Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Nošení dětí už dávno není záležitostí alternativních divoženek. Co je dobré vědět

Datum přidání: 26. 6. 2019

Nošení dětí už dávno není záležitostí alternativních divoženek v batikovaných halenách. Nošení dětí, ať už v šátku, nosítku nebo třeba v krosně se pro své nesporné výhody rozšířilo mezi maminky po celém světě a pokud byste se i vy ráda pustila do nosícího dobrodružství, pak je pro vás tento článek jako stvořený. Probereme společně základní informace i možná úskalí a poradíme, na co si dát pozor při výběru správného nosícího pomocníka.

Proč nosit a jak často?

Mezi prvotní důvody, proč se maminky rozhodnou pro nošení dětí často patří situace, kdy se neosvědčí tahat s sebou kočár. Může jít o cestu autobusem, výlet lesní stezkou nebo nákup v přeplněném obchodě s úzkým prostorem mezi regály. Nošení obecně totiž poskytuje volné obě dvě ruce a daleko méně omezuje pohyb matky a dítěte v prostoru. Kromě toho přirozeně naplňuje touhu dítěte po kontaktu s matkou, která je tím naplněna ve vrcholné míře.

Snad každá nosící maminka se setkala s dotazem, zda se nebojí, že své dítě nošením příliš rozmazlí nebo zabrzdí ve vývoji. Nošení je v tomto ohledu samoregulační - 24 hodin denně se nosit jednoduše nedá. Maminka i dítě mají své potřeby a pokud je nošení už příliš dlouhé, ozvou se signály, které nepůjde přehlížet. Ať už to bude bolest zad, které se ovšem při péči o malé dítě vyhnout nedá nebo dítě, které se z nosítka vzpíná a touží objevovat svět.

Jak vypadá správné nošení?

Nejoblíbenějšími pomocníky při nošení dětí jsou šátky a nosítka. Šátky jsou naprosto vyhovující už při nošení novorozenců, jen je potřeba zvolit správný úvaz a také typ (délka, materiál) šátku. Nejběžnějším úvazem je takzvaný dvojitý kříž s kapsou, na jehož navázání se dá najít na internetu spousta návodů a s trochou praxe jej zvládne každá maminka za pár desítek vteřin. Při prvním navázání není vůbec na škodu mít u sebe někoho, kdo má s šátkováním zkušenosti a poradí vám, kde jsou v úvazu nedostatky, co je potřeba přitáhnout a co povolit.

Při nošení v šátku i v nosítku je důležité, aby poloha dítěte byla ergonomická, což znamená především splnění správného podsazení, kdy poloha zadečku a zádíček tvoří písmeno C čelem k matce a nožičky jsou na matce rozloženy do písmena M.

Na co si dát pozor při výběru nosítka?

Obecně lze říct, že ergonomické nosítko není nikdy to, ve kterém lze nosit dítě na břiše matky čelem od ní, ať už tvrdí výrobce cokoliv. Pokud jsou vaše finanční možnosti omezené, nevyplatí se investovat do levnějšího nosítka bez patřičných parametrů, taková koupě by vás brzy dohnala bolestí vašich zad a pláčem miminka, kterému by se v nosítku nelíbilo. Raději zvolte bazarové nosítko, ale vždy dbejte na to, aby odpovídalo váze a věku miminka, šlo v něm dobře podsadit a látka mezi nohama dítěte byla od kolínka ke kolínku.

Nejlepší je samozřejmě nosítko před samotnou koupí vyzkoušet, ale při nákupu přes e-shop nesáhnete vedle u značek KiBi, Tula či Manduca. Pokud bude mít nosítko Tula navíc přívlastek FTG, je vhodným nosítkem na celé nosící období, od narození až zhruba do 20 kg váhy dítěte.

Pokud vás problematika nošení zaujala a chcete vědět opravdu vše o ergonomickém a pohodlném nošení dětí, doporučujeme zapátrat na sociálních sítích po skupinách, které se tématu nošení dětí věnují. Existují také různé regionální skupiny, na jejichž srazu bývá možnost vyzkoušet si nosítka a mít tak zkušenost před samotnou koupí. I když se vám možná na první pohled zdá informací příliš, nedejte se odradit prvotním dojmem od samotného nošení, které vám péči o dítě nebývale usnadní.

Podobné články

Stěhujeme se na MALL.cz. Čekají na vás jen samé výhody

Milé maminky, máme pro vás důležitou novinku - Stěhujeme se na MALL.cz. A důvod je jednoduchý. Chceme vám poskytnout nejširší nabídku dětského zboží za ty nejlepší ceny na trhu. Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Píše Michaela Černá

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok? Celý článek

Komentáře