Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Pásový opar u dětí. Vznik a léčba v kostce

Datum přidání: 23. 10. 2020

Ačkoliv se v posledních dnech všude skloňuje především téma šíření koronaviru, ostatní onemocnění ze světa nevymizela. Mít se na pozoru je potřeba nejen u dospělých, ale samozřejmě i u dětí, které jsou velmi náchylné k virovým nemocem různého typu. Jednou z nich je i pásový opar.

Virus varicella zoster se do těla dětí dostává poprvé většinou již v raném věku, kdy způsobuje plané neštovice. Po jejich prodělání se sice v tomto rozsahu už nikdy neobjeví, nicméně virus zůstává v těle i nadále a čeká na vhodnou příležitost, kdy se opět aktivuje. To může být kdykoliv při výraznějším oslabení imunity…Stačí trocha stresu, únavy či nějakého onemocnění a virus znovu sílí, tentokrát však už v podobě zmíněného pásového oparu.

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života?

Příznaky a léčba

Pásový opar se projevuje jako vyrážka, která nejčastěji napadá hrudník, bedra a obličej. Dítě v takovém případě trápí pnutí a pálení pokožky a červené skvrnky, které se objevily na kůži se postupně mění ve strupy a puchýřky. Bezpečně rozpoznat pásový opar není však vůbec jednoduché a diagnózu může s jistotou určit jen lékař. Ten předepíše antivirotika, která jsou bez lékařského předpisu nedostupná a díky kterým se dítěti brzy uleví. Současně doporučí tlumit bolest pomocí analgetik a jistě předepíše také lokální přípravky k ošetření postižených míst.

Pásový opar není radno podceňovat, v těžkých případech umí neléčenému jedinci pěkně zavařit. Obvyklou komplikací bývá takzvaná postherpetická neuralgie, kdy i přes ústup vyrážky trpí nemocný člověk velkými bolestmi. Vir se umí rozšířit do celého těla a způsobí nemalé komplikace, v krajních případech může dojít i k poruchám zraku.

Pásový opar však není nemocí vyskytující se jen u dětí, jak už bylo napsáno, podstatným faktorem ovlivňujícím jeho výskyt je omezená imunita. Často tedy trápí také starší jedince či osoby po extrémní fyzické či psychické námaze.

Přetopené místnosti, mráz... to vše působí na naše zdraví a zvláště pak na dětskou pokožku

Chlad, mráz a vítr dokáží v zimním období potrápit téměř každého. Děti jsou ale citlivější, a je proto třeba se o jejich zdraví starat pečlivěji. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat pokožce. Platí přitom přímá úměra – čím mladší dítě, tím citlivější pokožka

Infekčnost pásového oparu však zdaleka není tak vysoká jako např. u planých neštovic. Aby došlo k přenosu pásového oparu, musel by potenciální nakažený být v přímém kontaktu s kůži nakaženého a takový kontakt by ještě musel být podpořený např. oděrkami či otevřenou ránou. Není tedy nutné držet nakaženého jedince v přísné izolaci od ostatních členů rodiny, na pozoru by se měly mít pouze dvě rizikové skupiny - těhotné ženy a dospělí, kteří doposud neprodělali zmíněné plané neštovice. Právě ty by u nich mohl virus vyvolat, což můžou v dospělosti provázet mnohé komplikace.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře