O dalším dítěti nechce manžel ani slyšet. Já po něm ale toužím

Datum přidání: 23. 8. 2018

Věty, které slyším ve svém okolí čím dál častěji. Zatímco málokterá žena si přeje zůstat u jednoho dítěte, mnoho mužů to vidí jinak. Jedno, případně dvě děti jim úplně stačí. Jak z toho ven? Přizpůsobit se partnerovi a touhu po dítěti potlačit (pokud je to vůbec možné) nebo přitlačit na pilu? O kompromisu se v tomto případě nedá asi mluvit…

Můj muž je naprostá výjimka, ten toužil po velké rodině vždy, já se té představě nebránila, a tak nyní vychováváme čtyři děti. I když je to fuška, neměnila bych. Byly ovšem doby, kdy jsem si více než jedno dítě nedokázala ani představit.

Bohužel mám ve svém okolí čím dál více kamarádek, které po dalším dítěti touží, ale jejich partneři již ne. Když jsme toto téma otevřeli v práci, překvapilo mě, kolika mužům stačí jen jedno dítě. I když údajně většina z nich měla představu alespoň dvou dětí, tak je tato myšlenka po zkušenostech s vlastním potomkem přešla. Důvody jsou přitom různé – od změny životního stylu, až po finanční zátěž.

„Jsem ze dvou dětí a vždy mi přišlo přirozené mít dvě děti. Ovšem po tom, co se nám narodil syn, který první měsíce doslova prořval, jsem změnil názor. Manželka si myslela, že mě to přejde, až syn trošku vyroste. Nyní jsou Patrikovi tři roky a žena se vrátila do práce. Konečně máme díky prarodičům i volné víkendy a můžeme zase začít trochu žít. A popravdě mě představa, že budeme muset s miminkem vše absolvovat znova, docela děsí. Jsem asi sobec, ale jedno dítě mi naprosto stačí. Syna miluju, je už ve věku, kdy se s ním dá ledasco podniknout, ale další dítě? Po tom už opravdu netoužím, navíc mi bude brzy čtyřicet a nechci být starým tátou,“ svěřil se nám kolega Pavel s tím, že jeho žena o miminku neustále mluví, ale on si za svým názorem stojí.

Přesvědčovat nebo si další dítě vynutit?

Moje kamarádka Katka nedávno porodila třetí dítě, přestože její manžel o dalším potomkovi nechtěl ani slyšet. Už mají doma dvě školačky a Katka je již osm let doma, po mateřské se do práce ještě nevrátila. A jak to tak vypadá, jen tak se do ní nevrátí. Zatímco ona na něj několik let tlačila, aby měli další dítě, on nechtěl. Důvod byl prostý, sám živí celou domácnost a mají se co ohánět, aby splatili hypotéku a další výdaje. Jenže Katka to vzala do svých rukou, a i když Jirkovi tvrdila, že bere antikoncepci (kterou nebrala), tak otěhotněla. Řekla mu to až na konci prvního trimestru. Jirka byl sice nejprve naštvaný, že na něj udělala podraz, ovšem dnes je rád, protože se jim narodil vytoužený chlapeček. Jenže je toto správná cesta? Ne každý muž totiž neplánované těhotenství přijme takto v klidu.

Pořídit si dítě bez souhlasu partnera a lhát mu? I když muž, který nejprve dítě odmítal, si k dítěti najde vztah, přece jen to partnerským soužitím může zamávat. Nedůvěra není nic, co by mělo mít v partnerství místo.

Jak z toho ven?

Existuje jen jedno východisko, a tím je dohoda. Většina psychologů se shoduje v jednom - pokud se partneři nedohodnou, další dítě by přijít do rodiny nemělo. Jenže říkejte to ženě, která po dalším dítěti touží a nemyslí na nic jiného. Občas nakonec tatínka přesvědčí samotný potomek, který v určitém věku začne o sourozencích mluvit. Jindy tomu chce nechat čas, protože muži (a nejen oni) nemají rádi, když se na ně tlačí. Psychologové doporučují také toto téma na chvíli uzavřít a vrátit se k němu po nějaké době.

Když už ale téma dalšího dítěte otevřete, ptejte se na důvody, proč další dítě nechce. Zkuste se také vcítit do pocitů muže a zhodnotit to z jeho pohledu. Přece jen, pokud budete chtít třetí nebo čtvrté dítě, je to jiné, než když toužíte po druhém. U větších rodin totiž musíte počítat s výraznou změnou životního stylu a do výchovy a péči o domácnost se musí zapojit oba rodiče. Vše navíc závisí na věkovém rozdílu mezi dětmi.

Buďte otevření k názorům druhého, vyslechněte si jej a neuzavírejte se do sebe. V partnerství je totiž láska, otevřenost a důvěra to hlavní.

A jak to máte vy? Kolik máte dětí a shodli jste se s partnerem na počtu potomků?

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Mateřská dovolená v roce 2019 a její výpočet

Mateřská dovolená je bezpochyby spojena s radostnými situacemi. Jedinou chybkou v jinak veselém období je povinnost řešit peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Jak ji získat a jak na výpočet mateřské v roce 2019? Celý článek

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat? Celý článek

Je vhodné dávat dětem sliby?

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému... Celý článek

Komentáře