Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Obličejové rozštěpy u dětí se dají už dobře napravit. Hlavně si nic nevyčítejte

Datum přidání: 30. 9. 2019

Obličejové rozštěpy patří k nejčastějším vývojovým vadám u dětí. Z dostupných informací vyplývá, že u nás na 700 zdravých dětí připadá jedno dítě s rozštěpem. Kdy rozštěp vzniká a jaká léčba čeká miminko po narození?

Přestože rozštěp v obličeji patří k vážným vývojovým vadám, díky dnešní medicíně se dá velmi dobře napravit. Rozštěpové vady způsobují nejen viditelné vady v oblasti nosu, rtu nebo čelisti, ale mají i velký vliv na funkci dýchání, kousání, polykání a v neposlední řadě i na tvorbu řeči. „I když odstranit vadu současná lékařská věda nedokáže, má léčba vést k co možná nejdokonalejšímu výsledku,“ uvádí na webových stránkách Rozštěpové centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady s tím, že nedostatky ve vzhledu nemocného a vadný mluvený projev, zhoršená srozumitelnost řeči, mohou být bohužel příčinou zhoršení uplatnění ve společnosti. Jak ale potvrzují mnohé příběhy, šance na kvalitní život je velká a léčba jde stále dopředu.

Kdy vzniká rozštěp

Rozštěp vzniká během vývoje plodu v děloze tím, že základy tkání, které se přibližují a spojují v oblasti obličeje, se nesetkají správně a ke spojení v některém místě nedojde. Zmíněná vada může postihnout buď ret, patro, případně i čelist. Mezera bývá jednostranná nebo oboustranná, tedy vpravo i vlevo od střední roviny.

Typické rozštěpové vady obličeje vznikají poruchou formování primárního a sekundárního patra mezi osmým až jedenáctým týdne těhotenství datovaného dle data prvního dne poslední menstruace. Nejkritičtějším obdobím pro vznik rozštěpu je podle informací uvedených na Šancedetem.cz desátý gestační týden těhotenství.

Procento dětí rodících se s rozštěpem je poměrně vysoké: 1 dítě na zhruba 700 porodů. Důvody jsou genetické nebo jsou způsobeny zevními vlivy a různými škodlivinami působícími na plod. Například zvýšené riziko je u těhotných žen, které prodělaly zarděnky v prvním trimestru nebo jsou silné kuřačky či alkoholičky. Riziko vzniku rozštěpu mají také těhotné ženy s cukrovkou a epilepsií, které užívají antiepileptika obsahujícími valproáty.

Pokud má dítě rodiče s rozštěpem, pravděpodobnost výskytu rozštěpu je i u miminka vyšší. Stejně tak se riziko zvyšuje u dětí, jejichž sourozenec se s touto vadou již narodil. Za vznikem rozštěpové vady obličeje stojí zpravidla společné působení více faktorů, proto není na místě, aby si žena cokoliv vyčítala.

Lze rozštěp rozpoznat již v těhotenství?

Ano (ale nikdy to není stoprocentní), a to buď ultrazvukem nebo na magnetické rezonanci. Z krve ani z odběru plodové vody se rozštěp u plodu nepozná. Rozštěp obličeje se obvykle zjistí až okolo 20. týdne těhotenství během screeningu vrozených vad plodu. Rozsáhlejší vadu lze zachytit ovšem již dříve při prvotrimestrálním screeningu. Pokud se objeví podezření na výskyt obličejového rozštěpu, je těhotná žena odeslána na ultrazvukové vyšetření do specializovaného centra. Výjimkou není ani to, že se rozštěp u dítěte zjistí až po narození, i přestože žena absolvovala všechna potřebná vyšetření.

Nezapomínejte na kyselinu listovou

Ukázalo se, že užívání kyseliny listové ještě před těhotenstvím má významný vliv na snížení rizika vzniku rozštěpu. Ideální je začít kyselinu listovou užívat alespoň tři měsíce před plánovaným těhotenstvím.

Jak se rozštěp léčí

Léčba rozštěpů začíná hned po narození a může trvat až do dospělosti. Vše se odvíjí od rozsahu vady. O dítě pečují dlouhodobě plastický chirurg, ortodontista, logoped i další odborníci. Výsledky operací jsou u nás naštěstí výborné a lékaři rodiče hned po porodu seznámí s tím, jaký bude postup v jejich případě.

Nejprve je třeba rodičům poradit s krmením, část dětí může být kojena, některé potřebují dokrmovat ze speciálně vyráběných lahví a saviček pro tyto děti. Někdy dítě při velkých rozštěpech nemůže správně sát, protože nevytvoří podtlak v ústech, která jsou spojena s nosní dutinou. Pak se kojení nedaří.

„Původně se operace rozštěpů rtu prováděly ve věku tří až šesti měsíců po narození dítěte. Celosvětovým trendem začal však být v posledních let novější přístup, a sice metoda časné operace rtu, která se provádí již do sedmého dne po narození. Jizvy po této časné operaci nejsou na obličeji dítěte takřka rozpoznatelné. Navíc jsou tyto děti prakticky ihned přikládány k prsu a mohou být i plně kojeny. Při této časné operaci jsou dětem do nosu zaváděny takzvané nostrilky – silikonové fixátory nosních dírek, které podpírají nos a napomáhají tomu, aby byl rovný a symetrický. Tyto fixátory děti nosí většinou pouze během prvního roku po narození,“ uvádí na webu Sancedetem.cz, který se specializuje na informace z oblasti ohrožených dětí v České republice.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře