Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Datum přidání: 15. 8. 2019

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí.

Možná si říkáte, jestli není speciální oblečení pro děti zbytečnost, když stejně většinu času tráví ve stínu a proti slunci je bude chránit krém s vysokým ochranným faktorem. Jenže kdo chce dítě pořád mazat krémem? Takhle máte jistotu, že se vám potomek na určitých místech nespálí. Dětská pokožka je totiž mnohem citlivější, takže vyžaduje speciální pozornost, a ne všechny krémy jsou pro nejmenší vhodné, zejména potom pro miminka s citlivou pokožkou. Ano, můžete koupit opravdu kvalitní opalovací krém, ale počítejte s tím, že investice do něj může být stejně vysoká jako do speciálního oblečení.

Navíc používáním UV oblečení snížíte riziko alergie na sluníčko. Ta se projevuje nejčastěji vyrážkou podobnou kopřivce, červenými pupínky nebo puchýři.

„Jako dítě jsem se neopalovala vůbec dobře. Jen co jsem vylezla na sluníčko, spálila jsem se a měla jsem na hrudníku mokvající puchýře. Rodiče to řešili tím, že mi dávali bílé tričko, abych se nespálila, ale stejně to nepomáhalo. Možná i kvůli zážitku z dětství jsem u svých dětí velmi opatrná. Nikdy bych nedopustila, aby se mi spálily tak, jak jsem to zažívala každé prázdniny já. UV oblečení tak nedávám jen dceři a synovi, ale nosím ho k vodě také,“ prozradila nám maminka Míša z Prahy.

Co znamená UPF a jak oblečení vybírat?

UV faktor prodlužuje přirozenou dobu pobytu na slunci. Při nákupu tohoto oblečení se setkáte s označení UPF (ultraviolet protection factor neboli faktor ochrany proti ultrafialovému záření). U oblečení s tímto označením si můžete být jisti, že prošlo testováním podle předepsaných norem. Číslo UPF ukazuje, jaká část UV záření přes oděv pronikne. Zároveň ukazuje poměr, za jak dlouho dojde ke spálení kůže bez ochrany a s ochranou, podobně jako je tomu u SPF (sun protection factor) u opalovacích krémů.

Jen pro srovnání, například tričko s UPF 50+ pohlcuje až 98 % slunečního záření. To se nedá s klasickým bílým bavlněným tričkem srovnat. Obyčejné bílé bavlněné tričko má UPF asi 7. Je třeba zmínit, že u klasického oblečení hraje roli také barva. Tmavé barvy sice sníží procento propuštěného světla, ale zase se více zahřívají na slunci. Takže si stejně nevyberete…

Stupně ochrany UPF

  • UPF 15–24 – dobrá ochrana, je blokováno až 95,9 % UV záření
  • UPF 25–39 – velmi dobrá ochrana, je blokováno až 97,4 % UV záření
  • UPF 40–50+ - výborná ochrana, je blokováno až 98+ % UV záření

Oblečení nejen pro děti

Oblečení s UV filtrem se vyrábí jak pro děti, tak pro dospělé, ale co si budeme povídat, nabídka je mnohem širší pro děti. Obecně patří mezi nejoblíbenější kousky trička s dlouhým rukávem. Velmi oblíbené jsou i dlouhé nohavice, praktické overaly u miminek a také pokrývky hlavy s prodlouženou ochranou na uši a krk.

Co se týče péče o oblečení s UV ochranou, tak jeho údržba je snadná a stejná jako například u plavek. Stačí jej opláchnout ve vlažné vodě, případně vyprat na nízký stupeň. Vyhněte se však sušení na přímém slunci.

Zásady pobytu na sluníčku s dětmi

Při venkovních aktivitách však nespoléhejte jen na to, že je váš potomek chráněn kvalitním oblečením. Snažte se vyvarovat pobytu na přímém slunci v dopoledních hodinách, kdy je sluneční svit nejintenzivnější. Pokožku dětí pravidelně kontrolujte a místa, která nejsou chráněna oděvem, nezapomeňte promazat ochranným krémem. A nezapomeňte ani na sluneční brýle.

Podobné články

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Letošní zima je zatím velmi mírná, ale to neznamená, že ještě nedá o sobě vědět. Je proto dobré být připraven. Víte, jak obléknout novorozence do zimy a jaké vybavení na zimní radovánky pořídit školákům? Poradíme vám. Celý článek

Zápisy do prvních tříd 2020: Vše, co potřebujete vědět

Máte doma předškoláka, který se letos chystá k zápisu? V tom případě se vám bude hodit náš stručný přehled, ve kterém se dozvíte, kdy se zápisy konají, co budete s sebou potřebovat, co by mělo dítě před nástupem umět a co dělat, Celý článek

Zázračné doteky. Masírování miminka jako krásný rituál

Na bolest bříška, ale také jako příjemný rituál před spaním. Naučte se masírovat miminko a užívejte si vzájemné chvíle. I to sebeneklidnější miminko se při masáži uklidní, jemné doteky ho potěší Celý článek

Komentáře