Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Odkladem povinné školní docházky můžeme dítěti pomoct, ale i ublížit

Datum přidání: 9. 2. 2018

Každoročně zvažuje mnoho rodičů předškoláků, zda žádat o odklad nástupu jejich dítěte do první třídy základní školy, nebo ne. Důvody mohou být různé, od nevyzrálosti dítěte, kdy je hravé a stále „krásně dětské“, přes mezery ve výslovnosti, až po neschopnost soustředit se a zapamatovat si např. základní barvy, tvary…

PhDr. Jan Svoboda, uznávaný psycholog na svých přednáškách říká, že nemůžeme-li se rozhodnout, jestli dítě do první třídy umístit, nebo ne, máme zvolit odklad. Škody, které na dítku napácháme předčasným zapojením mezi školou povinné, kdy na to není připraveno, mohou být mnohem větší než u dítěte, které už na první třídu „mělo“ a my ho nechali ještě jeden rok v mateřské škole.

Odpovědnost o rozhodnutí je na vás

Ano, je spousta odborníků, kteří mohou pomoct s rozhodnutím, zda je dítě připraveno na nástup do školy, nebo ne. Existují jasné ukazatele, které jsou nepřehlédnutelné. Ale jsou i takové, které vycítí pouze rodiče nebo paní učitelky v MŠ, které s dítkem tráví dostatek času, a znají jeho povahu. Důvodem pro odklad může být i to, že je dítě přehnaně bojácné. Rok, který mu bude k dobru mu dá možnost být silnější. Vy víte, jak dítě reaguje na situace v běžném životě, jak se zapojuje při hře mezi dětmi na hřišti, doma se sourozenci, jak je průbojné, jak je ve srovnání s vrstevníky v kroužku cvičení zdatné… Toto by vám mělo hodně napovědět.

Odklad u těch, kteří už měli do školy nastoupit

Dítě, které už je po všech stránkách dostatečně připraveno na nástup do ZŠ, ale rodiče mu chtějí dopřát „rok svobody a prodloužit o rok dětství“ toho mohou docílit. Neuvědomují si ale, že dítěti zajistí i rok, který mu nepřinese tolik užitku, kolik by mohl. Ve školce se sice zabaví, ale nebude se posouvat, zdokonalovat tak, jako už mohlo ve škole učením se dalších, nových, zajímavých dovedností. Ve školce se pak může cítit navíc, nebude jej bavit, bude mu připadat že vše, co ho zde učí, už umí a nudí se.

Když přeceníte síly dítka a odklad odmítnete

Podíváme se na druhý extrém. Jsou i rodiče, kteří považují odklad za něco, co je hanlivé, ostudné a jejich dítě jednoduše nemůže potkat. Přece první třídu zvládne! Ze zkušeností PhDr. Svobody je jasné, že umístíme-li do první třídy dítě nezralé, které ještě mělo zůstat rok v MŠ, zbytečně mu zkomplikujeme život. Následně prožívá stres, nestíhá tempo, kterému se musí přizpůsobovat tak, jako jeho vrstevníci, do školy se může bát chodit, cítí se méněcenně, neschopně, neustále je za něco napomínáno, upozorňováno… Bude-li pak nutné, aby první třídu opakovalo, nebo bude doporučeno, aby se vrátilo do MŠ a první třídu začalo znovu v příštím roce znovu, jeho bloky, které mu tyto zkušenosti mohou způsobit, bude mnohem horší odstranit než to, když jiní rodiče odklad uměle odůvodní a dítku jej zařídí.

Nenechte se ovlivnit ostatními rodiči ani dětmi. Pokud cítíte, že se bude váš syn či dcera v první třídě trápit, ať už proto, že jsou hraví, nesamostatní, motoricky nešikovní nebo nesoustředění a učit se je zatím nebaví, zvolte odklad. Stejně tak ale buďte rozumní a nechtějte se odkladem vyhnout starostem, které i vám, rodičům, s nástupem potomka do první třídy vzniknou.

Racionálně si přiznejte, jak na tom vaše dítě je. Znáte jej nejlíp a víte, jestli se do školy těší nebo ne a proč tomu tak je. Velkou pomocí při rozhodování vám jistě budou paní učitelky z třídy, kterou ve školce navštěvuje.

Co vše musí děti umět najdetet v našem článku - DESATERO PRO RODIČE DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU

O přijetí rozhoduje zralost dítěte

Zkouší se: držení tužky, komunikace – jak dítě odpovídá, řeč – slovní zásoba – paměť (umí zopakovat, co slyšelo) – zvukové rozlišování – rytmus řeči (vytleskání slov/slabik), kresba postavy, rozlišování části a celku (puzzle), prostorové vnímání – nahoře/dole/pravá/levé/nejvyšší/nejmenší/míň/nejmíň/geometrické tvary, zraková paměť – hra s šátkem – na stůl dáme několik předmětů, necháme dítě, aby se podívalo např. 15 vteřin a zakryjeme, pak se ptáme), motorika dítěte – navlékání korálků, stoj na jedné noze, chůze po provázku….

Zdroj: www.anglickaskolka-dobris.cz

Podobné články

Příměstský tábor pro děti

Na blogu najdete článek – Jak vybrat chůvu pro děti. To je řešení nejen na léto, ale pomoc do domácnosti po celý rok. Nyní je léto v plném proudu a vám možná už nezbývá žádná dovolená. Přemýšlíte, jak vyplnit dětem druhou polovinu prázdnin... Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Rozvoj řeči dítěte. Mohou rodiče něco zanedbat?

Spousta rodičů se potýká s poruchami řeči svých dětí. Někteří dochází pravidelně na logopedii, někteří se pokouší pomáhat dětem doma bez pomoci logopeda. Co je vlastně správně a jak na to? Mohou rodiče něco zanedbat? To jsou poměrně časté otázky... Celý článek

Ochrana dětské pokožky před sluncem

Sluníčko už pálí a proto nesmíme zapomínat na ochranu dětské pokožky proti slunci. S teplým slunečným počasím vyrážíme více na výlety, procházky nebo jen na dětská hřiště. Ochrana pokožky nejen našich dětí je nezbytná. Celý článek

Komentáře