Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Omezujeme plasty a začínáme u potravin

Datum přidání: 14. 8. 2019

Mezi čím dál diskutovanější témata patří v posledních letech jednoznačně ta ekologická. Mnohem více lidí si začíná uvědomovat dopad současného životního stylu lidstva na přírodu a velká část z nich se také rozhodne omezit stopu, kterou v přírodě zanechává.

Nejproblematičtějším materiály jsou ty jednorázové, přičemž do této škatulky zapadá skoro vše plastové. Průměrná česká domácnost ročně vyprodukuje 1,2 tuny plastu a přes 90 % plastu, který kdy lidé vyprodukovali, nebylo recyklováno! Všechen tento odpad pak končí na skládkách, v oceánech, dostává se v mikročásticích do vody, ovzduší, půdy i živočichů a postupně zamořuje celou planetu. Využívat plastové výrobky je především pohodlné, ovšem pokud si dokážete kousek toho pohodlí odpustit, pak na vás čeká spousta možností, jak lze plasty omezit či úplně nahradit. V domácnosti každého z nás to jde velmi jednoduše a efektivně např. při nákupu ovoce, zeleniny a pečiva.

Sáčky pečivu nesvědčí

Přímo v obchodech je běžně jedinou možností, v čem si odnést domů pečivo, jednorázový mikrotenový sáček. Přitom na čerstvém pečivu napáchá nejvíce škody! Pečivo jako takové potřebuje dýchat, jinak velmi rychle zgumovatí nebo začíná plesnivět, zároveň pokud jej necháte odkryté úplně, téměř okamžitě ztvrdne. Nejvhodnějšími pytlíky na pečivo tak jsou plátěné z prodyšné látky, které se dají opakovaně použít a v přírodě se rozloží za nesrovnatelně kratší dobu. Jakmile přijdete z obchodu domů, čerstvému chlebu i jinému pečivu se bude nejvíce dařit v tmavém, suchém prostředí - např. ve spíži nebo v chlebníku.

Non-toxic domácnost. Život bez chemie

Možná už jste název non-toxic slyšeli, ale nevíte příliš, co přesně si pod ním představit. Jde o používání výrobků, přípravků, které neobsahují chemikálie, toxické látky. Život v domácnosti, která funguje ve stylu non-toxic, je zdravý jak pro její obyvatele, tak pro společnost a celkové životní prostředí.

Do čeho dát ovoce a zeleninu?

Na ovoce a zeleninu se dají využít pytlíky z různého materiálu. Můžete využít staré záclony či prostěradla a pokud se vám do domácí výroby pytlíků nechce, jednoduše si můžete nějaké objednat. Co se týče skladování, je dobré vědět, co vyhovuje danému typu ovoce a zeleniny. Zatímco cibuli a brambory skladujte bez obav v lednici (ne však vedle sebe!), např. banánům, rajčatům a okurkám svědčí teplota kolem 15°- tedy do spíže ano, do lednice ne.

Ať už si ponesete domů jakýkoliv nákup, tou horší variantou vždy bude nést si jej v igelitové tašce. Raději zvolte košík, maxikabelku, plátěnou či třeba plážovou tašku - výběr je široký a jen na vás je volba toho, co vám bude nejvíce vyhovovat. Je dobré mít tašky připravené na více místech, aby se vám nestalo, že přijdete do obchodu nevybaveni a nezbyde vám nic jiného než si jednorázovou tašku pořídit. Mějte tašku v autě, u východu z domu, v kabelce i třeba ve spíži.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře