Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Datum přidání: 18. 11. 2017

Častá otázka maminek je, jak je to s nočním kojením. Samozřejmě záleží na věku miminka, ta nejmenší mohou být i v noci kojená po 2 hodinách. A stále platí, že dítě by nemělo být omezované v délce ani častosti pití.

Budit dítě na noční kojení

Pak může nastat ale i opačná situace, kdy dítě spí 4 - 6 hodin. Budit či nebudit? Já zastávám názor, že nebudit, pokud dítě přes den pije častěji a dobře prospívá.

Důležité je, aby mléko v prsou maminku netlačilo, to se pak musí miminko zkusit vzbudit a nebo mlíčko odstříkat.

S přibývajícími měsici se noční kojení stabilizuje a dítě pije méně častěji.

Odstavení od kojení

Dítě může být kojeno s příkrmy do 2,5 let věku, což je i doporučení Světové zdravotnické organizace. Ideální je pokud ve dvojici matka - dítě, je dítě tím, kdo si ukončí kojení. Pokud se maminka rozhodne ukončit kojení první a dítě odstavit, mělo by to být láskyplné, ale rozhodné a je pak na mamince jestli to bude pozvolné, pomalé a nebo náhle. Odstavení od kojení je tím komplikovanější, čím je dítě starší.

Kdy už v noci není nutné kojit

Po jednom roce by zdravé dítě mělo vydržet bez jídla a pití celou noc. U kojených dětí tomu ale tak většinou nebývá a děti se ještě 1- 2 x za noc budí a vyžadují maminčinu přítomnost, kontakt a prso.

Pokud by dítě začalo prs vyžadovat častěji, přestože se dostatečně najedlo, je potřeba jej tomu návyku odnaučit. Tento stav totiž neprospívá dítěti ani mamince, ani jeden se nevyspí, pak jsou oba nevrlí a unavení.

Jak zamezit nočnímu kojení

Zkuste dítěti vysvětlovat, že mlíčko bude až ráno, až nebude tma, až bude sluníčko apod.. Ve svém rozhodnutí musí být maminka pevná a vydržet 2 - 3 dny, déle většinou odnaučování netrvá. Důležité je i zapojit tatínka, třeba aby vstával v noci místo maminky.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Rozumný pomocník při péči o miminko. Obousměrná digitální chůvička značky Babymoov

Drtivá většina nastávajících maminek chystá věci potřebné k péči o miminko již před samotným porodem. Neznám ženu, která by s příchodem nového člena rodiny nepřemýšlela nad tím, co bude a co nebude potřeba. Celý článek

Komentáře

LF Lucie Francánová napsal(a)

Dobrý den, Váš článek se mě dotkl, a tak prostě musím reagovat. Nechápu, jak můžete být laktační poradkyně, když dáváte takové poškozující rady. Vždyť noční kojení je zásadní pro laktaci. Např. ohledně buzení na kojení - pokud spí miminko daleko od matky a má navíc dudlík a zavinovačku, tak se moc na kojení budit nebude. Pokud spí s matkou, budí se přirozeně a synchronizuje spánkový cyklus s cyklem matky, ta se ani pořádně nevzbudí, dá miminku prs k dispozici a oba hned spí. Takže se oba krásně vyspí. S přibývajícím věkem se naopak dítě budí častěji, protože má hodně vjemů, rostou mu zuby... potřebuje ujistit, že je vše v pořádku. Nebudí se hlady! Noční kojení není zlozvyk! Navíc se budí i nekojené děti, to vysvětlíte jak? Dále uvádíte, že WHO doporučuje kojit s příkrmy do 2,5 let, což je lež. WHO doporučuje kojit plně 6 měsíců a dále s příkrmy do 2 let a déle. To samé doporučuje i Česká pediatrická společnost, např. zde: http://www.neonatology.cz/upload/www.neonatology.cz/soubory/csped_suppl_2014_ii.pdf Prosím, neuvádějte nepravdivé informace. Jinak samoodstavení dítěte od kojení se děje mezi 2,5 a 7 lety věku dítěte, až do úplné výměny mléčného chrupu. Většinou se tak ale děje kolem 3 let. Já sama kojím dcerky 11 měsíců a 3,5 roku a jsou zdravé a naprosto "normální". Díky takovýmto článkům "odborníků" se nemůžeme divit, že kojí tak málo žen.

Hana Hutlová Hana Hutlová napsal(a)

Dobrý den paní Lucie, je mi líto, že Vás můj článek popudil. Primárně byl ale napsán pro maminky zoufalé a nevyspalé, protože např. jejich 18 měsíční dítě se budí po hodině, dvou. Reagovala jsem na časté dotazy maminek a mám dojem, že z článku je patrné, že kojení podporuji a jsem ráda za každé miminko, které je dlouhodobě kojené. Musím se ale bránit nařčení, že lžu - doporučení WHO výlučné kojení do 6 měsíců a pak příkrmy do 2 let věku dítěte a výše - však toto ode mne zaznělo. Ano, chybí slůvko "výlučné" kojení, ale měla jsem za to, že je to takto jasné a srozumitelné. V článku jsem reagovala na dotazy těch, které chtějí odstavit , ukončit kojení - i s tím se v praxi jako laktační poradkyně setkávám, ať se mi to líbí nebo ne. V žádném případě je od kojení neodrazuji, ale dle mého názoru je to z článku patrné. Souhlasím s Vámi, že noční kojení není zlozvyk a mrzí mě, že jste si to tímto způsobem vysvětlila. Pokud se děťátko často v noci budí a mamince to nevadí, je to samozřejmě úplně v pořádku.

H Hank napsal(a)

Pani Lucie, musim s vami nesouhlasit. Sve dve deti jsem kojila 20mesicu, sami se mi v te dobe odstavili a kazde spalo samo v postylce, na kojeni jsem nebudila a rozhodne to nikterak nsnabouralo mou laktaci. Deti mi spaly krasne, budily ae cca 2x max 3x za noc a nevidim zadny prinos, aby se mnou spaly v posteli. Nejsem lenoch a kdyz me "volaly" byla jsem s nimi a zadnou ujmu neutrpely. Ted mam treti mimco 1,5 mesice a kojim ji 2x nekdy jen jednou za noc, mame pres 5 kg je spokojena a usina sama v postylce bez place