstavení od kojení

Dítě může být kojeno s příkrmy do 2,5 let věku, což je i doporučení Světové zdravotnické organizace. Ideální je pokud ve dvojici matka - dítě, je dítě tím, kdo si ukončí kojení. Pokud se maminka rozhodne ukončit kojení první a dítě odstavit, mělo by to být láskyplné, ale rozhodné a je pak na mamince jestli to bude pozvolné, pomalé a nebo náhle. Odstavení od kojení je tím komplikovanější, čím je dítě starší.

Podobné články

Vysvědčení vašich dětí by vás nemělo překvapit, konec školního roku s dětmi oslavte

Je tady konec školního roku a předzvěst blížících se prázdnin, nejšťastnějšího období pro malé i velké školáky. Ne všichni se ale mohou konce června dočkat, stále je totiž spousta dětí, které mají obavy, co na jejich vysvědčení řeknou rodiče. Celý článek

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Embryotransfer. Poslední, ale nejdůležitější krok umělého oplodnění

Léčba neplodnosti může pro mnohé páry představovat dlouhý a fyzicky i psychicky náročný proces. Speciální metody a postupy asistované reprodukce však dokáží touhu stát se rodiči splnit většině neplodných párů. Celý článek

MatkaNaOdstřel

Píše MatkaNaOdstřel

Hřištím zdar!

Po období, kam je položíš, tam je i najdeš, přišla další fáze. Lezení. A sotva jsem zjistila, že z našeho bytu je prakticky smrtonosná past, už si synátor začal stoupat a chodit. Radost to byla veliká. Celý článek

Komentáře