Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Datum přidání: 18. 11. 2017

Častá otázka maminek je, jak je to s nočním kojením. Samozřejmě záleží na věku miminka, ta nejmenší mohou být i v noci kojená po 2 hodinách. A stále platí, že dítě by nemělo být omezované v délce ani častosti pití.

Budit dítě na noční kojení

Pak může nastat ale i opačná situace, kdy dítě spí 4 - 6 hodin. Budit či nebudit? Já zastávám názor, že nebudit, pokud dítě přes den pije častěji a dobře prospívá.

Důležité je, aby mléko v prsou maminku netlačilo, to se pak musí miminko zkusit vzbudit a nebo mlíčko odstříkat.

S přibývajícími měsici se noční kojení stabilizuje a dítě pije méně častěji.

Kdy už v noci není nutné kojit

Po jednom roce by zdravé dítě mělo vydržet bez jídla a pití celou noc. U kojených dětí tomu ale tak většinou nebývá a děti se ještě 1- 2 x za noc budí a vyžadují maminčinu přítomnost, kontakt a prso.

Pokud by dítě začalo prs vyžadovat častěji, přestože se dostatečně najedlo, je potřeba jej tomu návyku odnaučit. Tento stav totiž neprospívá dítěti ani mamince, ani jeden se nevyspí, pak jsou oba nevrlí a unavení.

Jak zamezit nočnímu kojení

Zkuste dítěti vysvětlovat, že mlíčko bude až ráno, až nebude tma, až bude sluníčko apod.. Ve svém rozhodnutí musí být maminka pevná a vydržet 2 - 3 dny, déle většinou odnaučování netrvá. Důležité je i zapojit tatínka, třeba aby vstával v noci místo maminky.

Odstavení od kojení

Dítě může být kojeno s příkrmy do 2,5 let věku, což je i doporučení Světové zdravotnické organizace. Ideální je pokud ve dvojici matka - dítě, je dítě tím, kdo si ukončí kojení. Pokud se maminka rozhodne ukončit kojení první a dítě odstavit, mělo by to být láskyplné, ale rozhodné a je pak na mamince jestli to bude pozvolné, pomalé a nebo náhle. Odstavení od kojení je tím komplikovanější, čím je dítě starší.

Podobné články

Biomatky jsou ženy, které chtějí zdravou rodinu i domácnost. Co všechno se snaží změnit

Trend zdravého životního stylu je stále na vzestupu. Ve zdravém duchu, v co nejvíce přírodním, přirozeném, se snaží žít i současné maminky dětí. V různých oblastech života se vrací k dřívějším technikám…Co vše mění a kde se přizpůsobují přírodnímu životu? Celý článek

Nechat dotepat pupečník nebo ne? Jaké jsou výhody pozdějšího oddělení pupečníku?

Ještě nedávno se o významu dotepání pupečníku po porodu tolik nemluvilo jako dnes. Přitom je jasné, že jeho pozdější oddělení má nesporné výhody pro miminko. Odložené přerušení pupečníku schvaluje také Světová zdravotnická organizace, která doporučuje... Celý článek

Jak si užít Vánoce v klidu a bez stresu? Zapojte děti a nesnažte se být dokonalá

Vánoce, svátky klidu, míru, lásky a pohody. Ano, to vám řekne téměř každý při odpovědi, jak si představuje nejkrásnější svátky roku. O tom, že tomu předchází shon a stres se už mluví méně. Každý chce mít přece dokonalou domácnost a málokterá maminka přizná, Celý článek

Komentáře