Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Od bolesti u porodu vám nemusí ulevit jen epidurál. Jaké jsou další možnosti?

Datum přidání: 10. 10. 2019

Blížící se porod vyvolává v mnohých ženách obavy, jak zvládnou bolest. Některé se bolesti bojí tak moc, že už dopředu mají jasno, že bez tišících prostředků se neobejdou. Jiné to nechávají na situaci. Připravili jsme proto pro vás přehled možností, které jako rodička máte.

Bát se porodu je přirozené. Určitá míra obav neublíží, ale je důležité, aby strach ženu zbytečně neparalyzoval. Vyděšená žena bude totiž mnohem silněji prožívat bolest. Jak se totiž ví, tak velký strach nebo stres blokují produkci endorfinů, které jsou důležité proto, aby během kontrakcí mírnily bolest a přispívaly k tomu, že rodička na porodní bolest brzy zapomene.

Každá žena vnímá bolest jinak

Prožívání bolestí je zcela individuální, protože každá má jiný práh bolesti a také k porodu jinak přistupuje. Není proto na místě odsuzovat ženy za to, že mají z bolesti strach a chtějí si od ní ulevit. Už i známý lékař, psycholog a fyziolog I.P.Čechov tvrdil, že pokud je bolest vnímána jako zdravá a pozitivní, je možno si na ni zvyknout a tzv. práh bolesti posunout. K tomu jsou vhodné například různé afirmace během porodu, kdy žena může každou bolest vnímat jako další krok při výstupu na horu, na jejímž vrcholu se setká se svým miminkem.

Ne každá žena se ovšem umí takto „naladit“ a využívat tzv. hypnoporodní techniky k tomu, aby se dokázala uvolnit. V takové případě je možno zvolit některou z metod tišení bolesti. Jaké tedy máte možnosti?

Tokofobie

Opravdu velké obavy z porodu zažívá pětina žen, přibližně dvě procenta trpí chorobným strachem, tzv. tokofobií. Jedná se o psychické onemocnění a v takovém případě je na místě vhodná terapie.

Epidurální analgezie

Epidurální analgezie, tzv. epidurál patří mezi oblíbené a účinné metody tlumení bolesti. Jak funguje? Do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu se speciální tenkou jehlou vstříkne malé množství směsi lokálního anestetika a opiátu. Místo vpichu je v oblasti horní bederní páteře, hloubka je individuální (4–6 cm). Je důležité, aby látku podával zkušený anesteziolog. Vhodný okamžik podání epidurální analgezie určí porodník. Užití epidurální anestezie snižuje bolest během porodu, ale nezaručuje bezbolestný porod. Katetr s epidurálem je ženě ponechán po celou dobu porodu a je vyjmut až při opuštění porodního sálu. Někdy se stane, že žena porodí mnohem později, než se předpokládá a další dávka epidurálu již není možná, takže se bolesti stejně nevyhne. „Epidurál jsem si nechala píchnout během prvního porodu, který byl dlouhý. Chvíli po vpichu jsem necítila nohy, to naštěstí odeznělo. Bohužel jsem od podání dávky porodila až za pět hodin, kdy jeho účinek již nezabíral, takže jsem porodní bolesti vnímala. Nicméně i tak jsem byla spokojená, protože jsem si během té doby mohla trochu odpočinout,“ svěřila se Lenka.

Anketa

Využila jste/využijete tišící prostředky?

ano
48% hlasů
ne
52% hlasů

Entonox

V poslední době se do popředí zájmu dostává tzv. Entonox, což je směs medicinálního „rajského“ plynu a kyslíku, který žena vdechuje. Entonox se používá, pokud je bolest mírné až střední intenzity a omezeného trvání a jestliže je zapotřebí tlumit bolest a je očekáván rychlý nástup a ústup účinku. Entonox tlumí bolest již po několika nádeších a tlumivý účinek mizí po několika minutách od ukončení podávání. „S Entonoxem jsem rodila už dvakrát a nemůžu si ho vynachválit. Nebylo to tak, že bych bolest necítila, ale spíš jsem byla ve větší psychické pohodě. Díky Entonoxu jsem se lépe uvolnila a porod probíhal naprosto hladce,“ nedá na „rajský“ plyn dopustit Iveta.

Entonox má poměrně rychlý nástup a nízké procento vedlejších účinků. Většina nemocnic ho nabízí za příplatek.

Další možnosti

Proti bolesti se v porodnické praxi využívá celá řada léků, které jsou rozděleny do kategorií na léky tlumící bolest, léky proti strachu, léky na podporu děložních stahů a další. Od bolesti také mohou ulevit lokální anestetika. Způsobů tlumení bolesti je mnoho, je ale na personálu, aby ženě dokázal navrhnout pro ni nejvhodnější metodu. Žena by měla být zároveň informována o možných rizicích, která s sebou daná možnost nese.

Není porod jako porod. I vy hodně ovlivníte, jaký bude

Naše maminky asi nad tím, kde a jak budou rodit, vůbec nepřemýšlely. Bylo to totiž pevně dané a neměnné. Šup do porodnice, ve všem poslechnout lékaře a sestry, na nic se neptat, na nic si nestěžovat a pak hurá konečně domů, do svého. Dnes je vše jinak.

Podobné články

Nikdy není pozdě začít si plnit své sny. Ani s dětmi!

To, že máte děti, ještě neznamená, že musíte rezignovat na své koníčky nebo že už nemáte právo na sny. A nemyslíme tím, že si jednou v klidu vypijete kafe, ale že se třeba rozhodnete studovat vysněný obor, začnete se učit cizí jazyk Celý článek

Investice do kojící podprsenky se vyplatí

Kojící podprsenka by měla mít místo v každém prádelníku kojící ženy. Má spoustu pozitiv pro potřeby ženy. Dokáže ulevit zádům, dává oporu prsům, kojení s ní je pohodlnější … Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Komentáře