Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Od narození: jak vybrat pediatra

Datum přidání: 30. 6. 2016
Michala Knězková

Píše Michala Knězková

Vítám vás u nového seriálu. V několika následujících měsících tu pravidelně přibude článek zaměřený na pediatrickou péči od narození děťátka až po odevzdání dokumentace praktickému lékaři pro dospělé.

Vždy se pokusím shrnout, co můžete na které kontrole očekávat, na co se zaměřit, co by vás mohlo překvapit a o čem přemýšlet. Budu snažit psát objektivní informace a vycházet budu s tím, co znám „od nás“.

První díl

Dnešní, první díl, bude malinko atypický, protože jako jediný se bude týkat doby, ve které ještě své maličké nedržíte v náruči. Shánění toho vašeho pediatra. Nač dát při výběru pozor, na co se optat a zda se s lékařem setkat již před porodem.

Vybrat praktického lékaře pro děti a dorost je situace, které je vhodné věnovat pozornost. Právě s ním se budete vídat (zejména v prvním roce života děťátka) velice často a je vskutku důležité, aby se vytvořila vzájemná důvěra a respekt.

Na co se při výběru zaměřit, co může pomoci najít toho pravého lékaře pro nově příchozí miminko?

 • Někomu by se mohlo zdát, že mezi pediatry dnes máme poměrně velký výběr. V prvé řadě bych však tento výběr zúžila na okolí bydliště. Pochopíte velice brzy, že je více než praktické mít dětského lékaře „po ruce“. V prvním roce se uvidíte často, v případě trápení miminek ještě častěji a krátký dojezdový čas velice uvítáte.
 • Pokud máte ve svém okolí větší výběr, doporučuji dát i na osobní doporučení maminek  z okolí. Je pravda, že názory maminek jsou subjektivní, nicméně můžete se tak dovědět i důležité informace a usnadnit si další kroky ve výběru. Samozřejmě ani osobní zkušenost jiných maminek ještě není zárukou, že si s lékařem sednete, zvyšuje to však vzájemné šance.
 • Zjistěte si, zda vámi vybraný lékař přijímá nové pacienty. Čím dál častěji se stává, že má ordinace již naplněnou kapacitu a bylo by nemilé se toto dovědět krátce před porodem. Zjišťujte tedy tyto informace včas.
 • Svého lékaře navštivte ještě před porodem. Nic nedá, víc než osobní setkání s lékařem. Pokud lékař řekne, že bohužel nemá na setkání před porodem čas, i to již napoví, že bude buď velice vytížený, nebo nemá o takový kontakt zájem a zvažte, zda takového lékaře chcete.
 • Smlouvy s pojišťovnou – narozením děťátka je mu ze zákona přisouzena stejná zdravotní pojišťovna, kterou máte vy jako maminka. Většina dětských lékařů má smlouvy s běžnými zdravotními pojišťovnami, nicméně není to vždy pravidlem, proto se nezapomeňte informovat i o smlouvě s tou vaší. Zdravotní pojišťovnu můžete změnit 1x do roka.


Mohlo by vás zajímat: Výbavička pro miminko – co vše pořídit a na co nezapomenout najdete v našem článku.

Pokud byste chtěli tuto pojišťovnu dítěti změnit, můžete tak učinit:

 • Do konce března daného roku a členem nové pojišťovny budete od 1. července.
 • Pokud to od března do července nestihnete, máte druhou možnost od července do konce září – nově zvolená pojišťovna pak bude platná od ledna následujícího roku.

Ptejte se! Zeptej se na vše, co vás k chodu ordinace zajímá.

 • Poskytne kontakt přes telefon i mimo ordinační hodiny?
 • Komunikuje se svými pacienty prostřednictvím e-mailu?
 • Zve si lékař své pacienty na konkrétní čas?
 • Je striktně oddělena pracovní doma pro nemocné děti a pro poradnu zdravých dětí?
 • Obzvlášť pokud již víte, že budete chtít atypický očkovací kalendář nebo dokonce nebudete chtít dítko očkovat vůbec, sdělte tuto informaci lékaři a vyslechněte pozorně jeho reakci. Je velmi důležité, aby mezi vámi a lékařem byl pozitivní vztah a byla by škoda dojít na neshody a potíže v době, kdy dojde na očkování. Zeptejte se a zjistěte předem, zda najdete společnou cestu.
 • Pokud jste se rozhodla pro ambulantní porod či porod domácí, zjistěte si, zda vaše dítě lékař do péče přijme. Ne vždy se stává, že lékař přijme do péče miminko, které nebylo alespoň 72 hodin v porodnici.
 • Jakékoli jiné, ne zrovna běžné postupy v léčbě – pokud si nepřejete děti vystavovat ATB terapii, chcete léčbu homeopatickou… na vše se ptejte. Velice si usnadníte budoucí léta a věřte, že pokud najdete lékaře, se kterým se budete v názorech shodovat nebo alespoň respektovat, dáte šanci na vzniku vztahu založenému na důvěře což v nejedné situaci oceníte.
 • Vybavení ordinace – pokud vám záleží, aby byl lékař ruku v ruce s pokrokem, můžete se zeptat i na vybavenost ordinace. Zda například budete na zjištění CRP či podezření na streptokokovou infekci čekat na výsledky z laboratoře anebo je lékař schopný tato vyšetření udělat na místě s výsledkem do pár minut.
  Pokud máte z prostředí i z lékaře dobrý dojem a jste spokojeni s návštěvou, stačí si vzít na lékaře kontakt, který vložíte do své těhotenské průkazky. Je to důležité pro nemocniční pediatry, kteří budou narozené miminko předávat do časné péče dětskému lékaři.


Další kontakt s praktickým lékařem pro děti a dorost budete mít až po porodu, kdy by měla do 48 hodin po propuštění z porodnice následovat první kontrola a tzv. časné převzetí dítěte do péče pediatra. O tom už ale jindy.

Hezký den…

Doporučujeme a mnoho dalšího na našem eshopu prodeti.cz.

Podobné články

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také desinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Celý článek

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí. Celý článek

Komentáře