Noční kojení aneb co vás může zajímat

Datum přidání: 18. 11. 2017

Častá otázka maminek je, jak je to s nočním kojením. Samozřejmě záleží na věku miminka, ta nejmenší mohou být i v noci kojená po 2 hodinách. A stále platí, že dítě by nemělo být omezované v délce ani častosti pití.

Budit dítě na noční kojení

Pak může nastat ale i opačná situace, kdy dítě spí 4 - 6 hodin. Budit či nebudit? Já zastávám názor, že nebudit, pokud dítě přes den pije častěji a dobře prospívá.

Důležité je, aby mléko v prsou maminku netlačilo, to se pak musí miminko zkusit vzbudit a nebo mlíčko odstříkat.

S přibývajícími měsici se noční kojení stabilizuje a dítě pije méně častěji.

Kdy už v noci není nutné kojit

Po jednom roce by zdravé dítě mělo vydržet bez jídla a pití celou noc. U kojených dětí tomu ale tak většinou nebývá a děti se ještě 1- 2 x za noc budí a vyžadují maminčinu přítomnost, kontakt a prso.

Pokud by dítě začalo prs vyžadovat častěji, přestože se dostatečně najedlo, je potřeba jej tomu návyku odnaučit. Tento stav totiž neprospívá dítěti ani mamince, ani jeden se nevyspí, pak jsou oba nevrlí a unavení.

Jak zamezit nočnímu kojení

Zkuste dítěti vysvětlovat, že mlíčko bude až ráno, až nebude tma, až bude sluníčko apod.. Ve svém rozhodnutí musí být maminka pevná a vydržet 2 - 3 dny, déle většinou odnaučování netrvá. Důležité je i zapojit tatínka, třeba aby vstával v noci místo maminky.

Odstavení od kojení

Dítě může být kojeno s příkrmy do 2,5 let věku, což je i doporučení Světové zdravotnické organizace. Ideální je pokud ve dvojici matka - dítě, je dítě tím, kdo si ukončí kojení. Pokud se maminka rozhodne ukončit kojení první a dítě odstavit, mělo by to být láskyplné, ale rozhodné a je pak na mamince jestli to bude pozvolné, pomalé a nebo náhle. Odstavení od kojení je tím komplikovanější, čím je dítě starší.

Podobné články

Píše Zuzana Horáková

Konec rodičovské... Jak se vrátit v klidu zpět do práce

Rodičovská dovolená pomalu končí a vám se blíží nástup zpět do pracovního kolotoče. Jste připravená na trh práce 2018? Podívejte se na to, co vás může zaskočit a jak se připravit. Celý článek

Otec 3000

Píše Otec 3000

Otcovské chvilky: Přebaloval jsem anglického krále

Včera jsem prvně kousnul svého syna. Bylo to z výchovného důvodu. Hrozilo totiž, že z něj vyroste anglický král. Ale pěkně po pořádku. Jindřich je sympatický osmiměsíční kojenec, který se rád plazí a hází po lidech předměty. Celý článek

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Jaké faktory ovlivňují mužskou plodnost? Jak vyšetření mužské plodnosti probíhá?

Ke každému páru je potřeba při léčbě neplodnosti přistupovat individuálně. U některých párů může být neplodnost spojena s jedním faktorem (nedostatečná pohyblivost spermií, neprůchodnost vejcovodů), u jiných se jedná o kombinaci vícero faktorů. Celý článek

Komentáře