Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Očkováním proti klíšťové encefalitidě

Datum přidání: 29. 5. 2020

Už koncem února a začátkem března jsme mohli pozorovat, že klíšťata začínají být aktivní. Teď v teplých měsících již mají klíšťata doslova zelenou, a protože nás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou, je vhodné se před ní chránit očkováním. Nakazit nás mohou však i komáři a jiný hmyz, který saje krev. Dokonce i nedostatečně tepelně zpracované kozí, ovčí či kravské mléko může být zdrojem nákazy.

Jak očkování probíhá

Je důležité vybrat si vakcínu podle místa, kde se nejvíce zdržujeme. Pro nás je účinná středoevropská vakcína. Očkuje se ve třech až čtyřech dávkách a pozitivní je, že na očkování přispívají zdravotní pojišťovny. Příspěvek se pohybuje v rozpětí 500 Kč až 1500 Kč, rozdíl je v úhradě pro děti a dospělé. První a druhá dávka by měla být podána v intervalu 1–3 měsíce. Jestliže chce pacient dosáhnout imunitní odpovědi rychle, lze druhou dávku podat již za dva týdny po první. Co se týče třetí dávky, ta se podává za 5–12 měsíců po druhé dávce. Ochranná hladina po druhé dávce je více než 90 %, po třetí dávce je to 96–99 %.

Jak odstranit dítěti klíště? Raději viklat, než točit

Do lesa vyrážíte zásadně v dlouhém oblečení, a ještě před odchodem se nastříkáte repelentem a nezapomenete na vysoké boty a čepici. I když se snažíte chránit sebe i děti před klíšťaty sebevíc, ne vždy se to podaří. Co tedy dělat, když objevíte přisáté klíště?

Očkovat je vhodné kdykoli během roku ať už u dětského lékaře, nebo v očkovacích centrech, které působí po celé ČR. Vakcína začne působit po čtrnácti dnech od podání, což je nutné vědět např. chcete-li očkování stihnout před plánovanou dovolenou na horách. Očkování po podání všech dávek působí tři až pět let.

Očkování od jednoho roku

Jestliže se obáváte, zda vaše malá ratolest může být naočkována, vězte, že existuje vakcína proti klíšťové encefalitidě ve variantě právě pro děti. Přesněji pro děti od jednoho roku. Děti totiž mohou klíště stejně snadno, jako dospělí, „chytnout“ ať už při hraní se venku, ale i se zvířátkem. Vhodnou vakcínu vám doporučí ošetřující dětský lékař.

Kromě očkování chraňte děti i vhodným oblečením, tedy jdete-li do vysoké trávy, oblečte jim pevnou vyšší obuv, dlouhé kalhoty. Měly by být nastříkány repelentem proti klíšťatům, který působí tak, že dělá nastříkanou osobu pro klíšťata neviditelnou. Po pobytu v přírodě dítě kompletně prohlédněte a najdete-li klíště, ihned jej odstraňte. Dle lékařů je hrozba nemoci velmi nízká, pokud dojde k odstranění klíštěte do dvou hodin od přisátí.

Podobné články

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Lymská borelióza přichází často pár týdnů po napadení přenašečem

Mezi infekční onemocnění, kterých je velká řada, patří i lymská borelióza. Vyvolávají ji bakterie Borrelia burgdorferi a do našeho těla se dostává ze zvířat. Nejčastějším přenašečem je klíště, ale i blecha, ovád, komár nebo bzikavka. Celý článek

MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Režimová opatření při průjmu dítěte

Průjmová onemocnění u dětí nejsou ničím vzácným a maminky se s nimi setkají pravděpodobně už v první roce věku dítěte. Průjmy, jejich příčina a léčba jsou jedna věc, druhá jsou pak režimová opatření. Jak vlastně dětem při průjmových onemocněních vařit, co smí Celý článek

Komentáře